FB Portal   Downoteka   FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Statystyki   Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Świadczenia rodzinne
Autor Wiadomość
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6824
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2007-07-12, 15:35   

Oni są bardziej zbiurokratyzowani niż urząd skarbowy. Rozliczałam się w US na drukach z internetu i wszystko było w porządku.
_________________
mama Anety z zD(29l)
Zakątek Anety
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 39
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-07-12, 15:41   

Grażynko i ja ich nie pojmuję ;-)
My w pracy "załatwiamy" interesantów, którzy przychodzą z podaniami na drukach z netu - i nie ma z tego powodu żadnych kłopotów :-)
Co urząd to pracownik ;-) , bo to chyba tylko "widzi mi się" pracownika biurowego :lol:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-07-13, 16:09   

Ja też chciałam załatwić wszystko przed wyjazdem,ale nie było nowych druków :-?
Czeka mnie teraz stanie w kilometrowej kolejce po druki a potem aby je oddać.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2007-07-13, 16:59   

MOJE UKOCHANE MIASTO
wypelnilam stare druki.
Mamy pobierejace swiadczenie pielegnacyjne, lub zasilek pielegnacyjny z rodzinnym maja wyznaczone termin pzyjscia do urzedu-niestoja w kolejkach i tak mamy od lat kilku,
Niepotrzebna zadna rewolucja w Urzedzie Miasta, po prostu w malym pokoiku jest Pani znajaca wszystkie przepisy i obsluguje nas.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 41
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14599
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-30, 09:43   

Który kraj UE daje najwięcej na dzieci
Jacek Kowalski
2007-07-25


23 euro w Hiszpanii, 115 euro we Francji i nawet 154 euro w Niemczech! Tyle miesięcznie można dostać na dziecko. Podstawowy warunek: trzeba tam legalnie pracować


Został tylko tydzień na złożenie wniosku o nowe świadczenia rodzinne. Wypłacą je we wrześniu. Na początek roku szkolnego można też dostać na dzieci mundurkowe, wyprawkę, dofinansowanie bursy lub dojazdów. Jak wystąpić o świadczenia rodzinne, radziliśmy wczoraj (tekst znajdziesz na www.gazeta.pl/pieniadze). Jutro sprawdzimy, jak to jest z zaliczką alimentacyjną, w piątek wyjaśnimy, kto się może starać o pomoc socjalną. A jeśli ty lub twój mąż (żona) pracujecie w Unii, przeczytajcie uważnie nasz dzisiejszy informator. Piszemy, ile w krajach UE można dostać na dzieci.

Zaczynamy od konkretów.

Ile możesz dostać na dzieci za granicą

Okazuje się, że niemało. Zakładając, że w Polsce na dziecko do 5. roku życia dostajesz niecałe 50 zł, a na starsze - powyżej 60 zł, stawki unijne są niebotyczne. Nic więc dziwnego, że w ośrodkach pomocy społecznej pojawiają się ludzie rezygnujący ze śmiesznie małych świadczeń rodzinnych w Polsce. Przedstawiają odpowiednie zaświadczenia i pobierają naprawdę duże stawki. Uwaga: zasiłki są z reguły wypłacane w tym kraju, w którym pracuje np. mąż, i w którym rodzina występuje o świadczenie. Zdarzają się jednak, że osoba, która została w Polsce występuje do organu wypłacającego za granicą świadczenie, by było ono przekazywane na konto w Polsce. Jakie to przypadki? Np. gdy mąż i żona znaleźli się w separacji i mąż nie przesyła żonie pieniędzy na dzieci, a ta potrafi to udowodnić.

Wniosek o przekazywanie pieniędzy do kraju pomoże wypełnić nam ośrodek pomocy.

A teraz konkrety, czyli ile możesz dostać pieniędzy z Unii*:

Wielka Brytania

Tutaj przysługuje 17,5 funta tygodniowo na najstarsze dziecko, 11,7 funta na każde następne.

Irlandia

Dostajesz 150 euro na pierwsze i drugie dziecko; na kolejne - po 185 euro.

Niemcy

Otrzymasz 154 euro miesięcznie (do trojga dzieci) i 179 euro (powyżej trojga).

Francja

Inkasujesz 115,64 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko; po 148 euro - na kolejne.

Holandia

Tu jest trochę mniej pieniędzy: 214,46 euro kwartalnie. Tyle na jedno dziecko w wieku 6-12 lat; 252,31 euro na dzieci w wieku 12-18 lat.

Austria

105 euro miesięcznie; na trzecie i następne dzieci - dodatkowo po 50 euro

Hiszpania

23 euro miesięcznie na każde dziecko do 18 roku życia; Ważne! Wysokość świadczeń zależy od regionu, w którym pracujesz i składasz wniosek oraz od twoich dochodów

* Stawki - na podstawie informacji regionalnych ośrodków polityki społecznej

Jak się starać

Na początek bardzo ważna uwaga: aby starać się o świadczenie w którymkolwiek z krajów Europy, musisz być ubezpieczony!

W UE obowiązuje koordynacja świadczeń rodzinnych, czyli zasady, które wskazują, jak stosować prawo krajowe wobec osób migrujących. Chodzi o to, by z jednej strony nikt nie został bez pomocy, a z drugiej - aby rodzina nie korzystała z zasiłków w kilku krajach jednocześnie.

Wspólnotowe przepisy o świadczeniach rodzinnych obejmują osobę, która:

• za granicą pracuje u kogoś lub prowadzi działalność gospodarczą; albo

• jest emerytem, który w danym kraju pracował i stamtąd ma emeryturę, ale mieszka w innym państwie;

• pobiera: polski zasiłek dla bezrobotnych - a szuka pracy za granicą

• pobiera zasiłek zagraniczny - a szuka pracy w Polsce.

Przykład. Pan Tomasz pracuje w Irlandii. Co ma zrobić, by jego żona pobierała w Polsce zasiłek? Najpierw musi złożyć wniosek - koniecznie w kraju, w którym pracuje (czyli w Irlandii). Może to zrobić bezpośrednio u pracodawcy lub w instytucji, która zajmuje się wypłatą takich świadczeń.

Starając się o świadczenia rodzinne w UE, pan Tomasz będzie musiał wypełnić formularz E 401. Instytucja zajmująca się w danym kraju świadczeniami wypełnia część formularza i przesyła do Polski do regionalnego ośrodka polityki społecznej działającego przy każdym urzędzie marszałkowskim.

W niektórych krajach do wypłaty zasiłków rodzinnych potrzeba odpowiedniego stażu pracy. Co zrobić, gdy go nie mamy? Zastosować ważną zasadę UE: sumowania okresów zatrudnienia i ubezpieczenia.

Co to znaczy? Można dodać wszystkie okresy ubezpieczenia, jakie wypracowałeś w różnych krajach UE, czyli np. jeśli o zasiłek rodzinny starasz się w Wielkiej Brytanii, do brytyjskiego okresu ubezpieczenia dodaj polski (nie ma znaczenia, że pracowałeś z przerwami).

Uwaga: należy to poświadczyć na formularzu E 405 (o formularzach więcej za chwilę).

Ważne! Świadczenia rodzinne można otrzymywać tylko z jednego państwa. Dlatego kolejna zasada UE brzmi: pierwszeństwo zbiegających się świadczeń. Reguła pierwszeństwa wypłaty świadczeń mówi: tam świadczenia, gdzie praca.

Wyjaśnimy to na przykładzie pana Tomasza. Pracuje w Irlandii, żona z dziećmi została w Polsce. Nigdzie nie jest zatrudniona. Świadczenie rodzinne wypłaci państwo, w którym zatrudniony jest ojciec (w tym wypadku Irlandia). Ale jeśli żona pana Tomasza podejmie w Polsce pracę? Wtedy ma wybór: albo dostanie rodzinnne z Polski (czyli - jak wspomnieliśmy przed chwilą na dziecko do lat 5 - 48 zł, na starsze - 64 zł). Albo zgłosi chęć pobierania świadczenia przez męża. I tak jest najczęściej - z racji wysokości stawek. Uwaga! Nie obowiązuje już zasada, że świadczenia rodzinne wypłacane są w kraju, w którym przebywają dzieci. Wszelkie wątpliwości dotyczące zasiłków rodzinnych w UE wyjaśnisz w ROPS-ie przy urzędzie marszałkowskim twojego województwa.

Jakie dokumenty składamy? I gdzie?

Aby uzyskać świadczenie rodzinne w kraju, w którym pracujesz, przede wszystkim musisz złożyć wniosek. W tym celu:

• skontaktuj się z pracodawcą i sprawdź, kto da ci wniosek o świadczenia rodzinne (może to być dział kadr pracodawcy lub wyznaczony urząd - pracodawca ma obowiązek pomóc w ustaleniu instytucji zajmującej się przyznawaniem zasiłków);

• zbierz niezbędne dokumenty - a więc akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, dowód tożsamości, dokument potwierdzający twoje zatrudnienie. Ważne! W większości krajów składasz oryginały dokumentów, a jeżeli kopie - to poświadczone. Sposób poświadczenia regulowany jest w każdym kraju oddzielnie.

• wypełniony wniosek złóż u pracodawcy lub w instytucji właściwej do wypłaty świadczeń w kraju, w którym pracujesz (np. w Niemczech w lokalnym oddziale Familienkasse w biurach zatrudnienia);

• wypełnij formularz E 401, który wyda ci zagraniczny urząd.

Instytucja zagraniczna prześle twój formularz do urzędu marszałkowskiego (regionalnego ośrodka polityki społecznej) w Polsce, w województwie, w którym mieszka twoja rodzina;

Uwaga! Międzynarodowe świadczenia możemy u swojego pracodawcy za granicą lub w tamtejszej instytucji zajmującej się takimi świadczeniami, ale druki poświadczamy w Polsce w znanym nam już dobrze regionalnym ośrodku polityki społecznej (ROPS).

Tam też możemy dostać druki niezbędnych formularzy:

• E 401 - jak już wiemy, to absolutna podstawa. Zaświadczenie dotyczące członków rodziny. Powinno być aktualizowane raz w roku.

• E 402 - potwierdza naukę ucznia lub studenta. Potrzebny, gdy dziecko ma prawo do świadczeń z tytułu nauki dłużej niż do 18. roku życia.

• E 403 - zaświadczenie o przyuczaniu się do zawodu.

• E 404 - zaświadczenie lekarskie do przyznania świadczeń.

• E 405 - zaświadczenie o okresach zatrudnienia do sumowania okresów zatrudnienia.

• E 407 - do specjalnego zasiłku na dzieci niepełnosprawne.

• E 411 - potwierdza uprawnienia do świadczeń w państwach członkowskich, w których mieszkają członkowie rodziny.

Wszystkie te druki są bezpłatne. Możesz wystąpić do zagranicznego pracodawcy czy instytucji, a oni prześlą dokumenty do Polski i poczekają, aż ROPS je odeśle, ale wtedy zwykle załatwianie świadczeń trwa dłużej. Dlatego korzystniej jest samemu pobrać druki, przywieźć lub przesłać je do rodziny w Polsce. Uwaga! Żona może załatwiać te dokumenty bez męża!

Skąd zasiłek - wersja dla pracujących

Najpierw musisz odpowiedź na pytanie: w jakim kraju jesteś ubezpieczony? To bardzo istotne, bo w kraju ubezpieczenia starasz się o świadczenia rodzinne (czyli zasiłki i dodatki). Podpisanie umowy o pracę powoduje, że pracodawca polski lub zagraniczny musi odprowadzać składki. Ubezpieczeniu społecznemu możemy podlegać tylko w jednym państwie. Którym? W prawie UE podstawowa jest zasada miejsca pracy.

Gdy legalnie pracujesz w jakimś państwie, podlegasz jego prawu, nawet gdy mieszkasz w innym kraju. Tak samo, gdy masz własną firmę - obowiązuje cię ustawodawstwo państwa, w którym ją prowadzisz. I nie ma znaczenia, czy rodzina wyjechała z tobą, czy została w Polsce. Dostanie świadczenia rodzinne z państwa, w którym ty pracujesz.

Gdy żona (będąca na bezrobociu) i dzieci zostały w Polsce, możesz załatwić im normalne ubezpieczenie zdrowotne w kraju.

U swojego pracodawcy za granicą (lub w tamtejszej instytucji ubezpieczeniowej) pobierasz formularz E 106. Z nim idziecie do NFZ w Polsce (może to zrobić sama żona, której wyślesz druk). Na podstawie E 106 żona i dzieci będą mogły normalnie korzystać z pomocy medycznej w Polsce (podobnie i ty podczas pobytu w kraju).

Skąd zasiłek - wersja dla bezrobotnych

Polacy na zasiłku dla bezrobotnych, gdy jadą za granicę szukać pracy, przez trzy miesiące mogą dostawać polski zasiłek (to tzw. transfer świadczenia do innego kraju). Wypłaca go tamtejsza instytucja, a Polska zwraca pieniądze. Zasiłek przysługuje tylko do dnia znalezienia pracy (trzeba o tym powiadomić urząd!).

Polski zasiłek - nieważne, w jakim kraju - wynosi tyle, ile u nas, ale jest przeliczany ze złotych na euro.

Aby załatwić taki transfer, należy:

• pobrać ze swojego powiatowego urzędu pracy zaświadczenie o rejestracji jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku;

• zabrać z wojewódzkiego urzędu pracy formularz E 303 (bezpłatny);

• w ciągu 7 dni po przyjeździe zgłosić się w urzędzie pracy w kraju, do którego się przyjechało. Podobnie jak w Polsce, bezrobotny musi meldować się w tamtejszym urzędzie pracy. Jeżeli nie znajdzie pracy przez trzy miesiące, straci prawo do polskiego zasiłku. Aby pobierać zasiłek dalej, musi wrócić do kraju.

Reasumując: kto i kiedy wypłaci świadczenie ?

• Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę u zagranicznego pracodawcy lub prowadzisz za granicą działalność gospodarczą - świadczenie rodzinne zostanie ci przyznane według kryteriów obowiązujących w kraju, w którym pracujesz. • Jeśli twój pracodawca oddelegował cię do pracy za granicą - świadczenia rodzinne będzie ci wypłacał twój pracodawca lub gmina. • Jeśli jesteś bezrobotny, ale wcześniej pracowałeś za granicą i tam miałeś prawo do zasiłku z tytułu bezrobocia - świadczenie rodzinne dostaniesz z kraju, który wypłaca ci zasiłek. • Jeśli wyjechałeś za granicę w poszukiwaniu pracy i otrzymujesz polski zasiłek dla bezrobotnych (przez 3 miesiące) - świadczenia rodzinne będzie ci wypłacała Polska. • Jeśli jesteś emerytem lub rencistą, pracowałeś lub pracujesz za granicą i masz dzieci na utrzymaniu - masz prawo tylko do zasiłku rodzinnego oraz - w niektórych krajach unijnych - do dodatku do emerytury lub renty na utrzymanie dziecka.

Możliwe są tu warianty:

- gdy przysługuje ci emerytura lub renta tylko z jednego państwa - dostaniesz świadczenie na podstawie przepisów państwa, które wypłaca emeryturę lub rentę,

- gdy przysługuje ci emerytura lub renta z kilku państw - otrzymasz świadczenie od kraju, w którym mieszkasz,

- gdy w kraju, w którym mieszka twoja rodzina, nie przysługuje ci świadczenie - do wypłaty zobowiązane jest państwo, w którym byłeś najdłużej ubezpieczony.

• Jeśli jesteś studentem i wychowujesz dziecko - dostaniesz świadczenie na podstawie przepisów państwa, w którym się uczysz. • Jeśli jesteś sierotą - świadczenie otrzymuje osoba, która się tobą opiekuje. • Sierota po zmarłym emerycie lub renciście otrzymuje zasiłki rodzinne zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, które wypłacało świadczenia na rzecz dzieci za życia emeryta lub rencisty.

• Sierota po pracowniku lub osobie pracującej na własny rachunek podlega przepisom państwa, w którym zmarły pracował. Jeśli zmarły rodzic pracował w kilku krajach, sierota podlega albo przepisom kraju, w którym mieszka, albo kraju, w którym zmarły pracował najdłużej.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-07-31, 11:26   

O jakie świadczenia rodzinne i dodatki można się ubiegać

Monika Adamowska

Został tylko tydzień na złożenie wniosku o nowe świadczenia rodzinne. Wypłacą je we wrześniu. Na początek roku szkolnego można też dostać na dzieci mundurkowe, wyprawkę, dofinansowanie bursy lub dojazdów

Świadczenia rodzinne są przyznawane na 12 miesięcy - od września do sierpnia. Co roku trzeba się o nie starać na nowo.

Ważne terminy

Okres zasiłkowy 2007/08 zaczyna się 1 września. Ważne! Jeśli chcesz, by świadczenie rodzinne wypłacili ci we wrześniu, masz tylko tydzień (do 31 lipca) na złożenie dokumentów. Jeśli się spóźnisz (papiery zaniesiesz do urzędu dopiero w sierpniu lub we wrześniu), pieniądze dostaniesz dopiero w październiku (z wyrównaniem za wrzesień).

Oczywiście o świadczenie rodzinne możesz wystąpić w każdym momencie (pod warunkiem że spełniasz wymagane kryteria - o nich za chwilę). Zasada jest taka: jeśli wniosek złożysz do 10. dnia miesiąca, zasiłek dostaniesz w tym samym miesiącu; jeżeli po 10. - pieniądze wypłacą ci w następnym miesiącu.

Ważne! Jeśli w ciągu okresu zasiłkowego wzrosły twoje dochody, musisz to bezzwłocznie zgłosić do urzędu. Może się bowiem okazać, że straciłeś prawo do pomocy. Jeśli będziesz pobierał świadczenia bezzasadnie, każą ci je zwrócić wraz z odsetkami (11,5 proc. rocznie).

Jak załatwiać zasiłki

Dokumenty trzeba złożyć w instytucji przydzielającej zasiłki (to najczęściej ośrodek pomocy społecznej, rzadziej referat świadczeń w urzędzie miasta lub gminy - sprawdź, kto się tym zajmuje w twojej gminie). Przede wszystkim musisz przygotować wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków. To sporo wypełniania. Trzeba wpisać: swoje dane (łącznie z PESEL-em); wymienić imiona dzieci (podać ich PESEL-e), a jeśli się uczą, podać adresy szkół; wskazać, o które dodatki się ubiegasz. Musimy też podpisać oświadczenia dotyczące poszczególnych dodatków i wymienić dokumenty dołączane do wniosku:

skrócony odpis aktu urodzenia każdego dziecka lub odpis zupełny aktu urodzenia dziecka w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany (jeśli kolejny raz występujesz o zasiłek, nie musisz ponownie składać odpisów);
jeśli dziecko jest niepełnosprawne - orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności;

zaświadczenie ze szkoły - jeśli dziecko ukończyło 18 lat i się uczy;

zaświadczenie o dochodach rodziny - z urzędu skarbowego za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy (teraz za rok 2006). Uwaga! Rolnicy przedstawiają zaświadczenie o wielkości gospodarstwa, płacący alimenty - przekazy lub przelewy. Jakie dokumenty są wymagane, dowiesz się w gminie lub ośrodku pomocy społecznej przyznającej zasiłki lub na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mps.gov.pl);

jeśli wystąpiliśmy o przysposobienie dziecka, którym się opiekujemy - informację z sądu o toczącym się postępowaniu;

kopię wyroku (prawomocnego) orzekającego rozwód, separację, oddalającego powództwo o alimenty lub zobowiązującego jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka;

jeśli drugi z rodziców zmarł - kopię aktu zgonu.

Ważne! Składając wniosek, zabierz ze sobą dowód osobisty (lub paszport). Kiedy starasz się o dodatki, dostarczasz kolejne dokumenty. Jakie? Najlepiej o to zapytać w ośrodku przyznającym świadczenia.

Kto ile dostanie

Przysługuje ci zasiłek rodzinny, jeśli maksymalny dochód na osobę w twojej rodzinie wynosi 504 zł (583 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym). Masz prawo do zasiłku rodzinnego? To możesz się starać o dodatki.

Zasiłek rodzinny dziś wynosi:

48 zł miesięcznie - na dziecko do 5. roku życia;

64 zł - na dziecko powyżej 5. roku życia, ale do ukończenia 18. roku życia;

68 zł - na dziecko powyżej 18 lat, do ukończenia 24. roku życia.

Uwaga! Świadczenia rodzinne (zasiłki i dodatki) nie są wliczane do dochodu i opodatkowane (dlatego wszędzie podajemy kwoty netto).

Zasiłek należy się na dziecko do 18. roku życia. Dłużej przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko:

kontynuuje naukę w szkole - do 21. roku życia;

ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności i kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej - do 24. roku życia.

Ważne! Zakres szkół wyższych, w których nauka (w przypadku dziecka z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności) uprawnia do pobierania zasiłku, rozszerzono o kolegia: nauczycielskie, nauczycielskie języków obcych, pracowników służb społecznych.

Zasiłek nie przysługuje na dziecko, które się ożeni lub wyjdzie za mąż, przebywa np. w schronisku dla nieletnich (ustawa mówi o tzw. instytucji zapewniającej nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie).

Nie dostanie zasiłku także ten, kto sam wychowuje dziecko, ale nie ma na nie orzeczonych alimentów. Chyba że: drugi z rodziców nie żyje lub jest nieznany; sąd zobowiązał do utrzymywania dziecka tylko jedno z rodziców, a drugie nie musi płacić alimentów albo sąd oddalił powództwo o alimenty od drugiego z rodziców.

