Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Szkoła - Wydłużanie etapu edukacyjnego

grażyna - 2012-03-22, 08:04
Temat postu: Wydłużanie etapu edukacyjnego
Założyłam taki temat, bo dość sporo na ten temat pisaliśmy, ale chyba utonęło to wątku o nauczaniu indywidualnym. A to dwie różne rzeczy.
Chodzą słuchy wśród rodziców, że od września 2012 roku będą zmiany w wydłużaniu etapów. Czyli będzie można wydłużyć tylko raz na dany etap: raz w podstawówce, raz w gimnazjum, raz w średniej. To bardzo skróci czas nauczania dla naszych dzieciaków.
Czy ktoś już słyszał coś oficjalnie w szkołach?

Iga - 2012-03-22, 08:18

Nie słyszałam, ale mam pytanie. Grażyna dzięki za ten temat :prosze:

1. Wydłużyć można raz (przedszkole + zerówka)? Czy raz przedszkole i raz zerówka - w sumie 2 razy?

2. Jeżeli dziecko pójdzie do zerówki do szkoły jako 5-cio latek, to ta zerówka już się liczy w pakiecie z klasami 1 do 3?

3. W podstawówce można wydłużyć 2 razy? Tak? w klasach 1-3, potem w 4-6?

Maciejka - 2012-03-22, 09:34

Też interesuje mnie to, o co pyta Iga.
Do przedszkola (chyba łącznie z zerówką) można chodzić maksymalnie do 8 roku życia. Po skończeniu 8 lat trzeba zapisać dziecko do szkoły - do pierwszej klasy.

Czyli, jak Jasiek jest rocznik 2006, to pierwszą klasę zacznie najpóźniej we wrześniu 2014.
Czy powinnam się martwić tym, że grupa do której obecnie chodzi w przedszkolu zwana jest "zerówką"? Czy zerówkę można "robić" tylko dwa razy?
(Jeśli tak, to za rok, a nie za dwa, musiałabym go zapisać do szkoły - do pierwszej klasy?)

Ja zielona jestem w temacie, więc dopiszę kolejne pytania:
Wydłużanie to powtarzanie klasy i może to nastąpić jeśli nie opanowało się materiału z danego roku?
Jeśli dziecko powtarza przykładowo pierwszą klasę to potem, czy opanuje materiał czy nie, musi przechodzić do kolejnej? Czy bez znaczenia są oceny?

vagabunda8 - 2012-03-22, 09:46

Hm.. nie wiem czy się coś zmieniło od dwóch lat, ale do niedawna było tak, że można było odroczyć obowiązek szkolny do 10 rż i do tylu lat dzieci mogły chodzić do przedszkola.
grażyna - 2012-03-22, 09:46

Nie odpowiem na pytania, ale jedna rzecz mi się nasunęła: wydłużanie etapu a powtarzanie klasy to dwa różne pojęcia "prawne". My w rozmowach potocznych często je mylimy, ale to są dwie różne rzeczy. Wiem tylko tyle, że w szkołach specjalnych dziecko nie może "nie zdać" czyli powtarzać klasy.
Odraczanie obowiązku szkolnego to też inna szufladka. Rety, ile my, rodzice musimy wiedzieć :roll: .

vagabunda8 - 2012-03-22, 09:49

Antek będzie miał wydłużony etap edukacyjny w klasie początkującej, w szkole na Karolkowej. Mogę się dowiedzieć, ale dopiero jak wrócimy do szkoły. Nasz dyrcio na wszystkie pytania odpowie.
boszka59 - 2012-03-22, 11:04

Było do 10roku życia obecnie jest do 8. W przedszkolu do tej pory wydłużało się do wieku a nie ilr w jakiej grupie. W tej chwili każdy etap można wydłużać conajmniej o rok. Jeśli chodzi o podstawówkę to dzieli się na dwa etapy trzyletnie , 1-3 i 4-6. Potem gimnazjum a dalej nie mam wiedzy. Chyba ogólniak i tam z 10 lat na przygotowanie do matury ;-) .
Mój poszedł do szkoły o czasie i jak widzę w drugiej klasie osiągnoł gotowość szkolną.Pierwsza klasa to była gorzej jak zerówka.Cały cykl nauki jest chyba skrócony do 23 lat. Więc jeśli dziecko pójdzie w wieku 7 lat i co etap wydłuży mu się o rok to akurat wyjdzie 23.Więc chyba nie powinniśmy mieć jakiś problemów.
Rzeczywiście dziecko nie może nie zdać bo też właściwie nie ma programu ogólnego zawierającego materiał do rozliczenia ucznia.Nie ma też żadnych podręczników dla umiarkowanego.Dzięki temu nie muszą nam nic refundować a dzieciaki pracują na kserówkach.

Iga - 2012-03-22, 12:05

To jak traktować zerówkę w przedszkolu, a jak w szkole?

Powiedzcie mi czy przedszkole i zerówka w przedszkolu to jeden etap? Czy dwa etapy?

boszka59 - 2012-03-22, 12:13

Moim zdaniem zerówka zalicza się do przedszkola a tam etapy nie mają znaczenia. Odraczasz do ósmego roku i już. W etapach jest 1-3 więc zero tam nie ma.
kropeczka - 2012-03-22, 13:29

Dz.U. 1991 Nr 95 poz. 425 USTAWA z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty

nowe brzmienie ust. 1 i 1a w art. 14 wchodzi w życie z dn. 1.09.2012 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 56, poz. 458)

Rozdział 2
Wychowanie przedszkolne, obowiązek szkolny i obowiązek nauki

Art. 14.

1. Wychowaniem przedszkolnym obejmuje się dzieci od początku roku
szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca
roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach
przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania
przedszkolnego.

1a. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku
powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym,
w którym dziecko kończy 8 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci
może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w
którym dziecko kończy 8 lat
[...]

3. Dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne
w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej
lub w innej formie wychowania przedszkolnego

3a. Obowiązek, o którym mowa w ust. 3, rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego
w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat. W przypadku
dziecka, o którym mowa w ust. 1a, obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem
roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie
spełnianie obowiązku szkolnego.

Art. 15.

2. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w
roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat, oraz trwa do ukończenia
gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

nowe brzmienie ust. 2 w art. 15 wchodzi w życie z dn. 1.09.2012 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 56, poz. 458)

Ja rozumiem to w ten sposób, że obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego ( zerówki) rozpoczyna się na rok wcześniej, zanim dziecko zacznie chodzić do pierwszej klasy. Gdy odraczamy rok, to wtedy powtarza zerówkę (w przedszkolu lub szkole). Gdy odraczamy do 8 roku życia to wtedy dziecko chodzi do przedszkola, a mając siedem lat idzie do zerówki ( w przedszkolu lub szkole).

grażyna - 2012-03-22, 13:54

Podasz do tego link? Ciekawe czy coś tam piszą o tym wydłużaniu etapu.
Iga - 2012-03-22, 13:58

Grażyna biedna założyła wątek, żeby się coś dowiedzieć dla siebie i znowu mamy maluchów go opanowały ;-) wybacz :ups:
kropeczka - 2012-03-22, 14:03

grażyna napisał/a:
Podasz do tego link? Ciekawe czy coś tam piszą o tym wydłużaniu etapu.

:arrow: Ustawa o systemie oświacie

grażyna - 2012-03-22, 14:30

Dzięki.
Iga napisał/a:
Grażyna biedna założyła wątek, żeby się coś dowiedzieć dla siebie i znowu mamy maluchów go opanowały ;-) wybacz :ups:

Nie tak, nie dla siebie już :lol: . Na szczęście ;-) .
Tylko dla pamięci innych, co by nie motali się tak jak ja kilka lat temu, z problemem bezskutecznego wydłużenia edukacji Anety. Bo nieznajomość prawa w niczym nas niestety rodziców nie usprawiedliwia(jak np. nieznajomość terminów).

stokrota - 2012-03-22, 19:43

Trochę odpowiedzi jest także w tym wątku :arrow: nauczanie specjalne

Wygląda na to, że poskracano czas nauki naszych dzieci na każdym etapie.
Będę w czwartek na zebraniu u Anki w szkole - ma być właśnie na ten temat. Zobaczę co się dowiem. Popytam też o młodszych :-)

boszka59 - 2012-03-22, 19:54

Kropeczko i tyś to wszystko przeczytała :wow: :prosze:
grażyna - 2012-03-22, 20:18

:lol:
Z ust mi to wyjęłaś :roll: .

mimi3 - 2012-03-22, 20:57

Iga napisał/a:
Nie słyszałam, ale mam pytanie. Grażyna dzięki za ten temat :prosze:

1. Wydłużyć można raz (przedszkole + zerówka)? Czy raz przedszkole i raz zerówka - w sumie 2 razy?

2. Jeżeli dziecko pójdzie do zerówki do szkoły jako 5-cio latek, to ta zerówka już się liczy w pakiecie z klasami 1 do 3?

3. W podstawówce można wydłużyć 2 razy? Tak? w klasach 1-3, potem w 4-6?

1. Iga do przedszkola dziecko może uczęszczać aż do 8 roku życia, w dużym stopniu to Ty decydujesz czy co roku zmieniasz mu grupę na młodszą czy przetrzymujesz dziecko w najstarszej grupie.

2.zerówka to zerówka a pierwszy etap edukacyjny to klasy 1-3 i w świetle nowych rozporządzeń dziecko maksymalnie do 11 roku życia musi zakończyć nauczanie w tych klasach.

3. Można w każdym etapie wydłużać 3 razy.
Przykład - Rafał obecnie chodzi 6 rok do szkoły i w czerwcu dostanie świadectwo ukończenia 3 klasy sz.podstawowej.

Ale mimo że mamy prawo do wydłużania obowiązku szkolnego często jest tak że szkoła się nie zgadza na to by np. nie zamknąć jakiegoś oddziału klasowego bo odejdzie jedno dziecko i będzie za mało osób obowiązkowych w klasie.

Przy upośledzeniu umiarkowanym w klasach specjalnych minimum 6 os. a maksymalnie 8 osób,ale trzeba brać poprawkę bo jeśli jakieś dziecko ma sprzężenie to jest liczone jako dwie osoby z umiarkowanym i wtedy wystarczą na daną klasę 3 dzieciaki ze sprzężeniem.

kropeczka - 2012-03-23, 09:25

boszka59 napisał/a:
Kropeczko i tyś to wszystko przeczytała :wow: :prosze:

:lol: Nie, tylko dwa artykuły dotyczące obowiązku szkolnego.

Tylko uczniowie, którzy przed 1 XI 2012 rozpoczęli naukę w szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych i oddziałach specjalnych mogą kontynuować naukę do 24 roku życia.

anuszkaa - 2012-03-23, 11:28

kropeczka napisał/a:

Tylko uczniowie, którzy przed 1 XI 2012 rozpoczęli naukę w szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych i oddziałach specjalnych mogą kontynuować naukę do 24 roku życia.

Dlaczego to jest napisane w czasie przeszłym?
1 listopada br. dopiero przed nami. Pewnie jest to z czymś związane, o czym nie wiem.
Co z tego wynika? Orientujesz się, kropeczko?
Co z uczniami, którzy gimnazjum skończą np. w przyszłym roku?
Nie będą mogli uczyć się do 24 roku życia?

kropeczka - 2012-03-23, 12:08

Anuszkaa, przepraszam miało być przed 1 września 2012 oczywiście :oops:

Pozostali, szkołę ponadgimnazjalną muszą zakończyć do 23 roku życia.

źródło

grażyna - 2012-03-23, 12:52

Jeśli chodzi o obecne przepisy i wydłużanie etapu to jest:

Zgodnie z §3 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12
lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.
U. Nr 15 poz. 142, ze zmianami) stanowi: „Dla uczniów niepełnosprawnych można
przedłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym co najmniej o 1 rok,
zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych
”.

Gdy wejdzie w życie przepis, że tylko o rok na każdym etapie, to mało które dziecko doczeka w szkole tych 23 lat.
Żeby to wykorzystać trzeba będzie odraczać maksymalnie obowiązek szkolny i zapisać dziecko do szkoły średniej czteroletniej( tak mi jakoś wyszło na szybko z rachunków). Wystarczy przegapić jakiś termin, puścić dziecko w terminie lub prawie w terminie i szkołę skończy dużo szybciej niż 23/24lata.

Maciejka - 2012-03-23, 13:07

Mnie to jeszcze nie dotyczy, ewentualnie za rok odraczanie, pewnie zawitam za jakiś czas w wątku odraczać czy nie odraczać od szkoły .
Może wartoby było napisać w tym miejscu jakie są procedury tego całego wydłużania, to trzeba komuś zgłosić w terminie, w jakim?

Maciejka - 2012-03-23, 13:21

Maciejka napisał/a:
Mnie to jeszcze nie dotyczy, ewentualnie za rok odraczanie, pewnie zawitam za jakiś czas w wątku odraczać czy nie odraczać od szkoły .
Może wartoby było napisać w tym miejscu jakie są procedury tego całego wydłużania, to trzeba komuś zgłosić w terminie, w jakim?

Wykasujecie? Coś mi się pomieszało :prosze:

grażyna - 2012-03-23, 13:29

Maciejka napisał/a:
...Może wartoby było napisać w tym miejscu jakie są procedury tego całego wydłużania, to trzeba komuś zgłosić w terminie, w jakim?

Znajdzie się ktoś mądry i to ogarnie? Zbierze do kupy wszelkie informacje?
Ja wiem na pewno jedno: nieprzekraczalny termin złożenia wniosku o wydłużenie etapu to koniec lutego roku poprzedzającego ukończenie danej szkoły.

Iwona K - 2012-03-23, 13:32

Obawiam się, że te zmiany to już fakt dokonany.
Irenka - 2012-03-23, 13:35

vagabunda8 napisał/a:
Hm.. nie wiem czy się coś zmieniło od dwóch lat, ale do niedawna było tak, że można było odroczyć obowiązek szkolny do 10 rż i do tylu lat dzieci mogły chodzić do przedszkola.

Mi powiedzieli w Poradni Psychogiczno-Pedagogicznej że Agata jest ostatnim rocznikiem (2005) łapiącym się na przepisy przejściowe i może być odraczana od obowiązku szkolnego do 10 r. życia.
Na razie odroczyliśmy ją rok zobaczymy co będzie dalej.

vagabunda8 - 2012-03-23, 14:10

Tak myślała, Irenka, że Antek mógłby mieć odroczenie do 10 rż, ale poszedł jak miał skończone 8 i nie żałuję.
boszka59 - 2012-03-23, 14:26

Mój miał 7 lat i absolutnie nie żałuję że poszedł do szkoły .
A jeśli na każdym etapie wydłużymy o rok to spoko doczeka do 23 lat.To są cztery etapy noprmalnie po 3 lata a dla nas po 4 więc 16 lat nauki i jego 7 początkowe daje 23 lata. Do 25 by się nie dało

anuszkaa - 2012-03-23, 17:53

kropeczka napisał/a:
Anuszkaa, przepraszam miało być przed 1 września 2012 oczywiście :oops:

Pozostali, szkołę ponadgimnazjalną muszą zakończyć do 23 roku życia.

źródło

Kropeczko, mnie nie o datę chodziło....Przepraszam, ze tak wyszło, jakbym się czepiała :oops: . Mnie chodzi o to, czy tylko dotyczy to dzieci ze szkół specjalnych? A jeśli niepełnosprawne chodzą do innych szkół to co?
Mogą uczyć się do 23 roku życia w szkole ponadgimnazjalnej? Mogą mieć tyle razy wydłużane etapy edukacyjne?
Wybieramy z Alą gimnazjum i ta sprawa jest dla nas bardzo ważna. :tak:

stokrota - 2012-03-23, 18:05

anuszkaa nie jest ważne do jakiej szkoły dziecko uczęszcza - pod ustawę podlegają dzieci i młodzież z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, bez względu na to do jakiej szkoły chodzą

a jeśli chodzi o ten 01-09-2012 to rzeczywiście - już nikt więcej "nie załapie" się na naukę do 24 r. ż. - tylko ci, którzy już w tych szkołach są (czyli rozpoczęli ten etap edukacji przed datą określoną w ustawie)

anuszkaa - 2012-03-23, 18:10

Rozumiem, Stokrotko.
Uspokoiłaś mnie.
Dziękuję!! :prosze:
Inna rzecz, czy ja wyegzekwuję to prawo w szkole integracyjnej? :-?

kropeczka - 2012-03-23, 18:18

anuszkaa, wydłużyć naukę można tylko o rok na każdym etapie edukacyjnym. Wyżej pisała o tym grażyna.

Taki jest zapis w dzienniku ustaw:

Na podstawie art. 71b ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 3. Kształcenie dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym w szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych w szkołach ogólnodostępnych może być prowadzone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy:
1) 18. rok życia - w przypadku szkoły podstawowej;
2) 21. rok życia - w przypadku gimnazjum;
3) 23. rok życia - w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej.

§ 8. Uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie i zagrożeni niedostosowaniem społecznym, którzy przed dniem 1 września 2012 r. rozpoczną naukę w szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych i oddziałach specjalnych w szkołach ponadgimnazjalnych ogólnodostępnych, mogą kontynuować naukę w takich szkołach i oddziałach do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24. rok życia.

O wydłużenie etapu edukacyjnego wnioskuje rodzic :tak:

boszka59 - 2012-03-23, 18:23

Kropeczko chyba narazie jest conajmniej o rok. Dopiero na wejść tylko o rok.
kropeczka - 2012-03-23, 18:34

:tak: masz rację boszka. Ola miała już wydłużony rok w gimnazjum (chodzi teraz do II klasy). W trzeciej klasie nie można wydłużać. Potem może iść do szkoły zawodowej. Jeśli wejdzie ten przepis to zostało jej 5 lat nauki. Do 22 roku życia :-?
boszka59 - 2012-03-23, 18:36

No to wydłuż jej jeszcze o rok gimnazjum . W drugiej będzie trzy lata.
kropeczka - 2012-03-23, 18:38

Jest jeszcze jeden warunek. Wniosek składa się do lutego ;/

W naszej szkole jest jeszcze liceum uzupełniające, ale już w następnych latach ma nie być.

anuszkaa - 2012-03-23, 19:07

A można wnioskować o powtarzanie klasy ( zostawienie na drugi rok)?

Ala mam 13 lat - kończy podstawówkę.
Za 4 lata skończy gimnazjum. Będzie miała 17 lat.
Pójdzie gdzieś na kolejne 4 lata. (Tylko gdzie?)
Będzie miała 21 lat.
I koniec? A nie można prosić nauczycieli o "zostawienie" dziecka na drugi rok?
Jedynka z np. matematyki załatwiłaby chyba sprawę?

mimi3 - 2012-03-27, 13:52

Anuszka zostawić dziecko w danej klasie ,wydłużyć mu etap edukacyjny,jak zwał tak zwał. Jak już Grażynka pisała na prośbę rodzica jest czas tylko do KOŃCA LUTEGO. Chyba że szkole to przynosi korzyść to zgadzają się nawet w maju czy czerwcu,ale to bardzo sporadyczne wypadki.
Ja za każdym razem gdy pisałam do dyrekcji prośbę o wydłużenie etapu edukacyjnego wnioskowałam to nie opanowaniem materiału i nadzieją że jak najwięcej wiedzy uda się utrwalić w kolejnym roku kiedy dziecko będzie powtarzało daną klasę(dany materiał).

anuszkaa - 2012-03-27, 14:28

Tak, rozumiem. Ale ja mam na myśli powtarzanie klasy z powodu oceny niedostatecznej.
Nie wydłużenie etapu, tylko tak zwane "kiblowanie" ;-) . Nie wiem jak jest w innych szkołach, ale w integracyjnej ( i specjalnej chyba też - nie byłam pewna dlatego pytałam) dzieci mogą powtarzać klasę.
Ta moja wypowiedź była a propos tego, że w razie czego można ominąć przepis o składaniu wniosków o przedłużenie etapu , które trzeba złożyć do lutego - to raz. A dwa - zyskać jeszcze jeden rok nauki.

grażyna - 2012-03-27, 15:07

Aneta chodziła do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego i tam nie mogła "kiblować" :nie: .
Maciejka - 2012-03-27, 18:49

Dziewczyny pisały, że w szkołach specjalnych nie można ""kiblować". Grażynko, powtórze, to co napisałaś na wcześniejszych stronach:
grażyna napisał/a:
... wydłużanie etapu a powtarzanie klasy to dwa różne pojęcia "prawne". My w rozmowach potocznych często je mylimy, ale to są dwie różne rzeczy. Wiem tylko tyle, że w szkołach specjalnych dziecko nie może "nie zdać" czyli powtarzać klasy.
...

boszka59 napisał/a:
...
Rzeczywiście dziecko nie może nie zdać bo też właściwie nie ma programu ogólnego zawierającego materiał do rozliczenia ucznia.Nie ma też żadnych podręczników dla umiarkowanego.Dzięki temu nie muszą nam nic refundować a dzieciaki pracują na kserówkach.

Czy o wydłużanie etapu moża wnioskować w dowolnej klasie w każdym etapie?

Z tym brakiem podreczników i programu ciężko mi się pogodzić. Czy to dlatego, że do każdego dziecka z umiarkowanym trzeba podejść indywidualnie, trudno jest opracować taki ogólny program i podręczniki?

anuszkaa - 2012-03-27, 19:04

Czyli tylko w integracyjnej pod tym wzlędem (kiblowania) jest o tyle dobrze, ze nauczyciele i dyrekcja sami proponują rodzicom pozostawienie dziecka po to, by dłużej się uczyło. W naszej szkole kilkorgu dzieciom zaproponowano.
vagabunda8 - 2012-03-27, 19:26

Z tego co wiem, to w Polsce nie ma podręczników do szkół specjalnych dla dzieci z upośledzeniem umiarkowanym, czy innym. Są podręczniki dla dzieci zdrowych i częściowo się na nich pracuje.
Praca na kserówkach nie jest dramatem. Antek np, nie ma podręczników, ale i nie ma zeszytów. Dzieci mają jeden segregator w szkole. Jak jest do odrobienia praca domowa, to pani daje xero na A4. Antek odrabia w domu, zanosi do szkoły i wsadzane jest do segregatora. Ma też jeden zeszyt 32 kartkowy w kratkę, gdzie ćwiczy pisanie literek, cyferek, figur geometrycznych.

anuszkaa - 2012-03-28, 09:22

vagabunda8 napisał/a:
Z tego co wiem, to w Polsce nie ma podręczników do szkół specjalnych dla dzieci z upośledzeniem umiarkowanym, czy innym. Są podręczniki dla dzieci zdrowych i częściowo się na nich pracuje.

Pewnie źle zrozumiałam Twoją wypowiedź, Basiu.
Chodzi o to, że są podręczniki do szkół specjalnych. Dla dzieci z lekkim.
Na przykład ---> takie. :-)

vagabunda8 - 2012-03-28, 09:31

Masz racje, mnie chodziło o upośledzenie umiarkowane i znaczne, ale zaznaczam, że każda szkołą rządzi się swoimi prawami. W klasach nauczania początkowego 1-3 na Karolkowej nie ma parcia na podręczniki. Musze zapytać jak jest w klasach starszych.
Maciejka - 2012-03-28, 12:31

Szkolnictwo specjalne
PODRĘCZNIKI BEZPŁATNE
Podręczniki dla szkół specjalnych przygotowywane przez WSiP pozostają w dyspozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele otrzymują je bezpłatnie. WSiP wysyła książki do odbiorców na podstawie zamówień opatrzonych pieczątką szkoły i podpisem jej dyrektora oraz potwierdzonych przez właściwe kuratorium.

