To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Wcześniejsza emerytura na dziecko niepełnosprawne

Manu - 2009-01-09, 22:38
Temat postu: Wcześniejsza emerytura na dziecko niepełnosprawne
Dziewczyny czy słyszałyscie może o wcześniejszej emeryturze?? kiedyś znajoma mi powiedziła że po 20 latach pracy przysługuje sie emerytura na dziecko niepełnosprawne.Mi zostało 3 lata jak by takie cos istniałao była by bomba
akst6 - 2009-01-09, 22:56

Był taki przepis ale czy jest pewności nie mam. U mnie w zakładzie pani która miała dziecko niedowidzące po 20 latach pracy odeszła na emeryturę ale to było chyba jakieś 5 lat temu.
Manu - 2009-01-09, 23:08

Dzięki gosiu za odpowiedz trzeba popytać bo ci którzy powinni mieć takie przywileje ic h nie maja taka polityka niestety :-?
iwusiak - 2009-01-09, 23:11

http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=250
Manu - 2009-01-10, 09:02

Dzieki Iwusiak za linka poczytam :*
emka205 - 2009-01-10, 16:43

czy to nadal obowiązuje? tam coś mówi sie o roku 1998??
Irenka - 2009-01-11, 20:40

Z tego co wiem to przepisy zmieniły się kilka lat temu, niestety na niekorzyśc dla nas.
Chyba (raczej napewno) nie ma możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wychowywania niepełnosprawnego dziecka ;/ . Jutro poszperam w przepisach.

Alicja - 2009-01-11, 20:45

Irenka napisał/a:

Chyba (raczej napewno) nie ma możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wychowywania niepełnosprawnego dziecka ;/ .

Masz rację :tak: na pewno nie ma takiej możliwości.

stokrota - 2009-01-11, 22:59

Potwierdzam słowa Alicji - nie ma takiej możliwości - pytałam w zeszłym roku w ZUS-ie.
emka205 - 2009-01-12, 18:17

no to sobie poemerytowałyśmy przedwcześnie :) szkooda.
Iga - 2009-01-12, 18:42

Emka, zapisz się do kolei :lol: . Chodzmy popikietować.
emka205 - 2009-01-12, 21:26

oj baardzo chętnie..ależ byłoby miło być "młodą matka -emerytką" i korzystać z uciech życia :), tylko jeszcze mąż mógłby krocie zarabiać.....ach jak byłoby miło :jupi:
anilah17 - 2009-01-16, 10:58

Masz rację Manu że musisz mieć 20 lat okresów składkowych nie lat pracy.Ale na emeryturę możemy przejść dopiero jak będziemy miały wiek emerytalny czyli z tego co się orientuję jest to dla kobiet 60 lat.Jestem w tej sytuacji że mam już 20 lat okresów składkowych i pobieram zasiłek w kwocie 420 zł ale już teraz nie są odprowadzane składki emerytalno-rentowe.W moim przypadku poczekam jeszcze tylko jakieś 20 lat :lol:
emka205 - 2009-01-26, 16:10

"18 grudnia 2008 roku odbyło się kolejne spotkanie Jarosława Dudy, Sekretarza Stanu i Pani Agnieszki Chłoń-Domińczak, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z Delegacją Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych.
Na tym spotkaniu omówiono następujące zagadnienia:
przywrócenie prawa do wcześniejszych emerytur dla rodziców (opiekunów) dzieci niepełnosprawnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa finansowego po śmierci jednego z rodziców dziecka niepełnosprawnego.

Przedstawiciele MPiPS wskazali, że w obecnie funkcjonującym systemie emerytalno-rentowym nie jest możliwe przywrócenie praw do wcześniejszych emerytur kolejnej grupie osób. Podkreślono, iż skrócenie okresu zatrudnienia spowoduje zmniejszenie wysokości świadczenia emerytalnego osób rezygnujących z zatrudnienia w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, które i tak ze względu na wysokość odprowadzanych składek emerytalno-rentowych będzie niskie. Zauważono, że już w obecnie funkcjonującym systemie, po śmierci jednego z rodziców dziecka niepełnosprawnego, drugiemu z rodziców przysługuje renta rodzinna wypłacana zamiast świadczenia emerytalno-rentowego, które przysługiwałoby zmarłemu."

a tu więcej o ogólnopolskiej akcji „Razem możemy więcej"
http://www.pion.pl/index....rt=2579&cat=146

anilah17 - 2009-12-02, 23:11

Mam takie pytanko.Obecnie pobieram świadczenie pielęgnacyjne (520 zł).A co będzie jeśli córka po 16 roku życia stanie na komisję czy dostanie swoją rentę?a ja nadal mogę liczyć na świadczenie?