Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Wcześniejsza emerytura na dziecko niepełnosprawne

Manu - 2009-01-09, 22:38
Temat postu: Wcześniejsza emerytura na dziecko niepełnosprawne
Dziewczyny czy słyszałyscie może o wcześniejszej emeryturze?? kiedyś znajoma mi powiedziła że po 20 latach pracy przysługuje sie emerytura na dziecko niepełnosprawne.Mi zostało 3 lata jak by takie cos istniałao była by bomba
akst6 - 2009-01-09, 22:56

Był taki przepis ale czy jest pewności nie mam. U mnie w zakładzie pani która miała dziecko niedowidzące po 20 latach pracy odeszła na emeryturę ale to było chyba jakieś 5 lat temu.
Manu - 2009-01-09, 23:08

Dzięki gosiu za odpowiedz trzeba popytać bo ci którzy powinni mieć takie przywileje ic h nie maja taka polityka niestety :-?
iwusiak - 2009-01-09, 23:11

http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=250
Manu - 2009-01-10, 09:02

Dzieki Iwusiak za linka poczytam :*
emka205 - 2009-01-10, 16:43

czy to nadal obowiązuje? tam coś mówi sie o roku 1998??
Irenka - 2009-01-11, 20:40

Z tego co wiem to przepisy zmieniły się kilka lat temu, niestety na niekorzyśc dla nas.
Chyba (raczej napewno) nie ma możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wychowywania niepełnosprawnego dziecka ;/ . Jutro poszperam w przepisach.

Alicja - 2009-01-11, 20:45

Irenka napisał/a:

Chyba (raczej napewno) nie ma możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wychowywania niepełnosprawnego dziecka ;/ .

Masz rację :tak: na pewno nie ma takiej możliwości.

stokrota - 2009-01-11, 22:59

Potwierdzam słowa Alicji - nie ma takiej możliwości - pytałam w zeszłym roku w ZUS-ie.
emka205 - 2009-01-12, 18:17

no to sobie poemerytowałyśmy przedwcześnie :) szkooda.
Iga - 2009-01-12, 18:42

Emka, zapisz się do kolei :lol: . Chodzmy popikietować.
emka205 - 2009-01-12, 21:26

oj baardzo chętnie..ależ byłoby miło być "młodą matka -emerytką" i korzystać z uciech życia :), tylko jeszcze mąż mógłby krocie zarabiać.....ach jak byłoby miło :jupi:
anilah17 - 2009-01-16, 10:58

Masz rację Manu że musisz mieć 20 lat okresów składkowych nie lat pracy.Ale na emeryturę możemy przejść dopiero jak będziemy miały wiek emerytalny czyli z tego co się orientuję jest to dla kobiet 60 lat.Jestem w tej sytuacji że mam już 20 lat okresów składkowych i pobieram zasiłek w kwocie 420 zł ale już teraz nie są odprowadzane składki emerytalno-rentowe.W moim przypadku poczekam jeszcze tylko jakieś 20 lat :lol:
emka205 - 2009-01-26, 16:10

"18 grudnia 2008 roku odbyło się kolejne spotkanie Jarosława Dudy, Sekretarza Stanu i Pani Agnieszki Chłoń-Domińczak, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z Delegacją Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych.
Na tym spotkaniu omówiono następujące zagadnienia:
przywrócenie prawa do wcześniejszych emerytur dla rodziców (opiekunów) dzieci niepełnosprawnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa finansowego po śmierci jednego z rodziców dziecka niepełnosprawnego.

Przedstawiciele MPiPS wskazali, że w obecnie funkcjonującym systemie emerytalno-rentowym nie jest możliwe przywrócenie praw do wcześniejszych emerytur kolejnej grupie osób. Podkreślono, iż skrócenie okresu zatrudnienia spowoduje zmniejszenie wysokości świadczenia emerytalnego osób rezygnujących z zatrudnienia w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, które i tak ze względu na wysokość odprowadzanych składek emerytalno-rentowych będzie niskie. Zauważono, że już w obecnie funkcjonującym systemie, po śmierci jednego z rodziców dziecka niepełnosprawnego, drugiemu z rodziców przysługuje renta rodzinna wypłacana zamiast świadczenia emerytalno-rentowego, które przysługiwałoby zmarłemu."

a tu więcej o ogólnopolskiej akcji „Razem możemy więcej"
http://www.pion.pl/index....rt=2579&cat=146

anilah17 - 2009-12-02, 23:11

Mam takie pytanko.Obecnie pobieram świadczenie pielęgnacyjne (520 zł).A co będzie jeśli córka po 16 roku życia stanie na komisję czy dostanie swoją rentę?a ja nadal mogę liczyć na świadczenie?
stokrota - 2009-12-03, 00:22

Kończąc 16 lat córka staje na komisję w celu orzeczenia stopnia niepełnosprawności. Jeśli zostanie orzeczony znaczny stopień i nie przekroczycie kryterium dochodowego będzie wypłacane świadczenie pielęgnacyjne.
Gdy córka skończy 18 lat, występuje się do ZUS-u o rentę socjalną, która (jeśli ją przyznają) będzie wliczana do dochodów rodziny. Jeśli nadal nie będziecie przekraczać kryterium, a córka będzie miała znaczny stopień niepełnosprawności, świadczenie będzie Ci przysługiwało.
Jeśli ZUS nie przyzna renty, można wystąpić do OPS o zasiłek stały z tytułu niezdolności do pracy. Trzeba mieć orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie zusowskie o niezdolności do pracy) i nie przekraczać kryterium dochodowego. Przy tym zasiłku jest niższe niż przy rodzinnych i wynosi 351 zł na osobę.
Tak jest na dzień dzisiejszy :-) ale córka, jak widzę ma dopiero 12 lat, nie wiadomo, jak to będzie wyglądało za 4 lata...

grażyna - 2009-12-03, 09:13

Aneta po ukończeniu 18 lat miała komisję ZUS i otrzymała rentę socjalną(obecnie 504zł "na rękę"). Ponieważ nie przekroczyliśmy progu dochodowego ja nadal otrzymuję na nią świadczenie pielęgnacyjne.
kabatka - 2009-12-03, 10:01

stokrota, grażyna, czy ja dobrze rozumiem: jeśli dziecko,w zasadzie młody człowiek z zD miałby w papierach stopień upośledzenia lekki (o co w początkowym okresie chyba zawsze się walczy, na tym zależy rodzicom, do tego się dąży) - to może być problem z otrzymaniem świadczeń :?:
grażyna - 2009-12-03, 14:03

Zgadza się. U nas w regionie był nawet przypadek ze trzy lata temu, że dziewczynie z zD pierwsza komisja w ZUSie nie przyznała renty socjalnej i uznano ją za cżęściowo zdolną do pracy. Musieli pisać odwołanie. Na stopień lekki to zdaje się nawet zasiłku pielęgnacyjnego nie zapłacą.
stokrota - 2009-12-03, 15:16

:tak: przy stopniu lekkim nie ma ani zasiłku pielęgnacyjnego, ani świadczenia pielęgnacyjnego, ani nawet zasiłku stałego z tytułu niepełnosprawności z OPS-u, ani uprawnień, które mają osoby niepełnosprawne w pracy (dłuższy urlop, krótszy dzień pracy, płatne wolne na turnus rehabilitacyjny)
Iwona K - 2009-12-03, 15:43

Moniko, dzieci mają orzekany stopień upośledzenia umysłowego i wtedy każdy rodzic jest szczęśliwy, gdy jest lekki.
Orzekanie o stopniu niepełnosprawności dotyczy osób od 16 roku życia i nie ma nic wspólnego z upośledzeniem umysłowym, chyba że delikwent jest tylko upośledzony, a reszta jest ok. Tu może być brana pod uwagę choroba somatyczna, narząd ruchu, wzrok, słuch, mowa - a intelekt może być w normie.

anilah17 - 2009-12-03, 21:26

Dziękuję za wyjaśnienie ,wprawdzie jeszcze mamy trochę czasu ale dobrze wcześniej wiedzieć co może nas czekać jeśli oczywiście nie zmienią się przepisy.A pewnie będą zmiany jak zawsze,byleby na lepsze. :-) .
Grażyna O. - 2010-01-06, 12:06

magdajacky napisał/a:
.... pani mówiła mi coś ze jeśli uzbiera mi sie 20 lat pracy łacznie z tym dzasilkiem opiekunczym to bede moga isc juz na emeryture(wiedxzialam o tym ale myslalam ze musi sie uzbierać 20 lat przepracowanych) ;-)
teoche mi jeszcze prakuje

:nie: To nie tak. Żeby przejść na emeryturę to trzeba mieć wiek emerytalny (na dzień dzisiejszy u kobiet 60 lat) i 20 lat płacić składkę emerytalną. Jeżeli mamy 20 lat składkowych, to MOPS nie musi odprowadzać w/w składki.

Nadziejka - 2010-01-06, 14:42

A może to jednak jest tak jak pisze magdajacky? Ja również o tym słyszałam od koleżanki z MOPS-u.
mija - 2010-01-06, 14:57

Liczą się lata składkowe czyli realnie czas pracy , odliczają zwolnienia lekarskie nawet.
Grażyna O. - 2010-01-06, 15:06

Nadziejka napisał/a:
A może to jednak jest tak jak pisze magdajacky? Ja również o tym słyszałam od koleżanki z MOPS-u.

:wow: Przejść na emeryturę w wieku np. 40 lat - oj bardzo bym chciała, bo 20 lat mam już zaliczone.

Nadziejka - 2010-01-06, 15:07

Ale z tego co mi wiadomo trzeba mieć ukończone 50 lat.
A to chyba jeszcze daleko, Grażynko? ;-)

stokrota - 2010-01-06, 18:00

Ale wcześniejszych emerytur z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem już nie ma :-?
Nie wiem dlaczego w MOPS-ach informują o tym?
Niestety zlikwidowano, zanim mogłam z tego skorzystać...

Znalazłam za to w necie taką odpowiedź na interpelację poseł Anny Sobeckiej właśnie w tej sprawie :arrow: wcześniejsza emerytura (wprawdzie z 2007 r.), ale nie słyszałam o żadnych zmianach w ostatnim czasie, a jestem tym tematem szczególnie zainteresowana :-)

mimi3 - 2010-01-06, 19:35

Skoro już poruszacie temat wcześniejszej emerytury ... to mam pytanie o długość świadczenia pielęgnacyjnego ?
Ile lat nam będzie przysługiwało ?
Ja mam przepracowane niespełna 5 lat, Rafał urodził się miesiąc przed moimi 23 urodzinami. Od kilku lat już jestem na świadcz. pielęgnacyjnym. Ale co będzie dalej do 60 l a nawet do 55 l to mam jeszcze wiele czasu

magdajacky - 2010-01-06, 22:31

Na ile lat masz zasilek pielegnacyjny to na tyle dostajesz świadczenie pilegnacyjne ,czyba , ze coś wymyśla i znów coś sie zmieni
magdajacky - 2010-01-06, 22:33

Wielu moich koleżanek ma ta emeryture na dziecko niepelnosprawne ,pani w UM wspominala o tym wiec mysle ze jest albo znów ja przywróca ,ale ja sie dowiem i dam znać
magdajacky - 2010-01-06, 22:37

Grazyna O to nie prawda mam kolezanke nawet w bloku obok ma 55 lat i juz dawno bierze to emeryture wiem tylko ze, jakis czas temu zlikwidowali ta emeryture i nie przyznawano.Juz to robie ;-)

http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=249 znalazłam i pisze jeszcze tam o tych emeryturach :roll:

Grażyna O. - 2010-01-06, 22:46

No właśnie :-( - zlikwidowali i nie ma.

I jeszcze jedno - masz 30 min. na edycję swojego posta (taki guzik po prawej stronie) służy do tego aby dopisać coś do już istniejącego posta.

magdajacky - 2010-01-06, 23:04

Czyli tak mam sie dopisywac ,sorki nie wiedzialam :-(
Manu - 2010-01-07, 09:20

A ja mam za 2 lata 20 lat pracy ze szkołą licząc, a i tak się nie kwalifikuje na emeryturkę
Grażyna O. - 2010-01-07, 11:14

Odlicz jeszcze urlop wychowawczy - jest podobno nieskładkowy.
bebe - 2010-01-07, 11:31

Jest składkowy 0,7%
Grażyna O. - 2010-01-07, 11:52

bebe napisał/a:
Jest składkowy 0,7%

Ale co to tych 0,7 % - od jakiejś kwoty? :-( Bo nie rozumiem.

nefre - 2010-01-07, 13:35

Grażyna O. napisał/a:
Odlicz jeszcze urlop wychowawczy - jest podobno nieskładkowy.

no właśnie, niestety jest nieskładkowy :-?

ja też tych 0,7% nie kumam :-) Bebe, napisz proszę o co chodzi?

Manu - 2010-01-07, 14:03

Nawet płatny wychowawczy jest nieskładkowy???????? :-?
Norelka - 2010-01-07, 14:13

Dziewczyny!
Ta wcześniejsza emerytura na dzieci niepełnosprawne obecnie nie istnieje.Owszem, był czas, że, można było przejść na taką emeryturę po pełnych 20 latach pracy (nawet nasza Trigo z tego przepisu skorzystała), ale jest to już od dawna zlikwidowane i na razie nie ma mowy o przywróceniu :-(

W tamtym roku Trigo i jej stowarzyszenie zbierało podpisy na wniosku skierowanym do Sejmu
o przywrócenie tej ustawy, ale chyba nic z tego nie wyszło, może Trigo się wypowie w tym wątku.

PS. Urlop wychowawczy się zalicza do lat pracy jako okres nieskładkowy, w decyzji emerytalnej są zliczone okresy składkowe i nieskładkowe. ZUS liczy swoimi współczynnikami i w jakiś sposób też bierze pod uwagę urlop wychowawczy.

stokrota - 2010-01-07, 19:43

Norelka potwierdziła to, co wcześniej napisałam - nie ma już wcześniejszych emerytur na dzieci.
A okresy nieskładkowe mogą w obliczaniu lat do emerytury stanowić tylko 1/3 całego wymiaru lat :roll: oj, strasznie to brzmi, ale wytłumaczę inaczej - na każdy rok nieskładkowy trzeba mieć 3 lata składkowe, czyli np. jeśli ktoś ma 18 lat pracy, to w tym może mieć 6 lat nieskładkowych. W ustawie o emeryturach jest podane dokładnie co liczą jako składkowe, a co nie.

danuśka - 2010-02-02, 13:58

Trigo i jej stowarzyszenie zbierało podpisy na wniosku skierowanym do Sejmu
o przywrócenie ustawy o wczesniejszych emeryturach , szukałam coś na ten temat jak to się skonczyło ?. Opowiedz nam Trigo jestem bardzo ciekawa , chętnie dołącze sie jak postanowicie znowu coś w tej sprawie działać .

kabatka - 2012-10-02, 13:35

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł we wtorek, że polski ZUS musi zapłacić 12 tys. euro odszkodowania matce opiekującej się chorym dzieckiem za to, że odebrał jej wcześniej przyznaną emeryturę. W Trybunale czeka ponad 120 podobnych skarg polskich rodziców.

To już drugi korzystny dla polskich rodziców wyrok Europejskiego Trybunału w sprawie wcześniejszych emerytur przysługujących pracownikom opiekującym się dziećmi wymagającymi stałej opieki

W sprawie, która była rozpatrywana we wtorek, rzeszowski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpierw w 2001 r. przyznał taką wcześniejszą emeryturę Albinie Rusin, matce chorego dziecka, a następnie rok później odebrał jej prawo do tego świadczenia; lekarz orzecznik stwierdził, że na podstawie zebranych dokumentów nie można uznać, iż dziecko wymaga stałej opieki matki. Tymczasem kobieta, zaraz po uzyskaniu prawa do emerytury, zrezygnowała z pracy, by opiekować się chorym dzieckiem.

:arrow: więcej

Ciekawie się zapowiada, jak te 120 spraw także zostanie rozpatrzonych w tym duchu :cool2:

ateczka77 - 2012-10-02, 18:50

kabatko całkowicie się z Tobą zgadzam :)