To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Szkoła - Wydłużanie etapu edukacyjnego

boszka59 - 2012-03-22, 19:54

Kropeczko i tyś to wszystko przeczytała :wow: :prosze:
grażyna - 2012-03-22, 20:18

:lol:
Z ust mi to wyjęłaś :roll: .

mimi3 - 2012-03-22, 20:57

Iga napisał/a:
Nie słyszałam, ale mam pytanie. Grażyna dzięki za ten temat :prosze:

1. Wydłużyć można raz (przedszkole + zerówka)? Czy raz przedszkole i raz zerówka - w sumie 2 razy?

2. Jeżeli dziecko pójdzie do zerówki do szkoły jako 5-cio latek, to ta zerówka już się liczy w pakiecie z klasami 1 do 3?

3. W podstawówce można wydłużyć 2 razy? Tak? w klasach 1-3, potem w 4-6?



1. Iga do przedszkola dziecko może uczęszczać aż do 8 roku życia, w dużym stopniu to Ty decydujesz czy co roku zmieniasz mu grupę na młodszą czy przetrzymujesz dziecko w najstarszej grupie.

2.zerówka to zerówka a pierwszy etap edukacyjny to klasy 1-3 i w świetle nowych rozporządzeń dziecko maksymalnie do 11 roku życia musi zakończyć nauczanie w tych klasach.

3. Można w każdym etapie wydłużać 3 razy.
Przykład - Rafał obecnie chodzi 6 rok do szkoły i w czerwcu dostanie świadectwo ukończenia 3 klasy sz.podstawowej.

Ale mimo że mamy prawo do wydłużania obowiązku szkolnego często jest tak że szkoła się nie zgadza na to by np. nie zamknąć jakiegoś oddziału klasowego bo odejdzie jedno dziecko i będzie za mało osób obowiązkowych w klasie.

Przy upośledzeniu umiarkowanym w klasach specjalnych minimum 6 os. a maksymalnie 8 osób,ale trzeba brać poprawkę bo jeśli jakieś dziecko ma sprzężenie to jest liczone jako dwie osoby z umiarkowanym i wtedy wystarczą na daną klasę 3 dzieciaki ze sprzężeniem.

kropeczka - 2012-03-23, 09:25

boszka59 napisał/a:
Kropeczko i tyś to wszystko przeczytała :wow: :prosze:


:lol: Nie, tylko dwa artykuły dotyczące obowiązku szkolnego.

Tylko uczniowie, którzy przed 1 XI 2012 rozpoczęli naukę w szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych i oddziałach specjalnych mogą kontynuować naukę do 24 roku życia.

anuszkaa - 2012-03-23, 11:28

kropeczka napisał/a:

Tylko uczniowie, którzy przed 1 XI 2012 rozpoczęli naukę w szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych i oddziałach specjalnych mogą kontynuować naukę do 24 roku życia.


Dlaczego to jest napisane w czasie przeszłym?
1 listopada br. dopiero przed nami. Pewnie jest to z czymś związane, o czym nie wiem.
Co z tego wynika? Orientujesz się, kropeczko?
Co z uczniami, którzy gimnazjum skończą np. w przyszłym roku?
Nie będą mogli uczyć się do 24 roku życia?

kropeczka - 2012-03-23, 12:08

Anuszkaa, przepraszam miało być przed 1 września 2012 oczywiście :oops:

Pozostali, szkołę ponadgimnazjalną muszą zakończyć do 23 roku życia.

źródło

grażyna - 2012-03-23, 12:52

Jeśli chodzi o obecne przepisy i wydłużanie etapu to jest:

Zgodnie z §3 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12
lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.
U. Nr 15 poz. 142, ze zmianami) stanowi: „Dla uczniów niepełnosprawnych można
przedłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym co najmniej o 1 rok,
zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych
”.

Gdy wejdzie w życie przepis, że tylko o rok na każdym etapie, to mało które dziecko doczeka w szkole tych 23 lat.
Żeby to wykorzystać trzeba będzie odraczać maksymalnie obowiązek szkolny i zapisać dziecko do szkoły średniej czteroletniej( tak mi jakoś wyszło na szybko z rachunków). Wystarczy przegapić jakiś termin, puścić dziecko w terminie lub prawie w terminie i szkołę skończy dużo szybciej niż 23/24lata.

Maciejka - 2012-03-23, 13:07

Mnie to jeszcze nie dotyczy, ewentualnie za rok odraczanie, pewnie zawitam za jakiś czas w wątku odraczać czy nie odraczać od szkoły .
Może wartoby było napisać w tym miejscu jakie są procedury tego całego wydłużania, to trzeba komuś zgłosić w terminie, w jakim?

Maciejka - 2012-03-23, 13:21

Maciejka napisał/a:
Mnie to jeszcze nie dotyczy, ewentualnie za rok odraczanie, pewnie zawitam za jakiś czas w wątku odraczać czy nie odraczać od szkoły .
Może wartoby było napisać w tym miejscu jakie są procedury tego całego wydłużania, to trzeba komuś zgłosić w terminie, w jakim?

Wykasujecie? Coś mi się pomieszało :prosze:

grażyna - 2012-03-23, 13:29

Maciejka napisał/a:
...Może wartoby było napisać w tym miejscu jakie są procedury tego całego wydłużania, to trzeba komuś zgłosić w terminie, w jakim?

Znajdzie się ktoś mądry i to ogarnie? Zbierze do kupy wszelkie informacje?
Ja wiem na pewno jedno: nieprzekraczalny termin złożenia wniosku o wydłużenie etapu to koniec lutego roku poprzedzającego ukończenie danej szkoły.

Iwona K - 2012-03-23, 13:32

Obawiam się, że te zmiany to już fakt dokonany.
Irenka - 2012-03-23, 13:35

vagabunda8 napisał/a:
Hm.. nie wiem czy się coś zmieniło od dwóch lat, ale do niedawna było tak, że można było odroczyć obowiązek szkolny do 10 rż i do tylu lat dzieci mogły chodzić do przedszkola.


Mi powiedzieli w Poradni Psychogiczno-Pedagogicznej że Agata jest ostatnim rocznikiem (2005) łapiącym się na przepisy przejściowe i może być odraczana od obowiązku szkolnego do 10 r. życia.
Na razie odroczyliśmy ją rok zobaczymy co będzie dalej.

vagabunda8 - 2012-03-23, 14:10

Tak myślała, Irenka, że Antek mógłby mieć odroczenie do 10 rż, ale poszedł jak miał skończone 8 i nie żałuję.
boszka59 - 2012-03-23, 14:26

Mój miał 7 lat i absolutnie nie żałuję że poszedł do szkoły .
A jeśli na każdym etapie wydłużymy o rok to spoko doczeka do 23 lat.To są cztery etapy noprmalnie po 3 lata a dla nas po 4 więc 16 lat nauki i jego 7 początkowe daje 23 lata. Do 25 by się nie dało

anuszkaa - 2012-03-23, 17:53

kropeczka napisał/a:
Anuszkaa, przepraszam miało być przed 1 września 2012 oczywiście :oops:

Pozostali, szkołę ponadgimnazjalną muszą zakończyć do 23 roku życia.

źródło


Kropeczko, mnie nie o datę chodziło....Przepraszam, ze tak wyszło, jakbym się czepiała :oops: . Mnie chodzi o to, czy tylko dotyczy to dzieci ze szkół specjalnych? A jeśli niepełnosprawne chodzą do innych szkół to co?
Mogą uczyć się do 23 roku życia w szkole ponadgimnazjalnej? Mogą mieć tyle razy wydłużane etapy edukacyjne?
Wybieramy z Alą gimnazjum i ta sprawa jest dla nas bardzo ważna. :tak:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group