Podręczniki obowiązujące do roku 2008/2009, przeznaczone do nauczania w klasach pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjów, mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i uczniów jedynie jako materiały pomocnicze.
„Obowiązujące regulacje prawne stanowią, iż w przedszkolach, klasach pierwszych szkół podstawowych oraz gimnazjów, od roku szkolnego 2009/2010 obowiązuje nowa podstawa programowa określona w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009 r. Nr 4, poz. 17). W związku z tym, w ww. klasach począwszy od roku szkolnego 2009/2010 mogą być stosowane wyłącznie podręczniki opracowane zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. Podręczniki obowiązujące do roku szkolnego 2008/2009, opracowane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 51, poz. 458, z późn. zm.), mogą być stosowane wyłącznie w klasach starszych. Podręczniki, które z dniem 1 września 2009 r. stracą aktualność mogą być przekazywane bezpłatnie do szkół i wykorzystywane przez nauczycieli i uczniów jako materiały pomocnicze.
Jednocześnie należy podkreślić, że uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz niesłyszący realizują podstawę programową kształcenia ogólnego tę samą co ich pełnosprawni rówieśnicy. W związku z tym, podręczniki dostępne na rynku mogą być stosowane również w procesie kształcenia tych uczniów. Decyzję w tej sprawie podejmuje nauczyciel przedmiotu, który na podstawie art. 22a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) ma prawo wyboru podręcznika spośród podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego”.
źródło

Czyli, że do czerwca 2008 były podręczniki dla dzieci ze szkół specjalnych, w tym dla klas młodszych?

stokrota - 2012-03-28, 20:51

Na stronach WSiP są dostępne podręczniki do szkół specjalnych na różnych poziomach nauczania. :tak:
anuszkaa - 2012-03-28, 22:00

stokrota napisał/a:
Na stronach WSiP są dostępne podręczniki do szkół specjalnych na różnych poziomach nauczania. :tak:

Podałam link na poprzedniej stronie. :tak:

mimi3 - 2012-03-28, 22:44

I co z tego że podręczniki są dostępne na stronach wsipu skoro nie wysyłają tych zamówionych podręczników do szkół bo nie mają ich na stanie. Szkoła w której uczy się Rafał wielokrotnie składała zamówienia i czasami tylko dostali kilka sztuk i to tylko dla lekkich,a resztę mieli sobie kserować ... Zresztą wracając do podręcznika dla umiarkowanych ,kilka lat temu widziałam taki wynalazek i zdecydowanie umiarkiem był ten co ten podręcznik stworzył , lepsze w tym są zwykłe kserówki z innych materiałów i często mimo że ksero to lepszej jakości.

A co kiblowania ,właśnie znajoma to przerabia ,Jej córka ma lekkie i nauczyciele się nie zgadzają na jedynkę w 5 klasie bo przecież ona powinna, ale nie musi opanować tego materiału.

affelti - 2012-06-14, 17:39

Czytam, czytam i nic nie rozumiem :nzastanawianie: Dzisiaj znajoma powiedziała mi że dzwonili do niej ze szkoły, podobno weszły jakieś przepisy że dziecko z orzeczeniem "musi", a nie" może" pozostać w szkole do 18 roku życia? Do tej pory myślałam że może za zgodą rodzica korzystać z nauki dłużej a teraz się dowiaduję że to jest mus. Dawid chodzi do 4 klasy, równo z rocznikiem, czuje się tam dobrze, jakoś sobie radzi. Licząc łącznie z gimnazjum szkołę ukończyłby w wieku 16 lat, i teraz co ja mam go na siłę zostawić po roku w każdej klasie żeby do 18-stki dotrwał? Jakieś to dziwne chyba. Może ktoś z was wie o co w tym wszystkim chodzi? Mamy starszaków pomóżcie :-(
Grażyna O. - 2012-06-14, 18:06

Affelti, w wydłużeniu edukacji chodzi przede wszystkim o to, aby przedłużyć pobyt dziecka w placówce. Jak skończy szkołę nie wiadomo co dalej, na wtz problem się dostać, z pracą dla niepełnosprawnych w naszym kraju ;/ sama wiesz jak jest.
Mój Tomek chodzi do OERW, każdą klasę robi 2 razy własnie po to, aby uczyć się do 25 roku życia, ośrodek ma u siebie wtz właśnie dla swoich byłych uczniów.

affelti - 2012-06-14, 18:25

No tak, ale co jeśli dziecko skończy gimnazjum mając 16 lat? Czy może od razu pójść na te warsztaty czy dopiero jak skończy 18lat?
grażyna - 2012-06-14, 20:32

WTZ też nie są na stałe. Czyli pomijając fakt kiedy może zacząć(nie wiem tego) to im wcześniej zacznie tym wcześniej skończy. Czyli problem powraca: co dalej dorosła osobo z zD.
A czemu od razu po gimnazjum? Są jeszcze szkoły średnie(zawodowe).

stokrota - 2012-06-14, 21:50

affelti napisał/a:
Czytam, czytam i nic nie rozumiem :nzastanawianie: Dzisiaj znajoma powiedziała mi że dzwonili do niej ze szkoły, podobno weszły jakieś przepisy że dziecko z orzeczeniem "musi", a nie" może" pozostać w szkole do 18 roku życia? Do tej pory myślałam że może za zgodą rodzica korzystać z nauki dłużej a teraz się dowiaduję że to jest mus. Dawid chodzi do 4 klasy, równo z rocznikiem, czuje się tam dobrze, jakoś sobie radzi. Licząc łącznie z gimnazjum szkołę ukończyłby w wieku 16 lat, i teraz co ja mam go na siłę zostawić po roku w każdej klasie żeby do 18-stki dotrwał? Jakieś to dziwne chyba. Może ktoś z was wie o co w tym wszystkim chodzi? Mamy starszaków pomóżcie :-(

Prawdopodobnie chodzi o obowiązek szkolny. Jak skończy gimnazjum ma nadal obowiązek się uczyć, oczywiście w odpowiedniej, wybranej placówce.
Nie słyszałam o przepisach zmuszających do nauki w określonej szkole i jeśli nie będziesz chciała affelti Dawid wcale nie musi mieć wydłużanego etapu nauki ani w podstawówce, ani w gimnazjum.
Po skończeniu gimnazjum, do 18 r. ż. musi się uczyć, a potem już tylko ma takie prawo, ale nie musi.
Do WTZ przyjmuje się najcześciej od 18 r. ż., ale niektóre przyjmują od 16 r. ż. Wszystko zależy od tego, co jest w regulaminie określonego WTZ.
Mają także rację obie Grażynki - plusem przedłużenia jest to, że masz miejsce, w którym Dawid może być wśród rówieśników. Tak, jak pisały potem najczęściej jest to już tylko dom. Chyba, że uda się Wam z pracą :-)

affelti - 2012-06-15, 21:54

Dzięki kochane :* za klarowne wyjaśnienie sprawy :-)
kasia551210 - 2014-01-29, 08:01

Mam pytanie do Was czy ktoś pisał ostanio pismo do szkoły o wydłużenie etapu edukayjnego na poziomie szkoły podstawowej . Bartosz chodzi obecnie do 6 klasy- lat 15 i w przyszłym roku ,,powtarzał'' by ostatnia klasę szkoły podstawowej. Jeśli ktoś pisał to poprosze o pomoc,
lub gdzie można znależć przepisy, na ten temat

anuszkaa - 2014-01-29, 08:22

Jeśli zależy nam na przedłużeniu etapu edukacyjnego należy tego dokonać przed końcem lutego roku poprzedzającego rok zakończenia nauki w danej szkole. To znaczy że nie później niż przed końcem lutego w klasie II gimnazjum lub przed końcem lutego klasy V w sp. Wynika z tego, że w klasie VI sp i klasie III gimnazjum już nie można wydłużyć etapu edukacyjnego.

