To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Dofinansowania i zasiłki - Świadczenie pielęgnacyjne

groszek - 2009-10-14, 22:16

I dobrze, będzie można kupić więcej pomocy rehabilitacyjno edukacyjnych!
Nadziejka - 2009-10-15, 09:28

A więc doczekałyśmy się? :spoko: To się nazywa sprawiedliwość.
Teraz nikt nie będzie miał poczucia krzywdy.

Miło wstać rano i przy kawce przeczytać tak dobre wiadomości. :-)

Grażyna O. - 2009-10-15, 10:18

W lutym kończę urlop wychowawczy (bezpłatny) i śmiało mogę zrezygnować z pracy :tak: która na mnie nie czeka, a firma się rozpada.
nefre - 2009-10-15, 11:54

ta kwota mogłaby być w kwocie chociażby najniższego wynagrodzenia :-) ... ale nie wolno marudzić, bo państwo dało palec, a ja już po całą rękę sięgam ;-)

zresztą, ja do pracy wracam.. więc mnie to i tak nie dotyczy

bebe - 2009-10-15, 13:01

Grażyno po wychowawczym jest jeszcze Kuroniówka płatna.http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/361775,sa_juz_zasady_kwestinowania_orzeczen_lekarskich.html .To przy okazji.
Aśka - 2009-10-15, 13:43

Dobre wieści! Zawsze jakiś "pewniak" :spoko:
Coś piszą o podwyższeniu świadczenia - miałabym dylemat ;-) Ale ja chyba z tych, co w domu nie usiedzą ;-)

gosia78 - 2009-10-30, 09:45

Wyczytałam na stronie onet-u...
Od poniedziałku (2 listopada) rodziny otrzymają wyższe o 40 proc. zasiłki rodzinne. Wzrośnie też wysokość świadczenia pielęgnacyjnego za opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Od poniedziałku (2 listopada) rodziny otrzymają wyższe o 40 proc. zasiłki rodzinne. Wzrośnie też wysokość świadczenia pielęgnacyjnego za opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

1 listopada rozpocznie się nowy okres zasiłkowy w świadczeniach rodzinnych. Potrwa do 31 października 2010 r. W tym czasie zaczną obowiązywać nowe kwoty świadczeń rodzinnych.

Wzrośnie kwota zasiłków rodzinnych. Wyniosą odpowiednio 68 zł na dziecko do ukończenia pięciu lat, 91 zł dla dziecka w wieku 5–18 lat oraz 98 zł dla dziecka w wieku 18–24 lata. Bez zmian pozostają dodatki do zasiłku rodzinnego: z tytułu urodzenia dziecka, samotnego wychowywania dziecka, opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego, na kształcenia i rehabilitację, dla rodziny wielodzietnej oraz na dojazdy do szkoły i rozpoczęcie roku szkolnego. Nie zmieni się też wysokość zasiłku pielęgnacyjnego.

Za to z 420 do 520 zł wzrośnie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Przysługuje osobie, która rezygnuje z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Przez kolejne trzy lata zamrożone będzie kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych. Do kolejnej weryfikacji, czyli do 2012 roku, wyniesie 504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł, jeżeli wychowuje się w niej niepełnosprawne dziecko. Rząd nie zdecydował się na podwyższenie kryterium ze względów oszczędnościowych, mimo że powoduje to stałe zmniejszanie się liczby osób uprawnionych do świadczeń.

– Kryterium dochodowe powinno uwzględniać koszty utrzymania rodzin, a te w ostatnich latach rosły. Ponadto zadaniem świadczeń rodzinnych jest pomoc rodzinom opiekującym się i wychowującym dzieci. Dlatego pomoc powinna być waloryzowana – mówi dr Joanna Staręga-Piasek, dyrektor Instytutu Rozwoju Służb Społecznych.

Od 1 listopada zmienią się też zasady przyznawania becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (obydwa wynoszą 1 tys. zł). Gminy będą wymagać zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi, że ciężarna kobieta pozostawała pod opieką lekarza co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu.

kropka79 - 2009-10-30, 10:11

Kochani mam pytanie : w tym roku do wniosku na świadczenia socjalne trzeba było dołączyć zaświadczenie o przychodach a nie o dochodach jak do tej pory , nie znam się na tym a chciała bym wiedzieć czy ma to duże znaczenie , tzn. czy dochód wyliczany z zaświadczenia o przychodach jest taki sam jak z zaświadczenia o dochodach.
Z góry dziękuję za odpowiedz.

kabatka - 2009-10-30, 10:29

gosiu78 na portalu jest m.in. informacja:
:arrow: o nowych zasadach w becikowym
:arrow: o świadczeniach pielęgnacyjnych od 1 stycznia 2010 r.
:arrow: o zmianach w urlopach macierzyńskich

gosia78 - 2009-10-30, 11:22

Ta informacja ukazała się dziś w Gazecie Prawnej.
Już nie wiem czy to świadczenie bedzie się należało czy nie...

sobalinka - 2009-11-18, 13:11
Temat postu: świadczenie pielęgnacyjne
Kochani rodzice
Szukam kogoś, kto mi w końcu odpowie, jak jest z tymi świadczeniami pielęgnacyjnymi??????????????????????
Otóż tutaj na zakątku przeczyatałam,że 13 października bieżącego roku sejm przyjął uchwałę o przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego bez względu na progi dochodowe i uchwała ta wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku .....
Zadzwoniłam więc do naszego GOPSu i tam się dowiedzialam,że mam błedne informacje bo nic sie nie zmieniło

WIĘC JAK TO JEST??????????????????

będę wdzięczna za informację :prosze: [/b]

nefre - 2009-11-18, 13:36

na portalu :arrow: tutaj jest informacja z Gazety Prawnej o zmianie przepisów dot. świadczeń pielęgnacyjnych (czyli jeżeli na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem rezygnujesz z pracy)

kiedy dzwoniłaś? być może pracownik Gospu nie był dokładnie doinformowany wtedy? przedzwoń raz jeszcze :-)

sobalinka - 2009-11-18, 13:52

no więc czytałam ten artykuł i na jego podstawie dzwoniłam do GOPSu
było to dzisiaj i on (gościu, który się tym zajmuje) nadal twierdzi,że mam złe wiadomości

ehhhhhh :-x

ponoć sprawdzal w internecie i wcale w tej kwestii nic się nie zmieniło

ja już sama nie wiem.......

Alicja - 2009-11-18, 13:55

Gościu ma rację :tak:
Jeszcze nic się nie zmieniło,
ale módlmy się ,aby głosowanie naszego rządu było na naszą korzyść tzn rodziców dzieci niepełnosprawnych,potem jeszcze tylko Senat i Prezydent

p.s Gazeta Prawna napisała pierdoły :okular:

sobalinka - 2009-11-18, 14:05

dzięki kochani

dobrze widzieć

już miałam go ochrzanić,że niekompetentny jest i tyle ;/

pozdrawiam serdecznie :papa: