Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek medyczny - Lampa Bioptron

Iga - 2011-01-24, 10:37
Temat postu: Lampa BIOPTRON
Używacie lamp Bioptron? Posiadacie jakiekolwiek zdanie na ich temat?
sylpa - 2011-01-24, 11:18

Kiedyś, jak miałam anginę ktoś mi to pożyczył - nie pomogło :nie:
Podobno na problemy skórne działa dobrze.
A Ty Iga do czego planujesz używać?

Iga - 2011-01-24, 11:31

Wyleczyć Majce Downa :-D

A na poważnie, to na katar, przeziębienia a na ten moment na stawy mojej mamy.

Czy ktoś stosował na stawy lampę bioptron?

ciborka - 2011-01-24, 11:57

moja mama wzięła kiedyś tę lampę na raty i szybciej zrozumiała, że to nie działa, niż udało się te raty spłacić :-) . miało pomagać na stawy i bóle migrenowe - nic a nic :em3:
ale może na Downa... :lol:

BABCIA - 2011-01-24, 12:06

Iga napisał/a:
Wyleczyć Majce Downa :-D

Hmmm...... na tę bolączkę, to chyba jakaś inna lampa, która jest jeszcze w umyśle jakiegoś naukowca :nzastanawianie: , ale tak na poważnie, to moi rodzice zafundowali sobie to cudo. Ojciec jest zadowolony, wygrzewa sobie kręgosłup, ale ja podchodzę do tego sceptycznie :-? . Na zmiany skórne jest rzeczywiście OK,na krwiaki po uderzeniu też. Julka miała tę lampę w Jadownikach, ale nie wiem na ile pomogła Jej w stabilizacji stawu skokowego, a ile sobie sama wyćwiczyła.Może pomaga na stawy tylko w wyobraźni.

mija - 2011-01-24, 12:52

Ja posiadam.
Zmiany skórne szybciej się goją.
W podziębieniach naświetlam splot słoneczny i zatoki.

agamama123 - 2011-01-24, 12:57

Bioptron Bartosz ma na rehabilitacji a w domu stosujemy Qlighta od roku prawie - ma zdecydowanie szersze działanie.
Ja aktualnie leczę sobie i Kacprowi nim trądzik:)

boszka59 - 2011-01-24, 12:58

Ja to mam i jeśli chciałabym sobie naświetlać miejsca które mi dokuczają to tak mniej więcej pół doby . To by było zgodnie z przepisem stosowania.
Mewa - 2011-01-24, 13:52

Ale się popularny temat zrobił.

Niby w takie cuda nie wierzę, ale Marcelek i ja korzystaliśmy podczas turnusu w Wągrowcu. Mały miał katar zaraz po pierwszym dniu turnusu, ja z Kasią zaraz po nim, a korzystać zaczęliśmy po paru dniach, więc nie mogę powiedzieć, czy zapobiega rozwijaniu się infekcji jak nam jedna pani mówiła, ale na pewno działała rewelacyjnie na mój strasznie zapchany i w ogóle problematyczny nos.

bebe - 2011-01-24, 20:27

Ja mam. Stosuję na stłuczenia ,zatoki , blizny ,hallux .Polecam mam od 97 r .Ortopeda popatrzył na zdjęcie i stwierdził ze zdjęcia powinienem skierować na operację .A ja mam staw sprawny chodzę w szpilkach.wystarczy trzy dzwonki 2X dziennie
plaza - 2011-01-26, 18:13

Zgadza się lamy tego typu działają dość powierzchownie a więc na problemy ze skórą , zatoki czy katar są ok :tak: . Natomiast kręgosłupa czy żylaków tą lampą nie wyleczymy :nie:
bebe - 2011-01-26, 20:32

Jest 54 wskazań do stosowania lampy.blizny bóle:głowy pleców szyi,uszu,zębów.staw kolanowy,.chrypka,depresja.dolegliwości menstruacyjne.dretwienie karku,grzybica skóryipaznokci,hollux,hemoroidy,infekcje.kaszel katar ,kłopoty z włosami.z dziąsłami,liszaje.łuszczyca,migrena,młotkowaty paluch.osłabienie energetyczne fragmentu skóry.ostroga,otarcia.Jest jeszcze 26 pozycji.Jeśli kogoś zainteresowało to dopiszę do końca
sylpa - 2011-01-27, 23:32

bebe napisał/a:
Jest 54 wskazań do stosowania lampy.

Jak coś ma zbyt wiele zastosowań, to od razu jest dla mnie podejrzane :roll:
Zaraz przypomina mi się jakiś płyn z Amway'a, który rzekomo był dobry i do sernika i do mycia samochodu ;-)

agamama123 - 2011-01-28, 11:48

Ale tu chodzi o światło... Ilość jego zastosowań jest chyba nieograniczona.
Dlatego i Bioptron i q - light ma tak szeroki zakres zastosowań.

grażyna - 2011-11-22, 14:59
Temat postu: Lampa Bioptron
Czy któraś z Was ma może w domu lampę Bioptron? Chodzi mi o jej skuteczność jako sprzętu, który można mieć w domu? Anecie bardzo by się przydała taka terapia, ale niestety w naszym gabinecie nie mają takiej lampy. Zastanawiam się nad kupnem, ale to ogromne pieniądze, jak dzisiaj sprawdziłam na necie. Z drugiej strony, jeśli jest to skuteczna terapia to taniej by wyszło w perspektywie czasowej kupić taką lampę niż jeździć gdzieś daleko na naświetlania :-? . Na allegro oglądałam, trochę taniej jest kupić używaną, ale to nigdy nie wiadomo w jakim jest stanie.
Iga - 2011-11-22, 15:22

Grażynko, o lampie Bioptron już rozmawiałyśmy tutaj na Zakątku. O TU
Jedni wierzą inni nie wierzą. Alicja obiecała, że będzie na turnusie naświetlać krwiaka na kręgosłupie. Jak się Ali poprawi to ja lampę kupię.

Lampę możesz kupić na raty w kredycie 0 zł, lub na przedpłatę. Czasami jest na nią promocja i nie wiem czy akurat jej nie ma, muszę pogadać z djulią bo ona jest rozezna, sama ją sprzedaje. Więc ja Ci radzę po naszym teście się z nią skontaktować, niech Ci da znać jak będzie w promocji :spoko: w tedy wychodzi tanio i jest nowa, nie używana.

grażyna - 2011-11-22, 15:33

:oops: Przepraszam.
Nie widziałam tego. Mnie potrzebna w leczeniu zmian dermatologicznych,, ran.

Już połączone :tak:
Grażyna O.

bebe - 2011-11-22, 16:58

Grazynko napisz co chcesz leczyć mam broszurę przed sobą to Ci odpoiszę
bebe - 2011-11-22, 17:04

Grażynko spójrz wyżej .mam lampę i polecam.
grażyna - 2011-11-22, 20:06

Tak ogólnie to słyszałam już pochlebne opinie, zwłaszcza co do schorzeń dermatologicznych. Tylko ta cena. Decydując się na wydatek takiego rzędu, musiałbym dobry wywiad w temacie najpierw zrobić.
Czy takie naświetlania stosuje się w jakiś cyklach? 10 dni i przerwa miesiąc. Czy można praktycznie bez przerwy np. po 10 min. co dziennie?

bebe - 2011-11-22, 20:51

2 x po 4min trądzik lampę można używać bez przerwy.Napisz jakie schorzenie?Ile teraz kosztuje?
grażyna - 2011-11-22, 21:54

3tys najmniejsza.
Chodzi mi o trądzik odwrócony, rany, stany zapalne oraz blizny nim spowodowane.

Iga - 2011-11-23, 06:49

Grażyna w promocji możesz kupić za 2 tyś. Zadzwoń do Julii, najlepiej Ci odpowie ile kosztuje i jak to zrobić żeby było tanio.
grażyna - 2011-11-23, 08:29

E, i tak jakiegoś sponsora musiałbym znaleźć, bo na dzień dzisiejszy to musiałabym zapłacić kasą na przyszłoroczny turnus.
Ale do Juli sie odezwę, będę bardziej zorientowana.

Iga - 2011-11-23, 08:40

A nie myślałaś, żeby wziąć na raty na 3 lata?
anuszkaa - 2011-11-23, 09:05

Ja mam najmniejszą i nie polecam!!!
Średnica powierzchni nagrzewania wynosi 5cm. Co to jest? Nic!
Tą lampą to mozna tylko - jak oni tam piszą - akupresurę świetlną zrobić. ;/
Albo jednego syfka na buzi 40 minut naświetlać. A potem drugiego...

Graża - jeśli kupować to tylko tę wiekszą, bo inaczej tak jak ja wydasz pieniądze i zostaniesz z niczym.

Alicja - 2011-11-23, 11:21

Od wczoraj Julia naświetla mojego ogromnego krwiaka po upadku ze schodów.
Zrobiłyśmy dzisiaj zdjęcie i będziemy obserwować wchłanianie.
Zastanawiam się nad kupnem tej lampy, ale myślałam o małej a teraz po wypowiedzi Ani mam zagwostkę.

anuszkaa - 2011-11-23, 11:26

Alu, wyrzucone pieniądze! W ich poradniku jest napisane, że ta lampa spełnia funkcję pomocniczą - jest do naświetlania punktów odpowiedzialnych za różne narządy!
Chyba że chcesz naświetlać nos przy katarze, albo czoło przy migrenie. To tak.

grażyna - 2011-11-23, 12:46

Poobserwujemy Alicję i pomyślimy ;-) .
Wkleisz fotki, jako dokumentację medyczną? Acha, a obok powinnaś sobie zrobić drugiego siniaka i tego nie naświetlać dla porównania.

Rozmawiałam o tej lampie z panem rehabilitantem(Aneta jeździ sobie nogi ćwiczyć) i powiedział, że do użytku domowego to może być i ta mała. Tylko z drugiej strony on nie widział rozległości zmian u Anety.

Iga - 2012-01-31, 12:54

Kupiłam lampę. Pożyjemy zobaczymy.

Grażyna jak chcesz lampę to się dzisiaj decyduj bo do jutra o 400 stówy w górę idzie cena.

grażyna - 2012-01-31, 13:07

Czekam na decyzję z PCPR czy mi dorzucą, początek roku to trochę poczekam ;-) .
Mam kontakt z dziewczyną, która odezwała się do mnie(po przeczytaniu bloga :roll: ) i zaproponowała pożyczenie takiej lampy na jakiś czas, żebym mogła sprawdzić czy działa. Ponaświetlam Anetę trochę i ocenię czy cokolwiek widać. Jestem zdecydowana na kupno tej dużej, więc lepiej nie kupywać kota w worku. Zbyt bolesna była by strata(cena) ;/ .

angelika kuspa - 2012-01-31, 13:09

No brawo Iga, teraz to dopiero Majka będzie zdrowa :brawo: :brawo: :brawo:
A to co zaoszczędzisz już masz na zdjęcie z Mielna :okular:

zula - 2012-03-26, 08:17

Moja mamę ostatnio boli kolano.Chciałam jej kupić lampę .Możecie mi doradzić gdzie najtaniej wyjdzie?
anuszkaa - 2012-03-26, 08:21

Nie warto!
Naprawdę. Mam tę lampę.
Małą. Kiedyś odpisywałam tu na zakątku, ze nie opłaca się małej kupować. (Grażyna chciała kupić i pisała bodaj, ze terapeutka jej mówiła, ze do użytku domowego wystarczy mała.
Teraz sama doszład od wniosku, ze nie warto kupować małej.)
A ja mówię wiecej - nie warto w ogóle jej kupować.
Na mnie i moją rodzinę nie działa. A miałam wielkie nadzieję, kiedy ją kupowałam.

Za takie pieniądze lepiej pojechać do sanatorium. Tam zajmą się nie tylko kolanem. Korzyść będzie większa. :tak:

Iga - 2012-03-26, 09:59

Na moją mamę działa, nie wiem czy lampa, czy wyobrażenie o lampie. Już dwa razy zatrzymała katar w jeden dzień. I nie piszę, żeby robić jakąś reklamę. Ponad to naświetla rękę, bo ma problem ze stawami i zeszła jej opuchlizna.

Mała jest niewygodna w użyciu, bo naświetla niewiele i trzeba spędzić dość dużo czasu. Ale na dużą w życiu bym nie wydała 13 tyś. Bo tak jak pisze anuszkaa to jest takie dziwne to działanie lampy. Za bardzo w nią nie wierzę, a wierzę.

bebe - 2012-03-26, 10:41

Do małej sa stelaże i wtedy naświetla większe powierzcznie :tak:
anuszkaa - 2012-03-26, 10:59

Bebe, ja mam ze stelażem, ale nie rozumiem, jak nagrzewa większe powierzchnie?
Chodzi o większe doddalenie lampy?
Ale w instrukcji jest napisane, że optymalne oddalenie lampy od skóry wynosi 5cm. W razie bólu można całkowicie przyłożyć lampę do skóry.

Maciejka - 2012-03-26, 11:00

Chyba ze statywem czy bez będzie to niewielka powierzchnia.

A na katar to co naświetlacie? tak między oczy? :-) Można patrzeć w to światło?

anuszkaa - 2012-03-26, 11:03

Ja naświetlałam skrzydełka nosa i skronie. Nie wiem, czy pomagało.
Na blizny i trądzik nie pomogło.

vagabunda8 - 2012-03-26, 11:35

Mała lampa, ogarnia małe pole do naświetlania, nadaje się do kataru i zatok, no może jeszcze na pojedyncze paliczki palcy. Nie kupiłabym. Mamy do niej stelaż, ale nic nie wart, bo nogi mu się rozjeżdżają, jak .... nie powiem komu, bo się wstydzę.
bebe - 2012-03-26, 12:03

Kto był na prezentacji lampy?
zula - 2012-03-26, 13:39

A możecie mi powiedzieć czym różni się lampa solux od Bioptron?Jak rano przeleciałam net na szybko to tam generalnie to samo można naświetlać.Jedno jest pewne że różnica w cenie jest ogromna
djulia - 2012-03-27, 10:39

Światło Bioptron jest spolaryzowanym, polichromatycznym, wolnym od promieni UV światłem, które może być stosowane w profilaktyce i rehabilitacji w różnych obszarach medycyny. Lampa Bioptron może być stosowana zarówno jako podstawa forma terapii we skazanych przypadkach jak również jako terapia uzupełniająca.
Główne zastosowanie w gojeniu ran pourazowych, pooperacyjnych, poparzeń oraz owrzodzeń. Z powodzeniem możemy stosować w łagodzeniu bólu w reumatologii, w rehabilitacji (bóle pleców, zespól cieśni nadgarstka, tkanka bliznowata, urazy mięśniowo-szkieletowe).
Na własnym przykładzie mogę powiedzieć że świetnie sprawdza się w infekcjach górnego układu oddechowego, od kiedy stosuję u Kingii lampę katar trwa kilka dni i nie kończy się zapaleniem oskrzeli. Rewelacyjnie leczy zatoki, na ostatnim turnusie zimowym Bety leczyła siebie i Adrianka.
Na chwilę obecną Biptron Compakt III ze statywem kosztuje 2670zł.
Bioptron Pro 1 ze statywem podłogowym 7170zł.
Cena może być niższa ale na ten temat proszę o pytania na pw

Maciejka - 2012-03-27, 11:05

To ja jeszcze raz spytam o katar leczony u dzieci:
przy naświetlaniu można bez problemu patrzeć bezpośrednio w światło i to nie szkodzi?
Ile minut naświetlacie?
Siedzą spokojnie dzieciaczki pod tą lampą? (to pewnie różnie może być ;-) )

bebe - 2012-03-27, 11:56

Katar natychmiast przystąpić do leczenia po wystąpieniu pierwszych objawów.

Naświetlamy lewą i prawą stronę czoła po 6 min
nasadę nosa lewą i prawą po 6 min

2-4 X dziennie do ustąpienia kataru

światło nie szkodzi oczom

vagabunda8 - 2012-03-27, 12:13

Z oczami należy uważać tak jak wskazują TUTAJ pkt.5, dlatego myślę że dla dzieci z tym leczeniem kataru trzeba ostrożnie.
bebe - 2012-03-27, 13:59

5. Czy światło nie jest szkodliwe dla oczu ?
Nie, można naświetlać otwarte oczy ( z wyłączeniem jaskry) zabiegi zapobiegają zmęczeniu oczu, łzawieniu, pieczeniu.

Jakoś inaczej czytamy.Dalej twierdzę że można :tak:

anuszkaa - 2012-03-27, 14:47

Chodzi o jaskrę.
Trzeba uważać, bo nie zawsze jest się świadomym, że się ją ma.

vagabunda8 - 2012-03-27, 18:37

Myślę, że należy szalenie uważać z lampą na oczy małych dzieci. Oczywiście na zamknięte powieki jest ok! Ale znajdźcie mi małe dziecko zwłaszcza z zD które grzecznie potrzyma zamknięte oczy przez nawet 5 min? Poza tym dla rozwiania wszelkich wątpliwości zapytałabym okulisty.
Iga - 2012-03-27, 19:24

Ja Majkę naświetlam w nocy, a w dzień tak kieruję światło na nos że opieram krawędź na brwiach i światło omija oczy.
vagabunda8 - 2012-03-27, 19:28

Iga , a jaką masz lampę? Chodzi mi o wielkość.
Iga - 2012-03-27, 19:31

Tą najmniejszą. Trochę upierdliwa w obsłudze, ale od dzisiaj biorę się za naświetlanie uszów. Majka ma płyn ;/ w piątek się dowiedziałam.
vagabunda8 - 2012-03-27, 19:36

Pomoże. Ja też mam małą. Właśnie naświetlam sobie krtań, bo bezgorączkowo zaniemówiłam :lol: .
anuszkaa - 2012-03-27, 19:47

Czy mi się pomyliło, czy należy przy naświetlaniu omijać tarczycę?
djulia - 2012-03-28, 08:29

Nie ma przeciwwskazań do naświetlania tarczycy.
mammamika - 2012-03-28, 15:12

Nam rehabilitantka poradziła, żeby oczy osłaniać. Profesjonalne okulary to wydatek ok. 400 zł więc wkładamy waciki w niebieskie okularki do pływania i jest ok.
anuszkaa - 2012-03-28, 16:13

To ja już nic nie rozumiem. :nie: Polecane są okulary za 400zł?

Na stronach Zeptera piszą, że lampa leczy wszystko. Nawet jaskrę (co jest sprzeczne z tym, o czym piszemy wyżej), zaćmę, zapalenie spojówek. To po co te okulary?

Terapeuci nie wiedzą, szkodzi czy leczy?
To jak to jest? Mają jakieś szkolenia? Wytyczne co i jak naświetlać?
A może nie, bo ta lapma na nic nie szkodzi i... nic nie leczy ?
Taki miły gadżet. :-)

Maciejka - 2012-03-28, 19:46

A gdzie są te okulary za 400 zł?

Koleżanka pożyczyła mi dziś lampę i bedę ją testować. :tak:
W podręczniku, który był w komplecie jest napisane:
"Oczy lub okolice oczu naświetlamy ze zwiększonej odległości (np. 20 cm przy małej lampie). W czasie naświetlania należy zamknąć oczy, nie trzeba ich zasłaniać."

Tylko jak przekonać Jaśka, żeby zamknął oczy? Zostaje tylko naświetlanie we śnie, a może zasłanianie oczu? Jak włączyłam lampę to chciał być jak najbliżej i oczywiście wpatrywał się w światło. Ale on z tym światłem tak ma, potrafi się wpatrywać bezpośrednio w słońce.

mammamika - 2012-03-28, 19:54

Za ok. 400 zł można kupić profesjonalne okulary, w których można patrzeć na podczerwień, laser itd. - fajne są, bo nie trzeba zamykać oczu (kształt a'la Cybulski:) . Patent z okularkami pływackimi sprawia, że dziecko ma zamknięte oczka, a nawet jak je na trochę otworzy to jest zabezpieczone.
Naświetleń bez ochrony nikt nam nie proponował, ale to jest tylko opinia fizykoterapeutów, z którymi mamy kontakt.

Iga - 2012-03-28, 19:55

Ale oni się wypowiadali o bioptronie?
mammamika - 2012-03-29, 23:19

O naświetlaniu podczerwienią.
Iga - 2012-03-31, 13:08

Popatrzcie do czego babcia Stasia używa statywu do lampy za 2 500 zł. Pomysłowość godna Pata i Mata.

angelika kuspa - 2012-03-31, 13:11

Szkoda, że Majka nie wpusci Tropka do domu, ale miałby radoche.
anuszkaa - 2012-03-31, 13:17

Iga, , można też troszkę ponaświetlać tę kiełbaskę. :lol: Czy będzie smaczniejsza, nie wiem, ale na pewno (zgodnie z zapewnieniem producenta) będzie zdrowsza!!!
Przecież leczy wszystko. :spoko:

Maciejka - 2012-03-31, 13:20

Brawo dla babci :brawo:
Stojak kiełbasce wystarczy :spoko:

mammamika - 2012-04-01, 09:54

ROTFL
Babcia Stasia wymiata!

grażyna - 2012-04-01, 14:18

Super pomysł :lol: .
kacha_wawa - 2012-04-01, 17:09

Igusiu uwielbiam Twoją Mamę :lol:
grażyna - 2012-04-26, 10:15

PCPR nie dofinansuje mi zakupu lampy bioptron ponieważ :
"W ramach zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny może być udzielone dofinansowanie ze środków PFRON do sprzętu służącego usprawnianiu zaburzonych funkcji organizmu lub wspomagającego proces rehabilitacji. Nie ma natomiast możliwości dofinansowania do sprzętów służących diagnozowaniu, zastępujących niesprawne organy lub leczniczych. W ocenie Ministerstwa pracy i Polityki Społecznej Lampa BIOPTRON jest urządzeniem leczniczym i dlatego nie może podlegać dofinansowaniu ze środków PFRON."

I to tyle, jeśli chodzi o moje plany zakupu. Nie wyłożę 7tys złotych ;/ .

anuszkaa - 2012-04-26, 11:54

Dziwne. :-?
A lampa nie "wspomaga procesu rehabilitacji"?

bebe - 2012-04-26, 15:37

To dlaczego używane są na oddziałach rehabilitacyjnych ?
grażyna - 2012-04-27, 14:31

Czy można gdzieś znaleźć oficjalną klasyfikacje sprzętu z podziałem na rehabilitacyjny i leczniczy? Czy to wszystko zależy jak zrozumie to urzędnik(albo jak nie zrozumie)?
magda - 2012-04-27, 15:08

Grażynko to na danym urządzeniu musi być certyfikat uznania jako sprzęt medyczny - zaglądnij tu

Urządzeń szukać trzeba w Krajowym Rejestrze Medycznym.

Alicja - 2012-06-27, 18:26

Od dzisiaj zaczęłam naświetlać lampą oparzoną Jagodową nogę.
Sporządzę również dokumentację fotograficzną ;-)

grażyna - 2012-06-27, 19:12

Obyś do tej dokumentacji miała większe zacięcie niż ja :lol: .
Zaczęłam i skończyłam na jednej fotce ;-)

Alicja - 2012-06-27, 19:29

:lol:

może i tak być ..

Alicja - 2012-07-04, 18:24

Graża, tamdaradamm... mam fotki :-D

Postępy w leczeniu Jagodowego poparzenia II stopnia.
Naświetlanie lampą bioptron kilka razy dziennie:

28 czerwiec

30 czerwiec

4 lipiec

Alicja - 2012-07-16, 13:28

Leczenia ciąg dalszy, opatrunki aqua żelowe i naświetlanie lampą:

8 lipiec

16 lipiec

Maciejka - 2012-07-16, 13:31

Pięknie się goi :jupi:
bebe - 2012-07-16, 13:38

Alicjo sumiennie pielęgnowałaś nogę córeczki. :* :* :*
ewelin27 - 2012-07-16, 13:38

Super się zagoiło :jupi:
Alicja - 2012-07-16, 13:41

Ewelina, do zagojenia jeszcze trochę. ;/
ewelkaa - 2012-07-16, 13:42

Super się goi Dziuni ta noga :-) Zaździerz w zasięgu ręki w takim razie :brawo: :spoko:
Alicja - 2012-07-16, 13:44

ewelkaa napisał/a:
Super się goi Dziuni ta noga :-) Zaździerz w zasięgu ręki w takim razie :brawo: :spoko:

tfu, tfu ... oby :roll:

qwerka - 2013-01-07, 20:19

Czy lampa którą oferuje w tym tygodniu lidl jest chociaż trochę podobna w działaniu do lampy bioptron? tutaj warto kupić?
Alicja - 2013-01-07, 20:27

:nie:

a czy taką warto mieć?
poczytaj info w necie i sama zdecyduj

grażyna - 2013-01-07, 20:46

Obejrzałam przy okazji gazetkę ;-) . Ja z kolej wybrałabym tę lampę led z lupą(oczywiście do całkiem innych celów) :roll:

qwerka, to całkiem różne rzeczy, te dwie lampy.