Uwaga! Ważne dla Polaków pracujących za granicą. W ich przypadku prawo do świadczeń rodzinnych przyznaje marszałek województwa (najczęściej poprzez regionalny ośrodek polityki społecznej). Jeśli więc pobierasz świadczenia rodzinne, o wyjeździe członka twojej rodziny do pracy w UE musisz niezwłocznie powiadomić gminę. W wielu krajach UE zasiłki rodzinne należą się bez względu na dochód (i są znacznie wyższe niż polskie). Dlatego warto o nie zapytać w swoim regionalnym ośrodku pomocy społecznej (działają przy urzędach marszałkowskich) lub u pracodawcy za granicą. Świadczenia rodzinne podlegają w UE tzw. koordynacji. Najprościej mówiąc - ośrodki obu państw ustalą, skąd i ile pieniędzy należy się pracownikowi.


Dodatek ciążowy

Niestety, zapowiadany od długiego czasu dodatek ciążowy nie został wprowadzony w życie. Senacki projekt ustawy leży w Sejmie i czeka, aż posłowie wrócą z wakacji.

Dodatek na urodziny

Możesz skorzystać z różnych form wsparcia:

1 tys. zł dla każdego - to tzw. becikowe, czyli jednorazowa zapomoga. Należy się bez względu na dochody. O becikowe możesz wystąpić w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka (to nowość - do niedawna obowiązywał termin 3-miesięczny). Opiekunowie prawni, opiekunowie faktyczni (osoby opiekujące się dzieckiem, które wystąpiły do sądu rodzinnego z wnioskiem o przysposobienie) czy rodzice adopcyjni wniosek o becikowe składają w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia opieką albo przysposobienia dziecka.

Ale uwaga! Becikowe podlega koordynacji UE. Jeśli więc np. ojciec dziecka pracuje legalnie w UE, a matka stara się o becikowe w Polsce - marszałek województwa ustali, w którym kraju się ono należy (pracy ojca czy pobytu matki). Chodzi o to, by jedno świadczenie nie było wypłacone podwójnie. Ojciec pracujący legalnie w Unii może bowiem starać się o pieniądze na dziecko (należą się mu zasiłki rodzinne na tamtejszych zasadach).

1 tys. zł jednorazowo dla najuboższych - dodatek wyłącznie dla rodziców uprawnionych do zasiłku rodzinnego. Takie rodziny mogą więc wziąć i ten dodatek, i becikowe (w sumie 2 tys. zł).

becikowe gminne - niektóre gminy wprowadzają własne zachęty dla rodzin. Swoje becikowe - 1 tys. zł - przyznaje np. warszawska Gmina Wyznaniowa Żydowska.

400 zł miesięcznie - otrzymać można (tylko uprawnieni do zasiłku) na urlopie wychowawczym. Tyle należy się niezależnie od liczby dzieci (bliźniaki, trojaczki). Taką kwotę pobierać można do 24 miesięcy na jedno dziecko, do 36 miesięcy przy bliźniakach i większej liczbie dzieci urodzonych podczas jednego porodu, do 72 miesięcy na dziecko niepełnosprawne. Dodatek dostaną tylko ci, którzy bezpośrednio przed urlopem wychowawczym co najmniej sześć miesięcy pracowali na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania lub wyboru.

Dodatek dla wielodzietnych

Na trzecie i każde następne dziecko (uprawnione do zasiłku rodzinnego) w rodzinach wielodzietnych przysługuje miesięcznie dodatkowo 80 zł. Uwaga! Niektóre gminy (np. w Poznaniu) przyznają rodzinom wielodzietnym ekstra pieniądze. Zapytaj o nie w swoim urzędzie.

Gdy samotnie wychowujemy

Do niedawna dodatek przysługiwał wyłącznie rodzicom tych dzieci, których ojciec (lub matka) nie żyje lub ojciec jest nieznany. Teraz można go dostać także wtedy, gdy powództwo o ustalenie alimentów od drugiego z rodziców zostało przez sąd oddalone. Ile?

170 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci w rodzinie;

250 zł na dziecko niepełnosprawne, ale nie więcej niż 500 zł, gdy dwoje i więcej dzieci jest niepełnosprawnych.

Ważne! Osobom z zasądzonymi alimentami, gdy drugi rodzic ich nie płaci, przysługuje tylko zaliczka alimentacyjna.


Na dzieci niepełnosprawne

Przysługują:


Dodatek na kształcenie i rehabilitację:

- 60 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia;

- 80 zł miesięcznie na dziecko od 6 do 24 lat (z orzeczoną niepełnosprawnością lub co najmniej umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, uczące się w szkole lub studiujące).

Zasiłek pielęgnacyjny - 153 zł miesięcznie - niezależnie od dochodów rodziny. Należy się na dziecko do 16. roku życia, które ma orzeczoną niepełnosprawność. Dostanie go także osoba powyżej 16 lat, jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która powstała przed 21. rokiem życia.

Uwaga! Zasiłek ten przysługuje także osobie, która skończyła 75 lat. Ale nie należy się osobom dostającym dodatek pielęgnacyjny do emerytury czy renty.

Świadczenie pielęgnacyjne - 420 zł miesięcznie (tu obowiązuje kryterium dochodowe do 583 zł na osobę). Dostaną je ci, którzy nie mogą pracować lub musieli zrezygnować z pracy, by zająć się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym szczególnej opieki. Dziecko musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: "stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji albo z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności".

Uwaga! To świadczenie nie przysługuje rodzicom na emeryturze, rencie, zasiłku przedemerytalnym lub świadczeniu przedemerytalnym.

Mundurkowe i inne Dodatki dla uczniów

Uczących się poza miejscem zamieszkania. W szkołach ponadgimnazjalnych (także artystycznych), a w przypadku dzieci niepełnosprawnych także w podstawówce i gimnazjum:

- 50 zł na dojazd do szkoły

- lub 90 zł na zamieszkanie w miejscowości, w której jest szkoła (np. na internat, bursę, stancję).

To dodatek wypłacany przez dziesięć miesięcy roku szkolnego. Jedno dziecko może dostać pieniądze albo na dojazd, albo na bursę.

Wyprawka 100 zł - czyli dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Należy się tylko raz w roku szkolnym. W każdej klasie, począwszy od zerówki. W szkole podstawowej, gimnazjum, ponadgimnazjalnej.

Uwaga! Teraz o ten dodatek można się ubiegać tylko przez cztery miesiące od dnia rozpoczęcia roku szkolnego.

Mundurkowe - 50 zł na każde dziecko

Jak sama nazwa wskazuje, to dofinansowanie zakupu mundurków. Żeby je dostać, musisz spełnić co najmniej dwa warunki: korzystać z pomocy społecznej i mieć dochód nieprzekraczający 351 zł na osobę w rodzinie. Wniosek składasz w sekretariacie szkoły, do której uczęszcza twoje dziecko. Dołączasz zaświadczenie o wysokości dochodów oraz o korzystaniu ze wsparcia pomocy społecznej. Nie musisz przedkładać w szkole zaświadczenia o zakupie mundurka.

Biuro prasowe MEN szacuje, że taka pomoc należy się blisko milionowi uczniów.

Ważne! W wielu gminach (np. w Toruniu i Sopocie) minął już termin składania wniosków. W Bydgoszczy masz czas tylko do jutra! W Gdańsku zamknięte listy wnioskujących o dopłaty muszą trafić do ratusza już 27 lipca. Identyczny termin wyznaczono w Białymstoku.

W wielu miastach przyjmują wnioski do końca lipca - tak jest np. we Wrocławiu, w Radomiu (tutaj dodatkową dokumentację - np. zaświadczenie o zarobkach - można donieść później), w Opolu, Poznaniu i Warszawie (ale mazowieckie kuratorium oświaty obiecuje, że wnioski spóźnialskich, złożone we wrześniu, też będą rozpatrywane). Do 3 sierpnia można wystąpić o mundurkowe w Płocku i Szczecinie. Do końca sierpnia można marudzić ze składaniem wniosków w Częstochowie, a już najwięcej czasu daje Gdynia: do 10 września. W Katowicach składanie wniosków trwa i nie wiadomo, kiedy się zakończy (tak podaje ratusz).

Warunkowe zasiłki

Z zasiłków rodzinnych w lipcu i sierpniu mogą skorzystać rodziny, które pobierały je w okresie zasiłkowym 2005/06, a w następnym straciły z powodu niewielkiego wzrostu dochodów. Jakie pieniądze dostaną?

- Tylko u nas mamy ponad 500 rodzin, które nabyły prawa do zasiłków w lipcu i sierpniu - mówi Joanna Błachowska, kierownik referatu świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta Szczecina.

Jedną z tych rodzin są państwo S. (rodzice z dwójką dzieci). Dostawali zasiłki w okresie 2005/06. Ale pan S. zarobił przez rok kilkadziesiąt złotych więcej i przez to od września 2006 r. rodzina straciła prawo do świadczeń. Gmina stwierdziła, że przekroczyli dozwolony maksymalny roczny dochód o ponad 48 zł, więc nie może przyznać pomocy. Tak stanowiły stare przepisy. Ale od 6 lipca obowiązują nowe rozporządzenia. Dlatego państwo S. znowu nabyli prawa do pomocy, ale tylko na dwa miesiące.

- Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych zaczęły obowiązywać nie od nowego okresu zasiłkowego - 1 września ale już od 6 lipca - tłumaczy Błachowska. - Teraz roczny dochód rodziny może być przekroczony nie o 48 zł, ale o tyle razy 48 zł, ile osób liczy rodzina.

Państwo S. muszą szybko złożyć wnioski - w lipcu, a najpóźniej w sierpniu. Dlaczego? Bo warunkowe zasiłki (z przekroczonym dochodem) przysługują tylko w roku przypadającym po roku brania ich na normalnych zasadach. O ile można przekroczyć dozwolony roczny dochód?

O kwotę najniższego zasiłku (48 zł) pomnożoną przez liczbę osób w rodzinie.

Np.: dla rodziny czteroosobowej według starych przepisów było to 48 zł, a teraz - 192 zł (4 x 48 zł); dla rodziny sześcioosobowej było 48 zł, jest 288 zł (6 x 48 zł).

O tyle roczny dochód może przekroczyć tzw. kryterium dochodowe, czyli maksymalny dochód uprawniający do zasiłku. To kryterium wynosi - przypominamy - miesięcznie 504 zł netto na osobę (583 zł netto w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym). Skomplikowane? Najlepiej wyjaśnimy te zasady na przykładach.

Przykład 1. Państwo S. (rodzice i dwójka dzieci) mogą mieć dochód roczny do 24 384 zł, bo: 504 zł (miesięczne kryterium dochodowe) x 4 (liczba osób) = 2016 zł

2016 zł x 12 miesięcy = 24 192 zł

24 192 zł + (4 x 48 zł - dozwolone przekroczenie na osobę) = 24 192 zł + 192 zł = 24 384 zł

rzykład 2. Nowakowie (rodzice i czwórka dzieci) mogą mieć roczny dochód do 36 576 zł, bo: 504 zł x 6 = 3024 zł

3024 zł x 12 miesięcy = 36 288 zł

36 288 zł + (6 x 48 zł) = 36 288 zł + 288 zł = 36 576 zł

Oczywiście te same zasady dotyczą rodzin, które dotąd (w trwającym jeszcze okresie 2006/07) pobierały zasiłki, a dopiero teraz pierwszy raz przekroczyły dochód (rocznie maks. o 48 zł x liczba osób w rodzinie). One dostaną takie warunkowe zasiłki od września, czyli w okresie 2007/08.

Uwaga! Niestety, przy obliczaniu dochodu do rodziny nie możemy wliczyć pełnoletniego dziecka mającego własne dziecko ani dziecka, które założyło własną rodzinę (wyszło za mąż, ożeniło się).

Ważne! Jeśli nabyłeś warunkowe prawa do zasiłku, musisz się spieszyć ze złożeniem wniosku. Kto złoży dokumenty w lipcu, dostanie pieniądze od lipca. Kto w sierpniu, dopiero od sierpnia, a pieniądze za lipiec - przepadną!

Podstawa prawna: ostatnią zmianę przepisów o zasiłkach rodzinnych znajdziemy w nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych (DzU nr 109 z 21 czerwca 2007, poz. 747). Weszła w życie 6 lipca 2007 r.

Ulgi podatkowe na dzieci

Od początku tego roku obowiązuje nowa ulga podatkowa - na dzieci. Dzięki niej, rozliczając się z fiskusem za 2007 r., rodzice będą mogli odliczyć od podatku 120 zł na każde dziecko (przy dwójce dzieci łączny odpis to 240 zł, przy trójce - 360 zł). To niewiele. Zaledwie 10 zł miesięcznie na jedno dziecko. Ale wysokość ulgi to niejedyny kłopot. W nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znalazł się zapis, który prawo do ulgi daje jedynie osobom rozliczającym podatek zgodnie z art. 27 - a więc podatnikom rozliczającym się w oparciu o skalę podatkową ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Są to m.in. pracownicy etatowi, emeryci i renciści, także część osób prowadzących działalność gospodarczą. Ulga przysługuje, jeśli w roku podatkowym wychowują:

dzieci małoletnie,

dzieci, bez względu na ich wiek, na które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,

dzieci uczące się lub studiujące do 25. roku życia.

Niestety, część podatników prowadzących działalność gospodarczą rozlicza się z fiskusem na zasadach innych niż te określone w art. 27 ustawy, czyli płaci podatek wedle liniowej stawki 19 proc. lub zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych czy tzw. kartę podatkową. Oni nie dostaną ulgi na dzieci. Tak samo rolnicy, to jednak nie dziwi - wszak oni podatku dochodowego nie płacą w ogóle.

Tyle o uldze na dzieci wiadomo na pewno. Niespodziewanie temat ulgi pojawił się niedawno, w czasie prac w parlamencie nad obniżką składki na ubezpieczenie rentowe. Obniżka niespecjalnie przypadła do gustu Samoobronie i LPR, które wolały inaczej wydać przeznaczone na nią grube miliardy złotych. Aby przekonać współkoalicjantów do cięcia składki, PiS obiecał podwyżkę ulgi na dzieci. I to już od tego roku. W czasie rozliczeń za 2007 r. zamiast 120 zł na każde dziecko już w czasie rozliczeń za 2007 r. rodzice mogliby odpisywać od podatku 572,54 zł. Przy dwójce dzieci - ponad 1145 zł, przy trójce - prawie 1720 zł, przy czwórce - blisko 2300 zł, przy piątce zaś - prawie 2900 zł.

To brzmi nieźle. Żeby jednak w pełni wykorzystać takie odpisy, trzeba mieć odpowiednio wysoki podatek. Rząd już zapowiedział, że zgodzi się na taką ulgę. I policzył, że będzie ona kosztowała budżet 2,7-3 mld zł rocznie. Czy skończy się na obietnicach? Żeby wysoka ulga obowiązywała, musi ją wcześniej zaakceptować Sejm. Na razie posłowie mają długie wakacje. I nadal nie wiadomo, czy Sejm dotrwa do końca kadencji.źródło
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-08-20, 13:26   

Kurna..szlag mnie trafił!
Dostałam dzisiaj awizo z referatu świadczeń o uzupełnienie dokumentów!
Tylko jak 4 tyg opuszczałam urząd upewniałam się czy wszystko jest w porządku bo nie będzie mnie 2 miesiące.Pani przeglądnęła dokumenty jeszcze raz,podpisała się pod nimi,przybiła pieczątkę..
i dziś się okazuje,że to NIC NIE ZNACZY!!
petentów jest dużo,panie są zmęczone i łatwo o pomyłkę czy zgubienie dokumentów!
Prosze grzecznie o podanie nazwiska pani,która przyjmowała moje dokumenty,bo chcę napisać skargę a pani mi na to ,ze nie poda... :evil:
nerwy mi puściły i zamiast donieść dokumenty (na jeden i tak musze czekać tydzień,bo z urzedu skarbowego-pani urzędniczka MUSI mieć pewność,ze w zeszłym roku nie zarobiłam grosika) doniosę im skargę.
Podejrzewam,ze guzik to pomoże ;/
ale przynajmniej sobie ulżę :cool2:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2007-08-20, 14:08   

Dlatego czasami cieszę się, że mieszkam tu, gdzie mieszkam, bo u nas takie sprawy są załatwiane zawsze bezproblemowo, a nawet można liczyć na pomoc urzędników. Co do urzędu skarbowego, to wniosek wysłałam pocztą w poniedziałek, a już w czwartek miałam odpowiedź!
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-03, 12:23   

Ulga na dzieci ma wpływ na zasiłek rodzinny
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6391
Skąd: tutaj
Wysłany: 2009-02-12, 10:49   

Zmieniają się zasady przyznawania becikowego

To ważna informacja dla przyszłych matek a także lekarzy z gabinetów lekarskich i ośrodków zdrowia. Zmieniły się zasady przyznawania tzw. becikowego. Do tej pory kobiety, które urodziły dziecko mogły pobierać becikowe składając wniosek w urzędzie miasta lub wypełniając go w miejskim szpitalu.

Teraz nie wystarczy już sam wniosek - po nowelizacji ustawy o świadczeniach socjalnych , która weszła w życie od 1 stycznia 2009 r. becikowe będą mogły otrzymać tylko te kobiety, które zostały objęte opieką lekarską do 10 tygodnia ciąży i przedstawią na to stosowne zaświadczenie. O tej ważnej zmianie nie wie do tej pory wiele przyszłych matek.

- Szacujemy, że może to być nawet połowa kobiet, które mogłyby starać się o becikowe - informuje Grzegorz Kurdziel, dyrektor Małopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego. Informacje o nowych zasadach ubiegania się o becikowe znalazły się na stronie MCZP, z wywiesiły je także na tablicach ogłoszeń już niektóre przychodnie i gabinety lekarskie.

W szkole rodzenia Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Ujastek informacje o nowych zasadach ubiegania się o becikowe przekazywane są na zajęciach. - Przychodzi do nas wiele kobiet, które dopiero myślą o dziecku w najbliższym czasie. Powinny wiedzieć o zmianie w ustawie - mówi dr Krystyna Jurowska.

Źródło :arrow: Wp

Zobacz również tutaj :arrow: Urlopy macierzyńskie
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
Wronek 
nawijacz


Wiek: 33
Dołączyła: 25 Paź 2007
Posty: 848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-12, 17:06   

Jak dla mnie to kolejny bezsens możliwy tylko w naszym kraju. Jak ja zaszłam w ciąże nie było takiego przepisu, a w karcie ciąży mam wpisany 11 tydzień :oops: . Ciekawe co w takiej sytuacji?? :-x
_________________
Mama Oliwki ur 12.07.2005 z zD, Nikodema ur.15.04.2009 i Nataniela ur. 31.10.2011
 
 
Asiulinka27 
nawijacz
Patryczek ur.04.02.2006


Wiek: 38
Dołączyła: 22 Sie 2007
Posty: 552
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2009-02-12, 21:08   

:wow:
Zawsze jak czytam takie artykuły to aż mnie telepie :-x
jaki "mądry" wymyśla takie przepisy :?:
Tak jak Wronek napisała "kolejny bezsens możliwy tylko w naszym kraju."
poprostu nic dodać, nic ująć
_________________
Asia, mama Patryczka z ZD lat 11 i Kamilka prawie 9 lat :)
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1896
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2009-02-12, 22:05   

Z tego co wiem, ta zmiana w ustawie wchodzi w życie z dniem 01.11.09. Część zmian dotyczących zasiłków rodzinnych weszła z dniem 2.01.09, ale ta, dotycząca zaświadczenia od lekarza o opiece medycznej kobiety w czasie ciąży, będzie obowiązywała później. Na pewno "becikowe" jest wypłacane na razie bez tego zaświadczenia.
Zwykle jest tak,że prawo nie działa wstecz - trudno, by kobiety, które teraz urodziły miały to zaświadczenie ( bo nic o tym nie wiedziały - w ciąży były podczas obowiązywania innych przepisów). Dlatego zacznie to obowiązywać dopiero od listopada, bo wtedy już będą przychodziły na świat dzieci, których matki powinny o tym przepisie wiedzieć.
To jest istotne tylko dla przyszłych matek, czyli tych, które urodzą po 1.11. - one będą musiały to zaświadczenie mieć.
Sprawdzę jeszcze dla pewności w poniedziałek datę wejścia w życie tej zmiany (bo nie jestem pewna czy 1.11.09, czy 1.10.09. ) i dam znać. :-)
_________________
Iwona, mama Ani z zD (28 l.).
 
 
Wronek 
nawijacz


Wiek: 33
Dołączyła: 25 Paź 2007
Posty: 848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-12, 22:19   

Ja już sprawdziłam i wychodzi na to że 1.11.2009r :tak:
_________________
Mama Oliwki ur 12.07.2005 z zD, Nikodema ur.15.04.2009 i Nataniela ur. 31.10.2011
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2009-02-12, 23:01   

ja się też aż zatelepałam, to dla mnie nienormalne...niekóer kobity, to co dwa tygodnie będą musiały biegać do lekarza, by ewentualnie potwierdził ciążę ??
rany boskie, tak jak wronek napisała... kolejny bezsens możliwy tylko w naszym kraju.

tylko o co chodzi? po co to?? przychodzi mi pewna myśl....
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu