FB Portal   Downoteka   FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Statystyki   Rejestracja Profil Sprawdź wiadomości Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeczenie o niepełnosprawności
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Zarząd Stowarzyszenia

Wysłany: 2009-05-10, 19:44   

MaSo na takie rzeczy jest miejsce w nowo powstałym portalu właśnie :tak:
Dołożyłam wzór pisma odwoławczego :arrow: w temacie o orzeczeniach o niepełnosprawności.

magdowka 
trajkotek

Wysłany: 2009-06-03, 18:30   

Oj ryczeć mi się dzisiaj chciało ze złości, gdy odebrałam orzeczenie. pkt. 5 spoko wpisano wg wskazań medycznych, ale 7 nie wymaga, i 9 nie spełnia. U nas nie ma żłobka, obcej kobiecie nie oddam dziecka wymagającego rehabilitacji, mąż nie pracuje - zajmuje się dzieciakami i dorabia kiedy ja jestem w domu, u mnie w pracy krzywo już patrzą na nasze ciągłe wyjazdy do lekarzy i na rehabilitację. Kto do diabła z Powiatowego Zespołu ds Orzekania Niepełnosprawności w Legnicy posiedzi z Zosieńką jak my będziemy pracowali. A i orzecznie tylko na 2 lata - bo jak pani kierownik powiedziała taką mają praktykę.
Jak nic biorę się za pisanie odwołania!

amanda3005 
milczek

Wysłany: 2009-06-03, 19:48   

:-x :-x prosilabym o wzor odwolania od orzeczenia o niepelnosprawnosci moj jasiu ma 5 miesiecy oprocz zespolu downa ma wrodzona wade serca i wrodzona chorobe metaboliczna tzn;deficyt MCAD dzisiaj odebralam orzeczenie do31.05.2013 pnkt1-3 nie dotyczy 4i5 nie wymaga 678 wymaga 9 nie spelnia 10 nie wymaga symbole 07S 11-I czy uwazacie ze powinnam sie odwolywac bo tak chce zrobic?

[ Komentarz dodany przez: magura: 2009-06-04, 11:27 ]
Ponieważ reszta dyskusji nie wnosi nic merytorycznie do wątku przeniesiona została :arrow: tutaj i tam też możemy wyjaśniać te kwestie.

iwona.art 
gaduła

Wysłany: 2009-06-03, 20:01   

hej magdowka

Dobra rada - odwołaj się koniecznie!! My odwołaliśmy się okresu wydania orzeczenia, bo Filip dostał na 3 lata, a przy okazji od pkt. 9, resztę mieliśmy ok. Byliśmy na komisji odowławczej, pani lekarz orzecznik przebadała, postukała, poprzewracała i nic nie powiedziała, hehe. Po okresie mniej więcej 2 tyg. dostaliśmy odpowiedz. Ku naszemu zdziwieniu - POZYTYWNĄ - okres do 16 roku życia oraz, że pkt. 9 - spełnia. Decyzja bardzo nas zaskoczyła, bo po wywiadzie urzędniczki i badaniu Filipa przez lekarza nastawieni bylismy negatywnie, a jednak się udało. WARTO BYŁO.

Pozdrawiam

magdowka 
trajkotek

Wysłany: 2009-06-08, 13:29   

Dziewczyny i chłopaki dzięki wątkom zawartym na forum i przy użyciu własnego rozumu ;-) wysmarowałam takie oto odwołanie. Dzisiaj wysłałam je listem poleconym i teraz będę czekała na wyniki. Proszę trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie sprawy

Miejsce i data

Imię i Nazwisko
ul. Kochanowskiego 13/3
59-230 Prochowice

Wojewódzki Zespół
d/s Orzekania o Niepełnosprawności
pl. Powstańców Warszawy 1
50-951 Wrocław

za pośrednictwem
Powiatowego Zespołu
d/s Orzekania o Niepełnosprawności
w Legnicy

O d w o ł a n i e
od orzeczenia o niepełnosprawności nr ZON.82110\2010
z dnia 26.05.2009 otrzymanego w dniu 03.06.2009

Dnia 3 czerwca 2009 roku otrzymaliśmy orzeczenie Powiatowego Zespołu d/s Orze-kania o Niepełnosprawności w Legnicy dotyczące naszej córki Imię i nazwisko. Córka jest dzieckiem z zespołem Downa, wymagającym stałej opieki i pomocy opiekuna w czynno-ściach dnia codziennego, z uwagi na jej wiek (6 miesięcy) i schorzenie, a co za tym idzie znacznie ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji. Jak również z powodu korzysta-nia z szeroko pojętej rehabilitacji i terapii, świadczonej przez organizacje pozarządowe i inne placówki, co jest niezbędne dla jej prawidłowego rozwoju intelektualnego i fizycznego.
Nasze odwołanie dotyczy punktów 6, 7 i 9.
W punkcie 6 wspomnianego orzeczenia o niepełnosprawności Zespół orzekł, że Zosia nie wymaga „korzystania z systemu środowiskowego wsparcia …itd.” – nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem – Zosia prawidłowy, jak na swoje możliwości, rozwój fizyczny i umysło-wy osiągnie tylko wtedy, gdy w pełni wykorzysta najróżniejsze formy terapii oferowane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, specjalistyczne, logopedyczne, rehabilitacyjne i inne.
W punkcie 7 orzeczenia zaznaczono, że córka nie wymaga „konieczności stałej lub długotrwałej opieki … itd.” – nie zgadzam się z tym stwierdzeniem – ponieważ córka z uwagi na wiek (6 miesięcy), nie jest w stanie samodzielnie egzystować i musi być pod całodobową opieką jednego z rodziców. Rodzic potrzebny jest by podać lekarstwa, przeprowadzić rehabi-litację w domu, i zajmować się normalną pielęgnacją niemowlęcia. Również częste wizyty u lekarzy i w gabinetach rehabilitacyjnych, które odbywają się w różnych dniach i różnych go-dzinach, uzależnione są od dyspozycyjności przynajmniej jednego z rodziców.
W punkcie 9 niniejszego orzeczenia wpisano, że moja córka nie spełnia przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym – orzeczenie w obecnym kształcie uniemożliwia nam uzyskanie karty parkingowej, której po-siadanie byłoby dużym ułatwieniem w codziennej opiece nad naszą córeczką i związanymi z tym obowiązkami. Zosia znajduje się pod stałą opieką lekarzy (neurologa, endokrynologa, rehabilitanta), rozwijając się i zwiększając swoje możliwość, będzie korzystała z dodatko-wych form terapii stymulujących rozwój fizyczny i intelektualny, co wiąże się z częstymi wyjazdami i wizytami w gabinetach lekarzy i rehabilitantów.
Zaskarżane przeze mnie orzeczenie wydane zostało do maja 2011 roku, co skutkuje koniecznością ponownego stawienia się przed komisją celem orzeczenia o oczywistej niepeł-nosprawności mojej córki Zosi Hejmo. Jak pisałam wyżej Zosia urodziła się z wadą gene-tyczną Trisomia prosta 21 jest to wada nieuleczalna, z którą będzie zmagać się do końca ży-cia. Opieka nasza – rodziców oraz lekarzy specjalistów będzie Zosi potrzebna przez co naj-mniej kilkanaście najbliższych lat, a biorąc pod uwagę fakt, że Zespół Downa nierozerwalnie wiąże się z upośledzeniem umysłowym, dla nas, rodziców, oznacza to konieczność stałej opieki praktycznie do końca jej życia.
Oddalibyśmy wszystko, żeby Zosia była zdrowa i rozwijała się prawidłowo, jednak na pewne sprawy nie mamy wpływu. Staramy się jednak, aby to, co jest w ludzkiej mocy w kwe-stii pomocy osobom niepełnosprawnym uczynić i sprawić żeby życie naszej córeczki było łatwiejsze.
Prosimy o ponowne rozpatrzenie naszej prośby o orzeczenie niepełnosprawności Zosi i wzięcie pod uwagę naszych argumentów.

Z poważaniem

Nadziejka 
złotousty

Wysłany: 2009-06-08, 13:57   

Brzmi nieźle to odwołanie. Mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała korzystać z niego jak ze ściągi.
Pochrzanione to nasze państwo. Jedni dostają bez łaski to, co inni muszą wyegzekwować, a co należy im się jak chłopu ziemia.
Przykro, że trzeba uzasadniać sprawy oczywiste.
Powodzenia, magdowka! Nie wolno poddawać się bez walki, tym bardziej, że prawo (przepisy) jest po Twojej stronie. Trzymam kciuki.

fineska 
nawijacz

Wysłany: 2009-06-08, 14:33   

Magdowka daj koniecznie znac jak zostało rozpatrzone Twoje odwołanie.
Nas za rok czeka pewnie odwołanie do tego samego Zespołu we Wrocławiu. Ja sobie w zeszłym roku podarowałam odwołanie, bo Karola miała operację serduszka, ale w przyszłym już zamierzam walczyc i ciekawa jestem jak oni we Wrocławiu do tego podchodzą.
Trzymam za Was :spoko:

basia_s 
gaduła

Wysłany: 2009-06-08, 21:52   

No to się moja komisja popisała . Michałek dostał orzeczenie do 30.06.2010.
Wskazania dotyczące
1,2 nie dotyczy
3,4 nie wymaga
5 zgodnie z dysfunkcją
6 wskazane
7,8 wymaga
9 nie spełnia przesłanek
10 nie wymaga .
Nie wiem czy się odwoływać ( nie pasuje mi termin na jaki zostało wystawione orzeczenie i punkt 9 )może poprostu spróbować za rok.

Naszym marzeniem byłeś Ty. Spełniłeś wszystkie nasze sny. Stałeś się częścią naszego życia. Jesteś największym cudem odkrycia.

Iga 
złotousty

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2009-06-09, 06:06   

Ja żałuję, że się 2 lata temu nie odwołałam. Od daty na ile zostało wystawione orzeczenie.
Ale nie wiedziałam, jak to funkcjonuje wszystko.

iwona.art 
gaduła

Wysłany: 2009-06-09, 07:50   

czesc basia_s

Ja własnie odowłałam się od tych punktów, nad którymi Ty sie zastanawiasz. Opłacało się, Filip dostał do 16 roku zycia i pkt. 9 - dotyczy. Już o tym pisałam wczesniej na forum, naprawdę WARTO. My nie wierzyliśmy, a jednak z przekory poszliśmy na komisję.Bardzo miło się rozczarowaliśmy.
Pani w urzędzie tak nam wyjaśniała- na przyznawanie orzeczenia tylko na kilka lat- że sa osoby "z marginesu" któe nie dbają o dzieci niepełnosprane, nie chodza z nimi do lekarzy, na rehabilitację itp., pobierają wszystkie możliwe świadczenia na dziecko i dopiero kiedy przychodzi termin zgłoszenia powtórnie na komisję to zaczynają zierać potrzebną dokumentację. Ale przecież my jesteśmy "normalnymi" rodzicami i dbamy o nasze dzieci najbardziej jak umiemy :-) i nie przypominamy sobie dopiero kiedy trzeba.

Pozdrawiam
życzę wytrwałości i powodzenia

kropka79 
gaduła

Wysłany: 2009-06-09, 07:56   

My mamy orzeczenie do marca 2010roku. I jeśli tym razem nie dadzą nam do 16-go roku życia to będę się odwoływać. Poza tym ważny jest punkt 10 - prawo do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Wydaje się to nie istotne chyba że np. staracie się o dodatek mieszkaniowy. Mając niepełnosprawne dziecko mamy inny przelicznik, ale dla urzędników musi być w orzeczeniu "tak" w punkcie 10 no chyba że dziecko porusza się na wózku inwalidzkim.

Angela 
gaduła

Wysłany: 2009-06-11, 09:53   

Bartek ma takie orzeczenie:
- symbol niepełnosprawności 11-I 04-O
- okres do 2017

1,2,3,4 nie dotyczy
5 wskazane
6 zgodnie z ustawa o pomocy społecznej
7,8 wskazane
9,10 nie

Mam juz drugie orzeczenie choc tamto tez miałam do 2017 lecz na orzeczeniu PFRON chciał żeby był symbol "O" na oczy bo starałam się o komputer dla homera, ale teraz nie mam innych symboli i moim zdaniem on nie potrzebnie ma 11-I , chciałam się starać dla niego o rowerek stacjonarny do domu i w PCPRach powiedzieli że nie mam symbolu ruchowego to nie dostanę. Jak to jest czy teraz to ja o cokolwiek się staram to muszę zmieniać symbole. Bo teraz to ja nie wiem co ja od nich mogę dostać?

Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21

Pomogła: 31 razy
Wysłany: 2009-06-11, 10:15   

Pkt 5 mówi o:
konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby

więc jak najbardziej możesz starać się o dofinansowanie do różnego rodzaju sprzętu.

Jak powstał Zakątek 21

e_wa 
gaduła

Wysłany: 2009-06-13, 19:02   

Nareszcie mamy orzeczenie,ważne do31.05.2012.punkty od 1-4 -aktualnie nie dotyczy,
p-ty od 5 do 8- wymaga 9-nie spełnia,10-wymaga.
Nie będę się odwoływać,najbardziej zależało mi na 5,6,7,8,10, i to mam :-D
Pani doktor była bardzo miła ,Martynka ją oczarowała :nmilosc1:

Śliczna Martynka
Osiągnięcia Martynki.

Angela 
gaduła

Wysłany: 2009-06-15, 15:29   

Alicja dzięki będę próbować się starać.

Odpowiedz do tematu