żródło

kasia551210 - 2014-01-29, 12:34

Tak. Ale u nas szkoła rządzi się ,,swoimi prawami'' i pisaliśmy o wydłużenie w trzeciej klasie szkoły podstawowej i tak zostaliśmy poinformowani również w tym roku w klasie VI a nie V. ;/ :evil:

I taką też odpwiedź uzyskałam w www.wszystkojasne pl

Kwestię wydłużania etapu edukacyjnego regulują przepisy rozporządzenia o
ramowych planach nauczania. W klasie 6 szkoły podstawowej obowiązuję jeszcze w
tym roku przepisy starego rozporządzenia i w związku z tym niestety w chwili
obecnej nie można już chłopcu wydłużyć etapu edukacyjnego, ponieważ zgodnie ze
starym rozporządzeniem o ramowych planach nauczania wniosek o wydłużenie etapu
edukacyjnego należało złożyć najpóźniej do końca lutego w klasie piątej, a
wydłużenie etapu edukacyjnego w klasie szóstej nie jest możliwe. Jedyna
możliwość wydłużenia edukacji w szkole podstawowej to niestety brak promocji, a
co za tym idzie powtarzanie klasy. Przykro mi, bo wiem, że nie są to dobre
wieści, ale niestety takie są przepisy prawa.

anuszkaa - chciałam napisać wydłużenie powołując się na ustawę ale jak powołam się to mi (bartoszowi) jeszcze nie przedłużą, bo u nas ze wszystkim jest problem, kto, gdzie, kiedy, do kogo złożyć, :evil:
a tak miałabym czarno na białym, :roll:

mimi3 - 2014-01-29, 15:06

Kasiu ja pisałam,ale to już 3 lata temu było.
Najlepszym argumentem tak czy siak jest stwierdzenie że dziecko nie opanowało materiału i bardzo nam zależy na utrwaleniu tego materiału, a to jest możliwe tylko wtedy gdy dziecko będzie miało wydłużony etap edukacyjny.
Ale nie wiem według przepisów w których klasach teraz można wydłużać. Bo kiedyś było można w każdej klasie,później wprowadzili zmiany,że tylko raz na dany etap nauczania,a teraz nie wiem jak jest.

kasia551210 - 2014-01-29, 15:24

dalsza część korespodencji odnosnie wydłużania etapu edukacyjnego
To zamieszanie jest prawdopodobnie wywołane tym, ze w 2012 roku weszło w życie
nowe rozporządzenie o ramowych planach nauczania. Wg nowego rozporządzenia
wydłużenie etapu edukacyjnego w klasie szóstej jest możliwe, jednak większość
osób nie zauważa, że to stare rozporządzenie jest jeszcze ważne wygasająco i w
tym roku obowiązuje jeszcze w klasach trzecich wszystkich typów szkół i w klasie
szóstej szkoły podstawowej. Dopiero w przyszłym roku będzie we wszystkich
klasach obowiązywało nowe rozporządzenie. Myślę, że jako matka nie musi pani
tego podania jakoś specjalnie uzasadniać. Wydłużenie etapu to prawo
przysługujące każdemu uczniowi niepełnosprawnemu i nie ma jakichś szczegółowych
wytycznych komu i w jakim przypadku należy takie wydłużenie przyznać, a komu
nie. Można napisać wg tego wzoru, z tym, ze jeśli powoła się Pani na
rozporządzenie z 2002 r. to wydłużenie etapu nie będzie możliwe, a jeśli na
rozporządzenie z 2012, to będzie możliwe, tyle tylko, ze to rozporządzenie nie
obowiązuje w obecnej klasie 6, więc może lepiej wcale nie powoływać się na żadne
rozporządzenie, tylko napisać podanie bez podania podstawy prawnej, bo tej
podstawy nie ma, ale nie musi pani jej podawać w podaniu. Podanie i bez tego
będzie ważne. Niemniej ostrzegam, ze szkoły często działają wbrew prawu
oświatowemu, a później wina próbują obarczać rodziców i uczniów...

tu znalazłam ustwę http://www.librus.pl/wp-c...publicznych.pdf
zamierzam na podstawie nowej ustawy napisać prośbę o wydłużenie - niech nie myślą że rodzice dzieci specjalnego podejścia to rodzice nic niewiedzący :]

mimi3 - 2014-01-29, 15:39

affelti napisał/a:

chodzi tylko o to że szkoła podstawowa i gimnazjum są OBOWIĄZKOWE i TRZEBA je ukończyć przed ukończeniem określonego wieku. Można szybciej ( tzn bez wydłużania ),ale nie można obecnie po 16 roku życia uczyć się w szkole podstawowej.( a kiedyś można było do 18 r.ż być w szkole podstawowej)

Takie jest prawo i np jeśli uczeń uchyla się od obowiązku szkolnego to sąd może ukarać rodziców,oraz może takiego ucznia umieścić w placówce szkolno-wychowawczej czy poprawczaku.( ale to grozi raczej zdrowym leserom)A nasze dzieci staramy się żeby do szkoły chodziły bo na wagary same i tak nie pójdą.

Mam nadzieję że jasno to opisałam. I oczywiście po gimnazjum można iść do szkoły ponadgimnazjalnej

tak długo pisałam że Kasia zdążyła dopisać kolejny post :lol:

ale co racja to racja ....

to rozporządzenie z 2012 roku wywołało wiele nieporozumień i zamieszania !

kasia551210 - 2014-01-29, 18:12

Dziś dałam takie pismo odnośnie wydłużen ai etapu edukacyjnego na poziomie szkoły podstawowej ( jest obecnie w klasie szóstej ) lat 15 . I oto jego wygląd

Dane opiekuna -rodzica (opiekun prawny)

Do Dyrekcji
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

Na mocy Rozporządzenia MENiS z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) uprzejmie proszę o wydłużenie etapu szkolnego mojego syna
.....................– realizującego obecnie program klasy VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2013/2014 na rok kolejny – 2014/2015.
Wydłużenie etapu edukacyjnego motywuje tym że, ze względu na stopień upośledzenia w stopniu umiarkowanym/znacznym występuje u syna spowolnione tempo pracy, co utrudnia mu opanowanie treści programowej w czasie przewidzianym w planie nauczania na dany rok szkolny. Przedłużenie jego edukacji w szkole specjalnej, wykorzystanie jego możliwości i potencjału edukacyjnego pozwoli na realizację obecnego programu szkolnego. Będzie miało także pozytywny wpływ na jego indywidualny rozwój poznawczy, psychiczny, emocjonalny, oraz ruchowy, jak i na jego uspołecznianie w środowisku, w którym obecnie funkcjonuje.
W imieniu swoim jak i syna .................proszę o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

może się komuś przyda . Właściwie można było krótko zwięźle i na temat ale ja lubie tak oficjalnie i rzeczowo. :]

mimi3 - 2014-01-29, 21:46

ŁO MATKO KOCHANA , ale żeś napisała ja to jednak zazwyczaj zwięźle i na temat wole. A takie rzeczowe to w ostateczności :lol:
pewnie za leniwa jestem jestem na takie rzeczowe pisanie ;-)

Nasze chłopaki w tym samym czasie więc powinny skończyć ze szkołą podstawową.

emka205 - 2014-01-29, 21:51

dzięki kasia 551210 za te treści.

a słuchajcie, jeśli ja chciałabym żeby powtarzać 3 klase, a filip jest w drugiej, to do końca tego lutego powinnam wystąpić czy przyszłego?

ewelin27 - 2014-01-29, 22:00

Dobrze,że ja się nie muszę oto martwić.
Nam o takich rzeczach przypomina wychowawczyni Kuby a ja tylko czytam i podpisuję stosowne papierki :spoko:

kruffka - 2014-01-29, 22:15

Ja się zapytałam sama od razu w pierwszej klasie. Wydłużenie to nie to samo, co niezdanie...
kasia551210 - 2014-01-30, 11:08

kruffka napisał/a:
Ja się zapytałam sama od razu w pierwszej klasie. Wydłużenie to nie to samo, co niezdanie...

No nie --- nasze dzieci nie mogą nie zdać, bo ich nikt nie egzaminuje - bo tak to by siedzieli dłuuuugo w szkole..
Ps. napisałam tak długo pismo o wydłużenie etapu dla Bartosza, bo ciągle są jakieś ale , dlatego niech wiedzą że rodzice dzieci niep. nie są g.....

emka205-- zapytaj się w szkole bo szkoły rządzą się swoimi prawami, (co rejon to obyczaj) choć poczytaj moją wcześniejszą wypowiedź ja składałam w III kl szkoły pod. i teraz w szóstej klasie szkoły podstawowej, ale w niektórych jest tak że w II i V, to tak właściwie pocą są ustawy i roxporządzenia - jedna Polska a różnie interpretowane :-?

groszek - 2014-01-30, 19:18

U Maksa w szkole wszystkie klasy mają wydłużenie etapu edukacyjnego w standardzie. Dlatego np w tym roku nie ma u nas żadnej klasy 3 gimnazjum, w zeszłym odeszła trzecia a nie było wtedy 2 gimnazjum
kasia551210 - 2014-09-16, 12:58

Witam. Mam prośbę do rodziców dzieci starszych lub znających się w poniższej sprawie - mianowicie:
syn Bartosz obecnie jest uczniem klasy VI - i ma wydłuzony etap edukacyjny na etapie szkoły podstawowej IV-VI i pani poinformowała m.in. nas że dzieciom nie należą się dodatkowe zajęcia rewalidacyjne (typu - logopedia, SI , korekcyjne) podobno jest na to rozporządzenie czy ktoś słyszał lub wie coś na ten temat???

Dzieci w klasie bedą miały część tych zajęć dzięki uczennicy która chodzi 1 rok do klasy szóstej. Będą to zajęcia okrojone, bo SI będzie miał co 2 tygodnie, logopedę niby chyba co tydzień, i zajęcia korekcyjne - wyrównawcze dokładnie nie wiadomo bo plan się zmienia
generalnie chodzi mi o to rozporządzenie - dla mnie jest to chore bo pieniądze idą takie same na takie dziecko chyba że tylko w takim przypadku idzie połowę :evil: .I tak robią co chcą - totalna samowolka - :-x . Zdanie rodzica się nie liczy :-x

mimi3 - 2014-09-16, 14:14

Kasia mamy chłopaków w tym samym wieku i mój R tez teraz robi 6 klasę i pierwsze słyszę żeby było takie durne rozporządzenie. Poproś tą panią,ale na piśmie ją poproś o podanie numeru tegoż rozporządzenia i wytłumaczenie pisemne dlaczego tak mało tych zajęć. Coś mi się wydaje że próbują zaoszczędzić na dzieciach. U nas każdy uczeń ma indywidualnie przyznawane godxiny zajęć z zależności od potrzeb konkretnego dziecka.
kasia551210 - 2014-09-16, 20:22

Zobaczę zaraz napiszę do www. wszystko jasne pl. i zobaczę co odpisze :roll: ale poprostu mam dość ile można ciągle chcieć i wymagać, walczyć o dobro swojego dziecka ;/

dzięki marzenia - właśnie po to jest m.in. forum :okular: :tak: Rafał jest w wieku Bartosza - faktycznie - a nie zawsze się patrzy na wiek dziecka :]

mija - 2014-09-18, 09:50

Kasiu 55 rozmawiałam z Dyrektorką Zespołu Szkół Specjalnych. Nie ma takiego rozporządzenia.
Na dodatkowe zajęcia rewalidacyjne należy się 10 godzin tygodniowo na klasę.
Różnych zajęć. A jakich to zależy od zaleceń z Poradni Psychol-Pedagog.
Każde dziecko w orzeczeniu ma te zalecenia i się dobiera. Robi to zespół w szkole składający się ze specjalistów typu : psycholog, wychowawca i inni oligo.
Może organ prowadzący nie dał pieniędzy na ten cel szkole.
U nas tak było w zeszłym roku...
Ale przyszła kontrola i to wyszło, że nie ma zajęć obowiązkowych. Starostwo musiało się ugiąć. W tym roku już są.

kasia551210 - 2014-09-18, 10:15

Taką dostałam odpowiedź od Rzecznika Uczniów Niepełnosprawnych

może się komuś przydać

Zasady organizacji pomocy i właściwych warunków edukacyjnych w szkole regulują przepisy ustawy o systemie oświaty i rozporządzenia MEN. Zasady wydłużenia etapu edukacyjnego zostały określone w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania - jest tam wyraźnie powiedziane, że w roku, w którym uczeń ma wydłużony etap edukacyjny, ma mieć tyle samo zajęć wynikających z ramowych planów nauczania, co miał w pierwszym roku w danej klasie. W ramowych planach nauczania ujęto również obowiązek realizacji zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych.

Obowiązek realizacji zajęć rewalidacyjnych i wynikających z potrzeb dziecka zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów niepełnosprawnych określa artykuł 1 ustawy o systemie oświaty. Obowiązek realizacji wszystkich zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dodatkowo wynika z artykułu 4 rozporządzenia dotyczącego organizacji kształcenia i wychowania uczniów niepełnosprawnych (są dwa takie rozporządzenia - jedno dotyczy placówek specjalnych, drugie integracyjnych i ogólnodostępnych, ale w obu sprawa ta jest uregulowana tak samo).

Nie ma przepisów dodatkowych mówiących, że obowiązki te nie dotyczą uczniów którym wydłużono etap edukacyjny, lub którzy powtarzają rok, a zatem szkoła musi realizować takie zajęcia również z tą grupą uczniów. Twierdzenie, że jest inaczej jest nieuprawnione i nie ma żadnych podstaw prawnych.

Wydłużenie etapu edukacyjnego nie powinno polegać na powtarzaniu klasy, a na wydłużonym czasie realizacji treści programowych przypadających w danej klasie - czyli uczniowie realizują materiał przypadający na jeden semestr w trakcie dwóch semestrów.

Zajęcia rewalidacyjne mogą być realizowane grupowo lub indywidualnie zależnie od potrzeb dziecka i zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, przy czym ze specyfiki terapii SI wynika konieczność prowadzenia tych zajęć w formie indywidualnej (grupowe zajęcia z SI są niezgodne ze sztuką, bo każde dziecko ma inne deficyty i potrzeby).

Zajęcia z zakresu terapii logopedycznej, pedagogicznej i psychologicznej, jak również zajęcia wyrównawcze, są to zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno pedagogicznej i nie powinny wchodzić w zakres godzin przewidzianych na rewalidację (powinny być organizowane oprócz rewalidacji, a nie zamiast). Taką opinię wyraził MEN w odpowiedzi na nasze zapytanie w tej sprawie. W piśmie tym jest również potwierdzenie obowiązku organizacji rewalidacji dla każdego ucznia niepełnosprawnego. Pismo znajdzie Pani na naszej stronie internetowej w dziale "Korespondencja z MEN" pod hasłem "Rewalidacja".

W przypadku klasy specjalnej liczbę godzin rewalidacji określono nie indywidualnie dla każdego ucznia, a łącznie dla całej klasy - zgodnie z rozporządzeniem o ramowych planach nauczania ma to być minimum 10 godzin na klasę (jedne zajęcia powinny trwać 60 minut, nie 45 jak godzina lekcyjna). Liczba godzin przewidzianych na rewalidację nie zmienia sie w sytuacji kiedy jeden z uczniów, lub nawet wszyscy uczniowie mają wydłużony etap edukacyjny, czy powtarzają klasę.

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym organizacji kształcenia i wychowania uczniów niepełnosprawnych IPET może być napisany na więcej niż rok (maksymalnie na etap edukacyjny), ale przynajmniej raz w roku powinna być przeprowadzona jego ewaluacja. Jeśli w IPET coś zmieniono, Państwo jako rodzice muszą wszelkie zmiany podpisać. Na wniosek rodziców szkoła ma obowiązek wydania rodzicom kopii IPET. Radzę nic nie podpisywać na szybko w szkole, tylko zażyczyć sobie kopii i na spokojnie w domu przeczytać. Jeśli ma Pani jakieś zastrzeżenia co do treści IPET, to proszę to napisać wraz z uzasadnieniem (np. jeśli jakieś zajęcia zostały zalecone w orzeczeniu, a nie uwzględniono ich w IPET i dopiero podpisać. Rodzice mają tez prawo uczestniczenia we wszystkich spotkaniach zespołu w sprawie IPET dla ich dziecka. Mogą tez na takie spotkanie zaprosić specjalistę (terapeutę, lekarza) zajmującego się dzieckiem poza szkołą.

gosik2 - 2014-09-18, 12:58

kasia551210 napisał/a:
Taką dostałam odpowiedź od Rzecznika Uczniów Niepełnosprawnych

może się komuś przydać

Zajęcia z zakresu terapii logopedycznej, pedagogicznej i psychologicznej, jak również zajęcia wyrównawcze, są to zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno pedagogicznej i nie powinny wchodzić w zakres godzin przewidzianych na rewalidację (powinny być organizowane oprócz rewalidacji, a nie zamiast). Taką opinię wyraził MEN w odpowiedzi na nasze zapytanie w tej sprawie. W piśmie tym jest również potwierdzenie obowiązku organizacji rewalidacji dla każdego ucznia niepełnosprawnego. Pismo znajdzie Pani na naszej stronie internetowej w dziale "Korespondencja z MEN" pod hasłem "Rewalidacja".

hmm, interesujące, moja Gosia w przedszkolu "w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej" ma rewalidację i wczesne wspomaganie rozwoju, tj. 2 godz terapii logopedycznej i 2 pedagogicznej :nzastanawianie: