To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Szkoła - Dowóz do szkoły - obowiązki gminy

RENIA - 2008-02-12, 11:58
Temat postu: Dowóz do szkoły - obowiązki gminy
Czy mogę starać sie o dowożenie przez gminę dziecka do szkoły integracyjnej poza miejscem zamieszkania, jeśli w tej miejscowosci jest szkoła podstawowa, ale zwykła?
Maciejka - 2008-02-12, 13:04

Ja wybieram sie do mojego urzędu gminy w podobnej sprawie - dowozu do przedszkola specjalnego. W gminie jest tylko zwykłe przedszkole.
Pani z przedszkola uprzedzała mnie, że inaczej jest jeśli chodzi o szkołę, a inaczej jeśli chodzi o dowóz do przedszkola, ponieważ przedszkola nie są objęte obowiązkiem szkolnym.
Renia, wydaje mi się, że nie powinnaś mieć problemu. Przejdż się do urzędu i popytaj.

karolina1 - 2008-02-12, 22:11

Jeżeli chodzi o dowóz do szkoły to gmina ma obowiązek dowozu, niestety jeśli chodzi o przedszkole to nie ma takiego obowiązku. W moim przypadku Gmina nawet nie dała mi pozwolenia na przyjęcie Nicolki do przedszkola w innej gminie, chociaż w naszej miejscowości nie ma przedszkola integracyjnego.
Alicja - 2008-04-08, 23:51

JAK ZAŁATWIĆ DOJAZDY DO SZKOŁY

Działając na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) art. 17 ust. 3a nakłada na gminy obowiązek:

1. zapewnienia uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia.

2. zapewnienia dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka umożliwiającego tym dzieciom i młodzieży realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia.

3. zwrot kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 1 i 2, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 1 i 2, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta i rodzicami, opiekunami lub opiekunami prawnymi, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice, opiekunowie lub opiekunowie prawni.

Ale to rodzice mają prawo wyboru, a nie samorząd!!

~~~~~~

1. Sieć szkół podstawowych publicznych powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego, z uwzględnieniem ust. 2.

2. Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:

a) 3 km w przypadku uczniów klas I - IV,
b) 4 km w przypadku uczniów klas V - VIII.

.

Marta Witecka - 2008-05-20, 19:11

Alicjo a wiesz może czy potrzebne jest jakieś zaświadczenie ze szkoły o przyjęciu dziecka, aby uzyskać zapewnienie takiego dowozu?
Szymon pójdzie do szkoły dopiero od września, ale ja wolałabym mieć to już pewne teraz.

Alicja - 2008-05-20, 19:23

Marto nie mam pojęcia,ale dla pewności lepiej dołączyć jakiś papierek. :roll:
asia14 - 2008-05-20, 22:09

Do nas do przedszkola dzieci dowożone są a ja wystawiam rodzicom zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do przedszkola w danym roku skzolnym.
Marto możesz poprosić o zaświadczenie, że dziecko zostało zakwalifikowane i na tej podstawie zgłosić się do szkoły, że będziesz potrzebowała dowozu dla Szymona.
Czasami dzieci jest dużo i warto wcześniej się zgłosić.

Marta Witecka - 2008-05-21, 08:02

Dzięki dziewczyny, pani dyrektor jest tak życzliwą osobą, że na pewno pomoże nam to załatwić.
Trochę sobie nie wyobrażam codziennego odwożenia i odbierania, szczególnie, że termin porodu mam na 8.09. W ogóle nie przemyśleliśmy sprawy... :oops: :lol:

Tuśka - 2008-05-21, 15:02

Myślicie że mogę się domagać odurzędu miasta dowozudladziecka z opiekunem.U nas
zwracają koszty przjeazdu. Twierdzą, że nie mają odpowiednich samochodów i osób.
Pani dyrektor twierdzi żenicniemoże.
W urzędzie mi powiedzieli, żebym się zgłosiła z orzeczeniem to pomyślą jak to rozwiązać ale ja chcę mieć pewność bo ja zabiorę dziecko z obecnego ośrodka a oni mi powiedzą, że nic nie mogą.

aqua - 2008-06-21, 20:36

Tuska tak napisz pismo, dolacz orzecznie synka, plus list potwierdzajacy rozpoczecie nauki, dolaczylabym tez zaswiadczenie lekarskie ze niewiedzic i z tego powodu niemasz mozliwosci stransportu dziecka do szkoly wlsanym srodkiem...
U nas dzieci jezdza taksowkami...opiekunem moze byc rodzic.

Aśka - 2008-06-21, 22:21

Martynka jeździ busikiem, ok 10 km. A do ośrodka odległego o 30 km od nas dzieci też jeżdżą taksówkami :tak:
grażyna - 2008-08-21, 11:14

Mam problem. Dzisiaj odrzuciłam propoycję, aby Aneta dwa razy w tygodniu jeżdziła do szkoły, właśnie przez transport. Nie wiem co robić. Nie chcą jej dać dowozu takiego dzwi w drzwi. Twierdzą, że jest autobus szkolny i to wystarczy. Do gimbusa muszę ją doprowadzić na przystanek i często musiałaby czekać jeszcze godzinę na zajęcia i po zajęciach. Ośrodek ma busika i jakby ją dowozili nie było by problemu. Podparłam sie zaświadczeniem od kardiologa, że Aneta nie może wykonać wysiłku większego, niż przejście 100m w terenie płaskim. Nie wiem czy dobrze robię, chciałam, aby trochę była w szkole, ale nie kosztem jej zdrowia.
Ewka - 2008-08-26, 16:25

W w/w postów rozumiem, że gmina ma obowiazek dowozu tylko dzieci uczęszczajace do szkoły podstawowej a co z dziećmi w kl. 0 która jest realizowana w przedszkolu? Zna ktoś odpowiedź?
pozdrawiam ciepło ewa

Maciejka - 2008-08-26, 18:27

U nas w gminie twierdzą, że zerówka objęta jest obowiązkiem szkolnym i gmina ma obowiązek dowozu. Z tego co słyszałam to dowozili w zeszłym roku dziewczynkę do zerówki w przedszkolu specjalnym.
kabatka - 2008-08-26, 18:59

Maciejko i dobrze twierdzą :-)
W ustawie cytowanej wyżej przez Alicję jest wyraźny zapis, że:
Cytat:

3. Jeżeli droga dziecka sześcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola
lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przekracza 3 km,
obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie
przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami
komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice
.
4. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim
bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola,
oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka umożliwiającego
dzieciom, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom upośledzonym
umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku, o
którym mowa w art. 14 ust. 3, albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna
środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

:arrow: ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty art. 14a pkt 3 i 4 (str. 20 podanego .pdf)

Grażynko, w tym cytowanym przez Alę art. 17 jest zapis, że:

Cytat:
3a. Obowiązkiem gminy jest:
1) zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie
odbywa się na podstawie art. 71b, bezpłatnego transportu i opieki w czasie
przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum
, a uczniom z niepełnosprawnością
ruchową, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym
lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej,
nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia;

:arrow: ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty art. 17 pkt 3a (str. 22 podanego .pdf)

Wydaję mi się, że można się nim podeprzeć. Tyle tylko, że oczywiście wszystko zależy, kto co uważa za opiekę... Widać dla urzędników u Ciebie pan kierowca (jak rozumiem?) miałby być tą opieką dla Anety :?: