Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek edukacyjny - Niepełnosprawność sprzężona a edukacja

Alicja - 2008-10-11, 17:04

:arrow: Przeczytaj tekst w portalu.

Alicja napisał/a:
Sprzężenie niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów prawa oświatowego, nie występuje u dziecka z upośledzeniem umysłowym i przewlekłą chorobą, bowiem formy i metody pracy dydaktycznej z tym dzieckiem odnoszą się głównie do upośledzenia umysłowego.

Jagoda od września ma nowe orzeczenie o kształceniu-właśnie ze względu na niepełnosprawność sprzężoną.
Dostała też dodatkowe zajęcia indywidualne (m.in terapię Biofeedbackiem)

kabatka - 2008-10-11, 17:08

No proszę :-) Pamiętam jak wspominałaś o tym, że próbujesz załatwić - czyli udało się :-)

A napisz moja droga - było poprzednie orzeczenie i do czego zaczęłaś, żeby je zmienić: gdzie skierowałaś swoje pierwsze kroki i z czym?

groszek - 2009-08-13, 14:00

No właśnie dla Maksa orzeczenie o niepełnosprawności sprzężonej jest jedyną szansą na OREW. Muszę wziąć zaświadczenie od Ortopedy i znowu ruszyć na podbój naszej PPP ;/
Alicja - 2009-08-13, 15:00

Aniu ja donosiłam zaświadczenie od :
okulisty (niedowidzenie znacznego stopnia)
laryngologa (obustronny niedosłuch),
psychologa (upośledzenie umysłowe w st. znacznym-Jaga nie chciała współpracować z p.psycholog i stąd na moją prośbę taka diagnoza.)

Życzę powodzenia!

groszek - 2009-09-04, 08:51

Właśnie na 11 idę do PPP, żeby zanieść zaświadczenie od ortopedy, że choroba Perthesa upośledza narząd ruchu i mam nadzieję, że w końcu zmienią Maksowi orzeczenie o kształceniu specjalnym, na zajęcia rewalidacyjno wychowawcze.
ania_as - 2009-09-04, 10:43

A ja mam pytanie: czym różni się orzeczenie o kształceniu specjalnym od zajęć rewalidacyjnych?
groszek - 2009-09-04, 19:45

Tego nie wie nikt! ;-)
Wniosek który wypełniamy ma 3 opcje - 1 kształcenie specjalne i tu wpisują przedszkola specjalne, integracyjne i co lepsze komisje inne ośrodki
2 opcja, to zajęcia rewalidacyjno- edukacyjne , które są w OREW-ach, ale w myśl nowych przepisów OREW tylko dla głęboko upośledzonych, albo o sprzężonej niepełnosprawności.
3 to zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. Opcja ta powstała z myślą o małych ośrodkach, w których są PPP, a nie ma takich OWI< czy innych ośrodków.

Prosty wniosek, jak ubiegasz się o 1 to już nie o 2 i odwrotnie. A jak już wiemy wcześniej wydawano orzeczenia , w których możliwe były połączone opcje1+2

joll23 - 2009-09-28, 15:27

Mój syn Piotr uczęszcza do OREW grupa edukacyjna ma zD i nie posiada sprzężonej niepełnosprawności bo ponoć zD do tego się nie zalicza. Czy przez to skreślą go z listy uczniów i wydalą z ośrodka? :-(
dushka - 2009-09-28, 15:34

Sprzężenie następuje zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia co najmniej z 2 rodzajami niepełnosprawności - wg ministerstwa ma to miejsce "O niepełnosprawności sprzężonej w rozumieniu prawa oświatowego możemy mówić wówczas, gdy u konkretnego dziecka w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna wskaże co najmniej dwie niepełnosprawności, z których każda wymaga specjalnej organizacji nauki i odrębnych metod pracy dydaktycznej. Taka sytuacja występuje np. przy realizowaniu procesu dydaktycznego u dziecka głuchoniewidomego czy niewidomego i upośledzonego umysłowo."

Ewentualnie upośledzenie umysłowe + ruchowe, upośledzenie + niedosłuch/niedowidzenie itp.

joll23 - 2009-09-28, 16:07

niestety w przypadku Piotra upośledzenie umysłowe wynika z zD, a astygmatyzm który ma też się nie zalicza (chyba).Moja koleżanka stwierdziła że mam zdrowe dziecko( w rozumieniu prawa oświatowego)a że ma zD od urodzenia to już nie problem .
kabatka - 2009-09-28, 17:20

Joll, przeczytaj wyżej posty, choćby Jaga Alicji ma właśnie niepełnosprawność sprzężoną - zatem wszystko zależy od chyba... Twojej determinacji...
Zapraszam do :arrow: Czas się przedstawić - przywitaj się z nami :-)

groszek - 2009-09-28, 18:48

joll23 napisał/a:
Mój syn Piotr uczęszcza do OREW grupa edukacyjna ma zD i nie posiada sprzężonej niepełnosprawności bo ponoć zD do tego się nie zalicza. Czy przez to skreślą go z listy uczniów i wydalą z ośrodka? :-(

Można być w OREW-ie na dwa sposoby.
1. korzystać z dwóch rodzajów zajęć np.rehabilitacji i logopedii, albo zajęć z pedagogiem specjalnym.Te zajęcia opłacane są z NFZ, dla dzieci z upośledzeniem umysłowym.
2. OREW-y prowadzą też zajęcia typu przedszkolnego i szkolnego i na nie trzeba mieć Orzeczenie o Potrzebie kształcenia Specjalnego. W takim orzeczeniu psycholog orzeka o stopniu upośledzenia, a lekarz o ewentualnej niepełnosprawności sprzężonej.

Jeśli kogoś już przyjęto do OREW-u na podstawie 2, a miał w orzeczeniu stopień upośledzenia umiarkowany, to na pewno, go nie wyrzucą, bo prawo nie działa wstecz, a poza tym nadrzędną sprawą jest dobro dziecka ( przynajmniej powinno być)

Maks ma niepełnosprawność sprzężoną upośledzenie ruchu - choroba Perthesa i upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym.

Grażyna O. - 2009-09-28, 20:15

Tomek również ma niepełnosprawność sprzężoną - upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i niepełnosprawność ruchową( związaną z ogólnie obniżonym napięciem mięśniowym, koślawością kończyn dolnych, rozluźnionym aparatem torebkowo-więzadłowym kolan).

Przeszłam batalię w PPP, ale udało mi się. Tomek chodzi do OERW i nie "uwstecznia" się jak twierdziły panie z poradni.

aga77 - 2009-09-28, 20:31

podaję Wam odpowiedź Ministra Edukacji na interpelację posła Zbysława Owczarskiego, "w sprawie prawa dzieci z zD do uzyskiwania orzeczeń o możliwości kształcenia specjalnego z uwagi na sprzężone niepełnosprawności."

odp:" dzieci z ZD, z uwagi na uposledzenie umysłowe w stopniu znacznym i umiarkowanym, mogą realizować obowiązek szkolny również w ośrodkach wymienionych w art. 2pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty tj. w specjalnych ośrodkach szkolno- wychowawczych lub specjalnych ośrodkach wychowawczych.
specjale ośrodki wychowawcze są prowadzone w szczególności dla dzieci i młodzieży ze sprzeżonymi niepełnosprawnościami, a także z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. (...)
dzieci z zD z uwagi na upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym i umiarkowanym realizują podstawę programową określoną w Załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół( Dz.U.Nr4 poz17) (...)"
podpisał Podsekretarz Stanu w MEN- Zbigniew Włodkowski

dla placówek OREW to oznacza, że dzieci z zD są traktowane w ustawie jak dzieci ze sprzężeniami. nasza Pani dyrektor OREW otzymała to pismo z innej placówki. pismo jest datowane na 09.09.2009. i być może jest już ogólnie dostępne. mam nadzieję, że to raz na zawsze zakończy nasze batalie o orzeczenia dla naszych dzieci :tak: , a wybór placówki nie będzie zależał od urzędników tylko od rodziców :spoko: . życzę Wam powodzenia w starciach urzędniczo- rodzicielskich :papa:

kabatka - 2009-09-28, 21:10

Aga serdecznie dziękujemy za tę informację o interpelacji :arrow: wstawiłam to na portal :-)
joll23 - 2009-09-29, 09:37

Aga dziękuję za informację, pozdrawim
affelti - 2011-08-09, 18:04

Kochani podpowiedzcie mi jak mam wywalczyć sprzężenie dla Dawida. Dzisiaj dzwoniłam do poradni w związku ze zmianą orzeczenia, Dawid ma up. w stopniu umiarkowanym a chciałabym aby miał niepełnosprawność sprzężoną. Dawid ma dużą wadę wzroku i to podałam jako powód, nie wiem czy wystarczający :?: Rozmawiałam z panią z PPP, jednak ta pani powiedziała, że nie wie dokładnie jak to się ma do dzieci z zD? Chciała sie poinformować i mi oddzwonić. Wspomniałam też o problemie z kolanami( rzepka mu wypada i czasami się przewraca) to jednak pani z PPP stwierdziła że to nie jest utrudnienie w nauce :evil: Zapewne nikłe mam szanse, czuję że PPP stwierdzi że u naszych dzieci niepełnosprawności się nie sprzęga :-x
Grażyna O. - 2011-08-09, 18:15

Załatw zaświadczenie od rehabilitanta, że Dawid wymaga stałej rehabilitacji.

Mój Tomek ma niepełnosprawność sprzężoną właśnie na niestabilność rzepek kolanowych. W orzeczeniu ma wpisane: Niepełnosprawność sprzężona (upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i niepełnosprawność ruchowa). Na krótkowzroczność i niedosłuch też można załatwiać, ale dziecko musi przejść dodatkowe testy.

affelti - 2011-08-09, 18:41

Czy mogłoby być od ortopedy to zaświadczenie? Jednak ta babka z PPP, jak już pisałam twierdzi że na te rzepki to nie bardzo, mówiła że jak już to na wadę wzroku ale musi mieć poważną i że jeszcze nie wie, czy przy zD nie są to choroby współistniejące :-? Ciężko będzie
boszka59 - 2011-08-09, 19:14

Jeśli Dawid nie mówi to to może być zaliczane do sprzężenia. My na tym chcemy się oprzeć.
Kalinka - 2011-08-09, 19:17

Powiedzcie mi dlaczego Wam tak na sprzężeniu zależy?
affelti - 2011-08-09, 19:41

Boszka, Dawid mówi, tylko czasem nie wyraźnie i nie buduje dłuższych zdań.
Kalinka, chcę aby Dawid otrzymał sprzężenie bo wtedy z kuratorium na dziecko idzie całkiem inna kasa, można też wywalczyć więcej dodatkowych zajęć poza lekcyjnych. Na dziecko ze sprzężeniem przysługuje też zwrot kosztów za zakup podręczników szkolnych, do wszystkich klas a także w gimnazjum. Zawsze to jakaś pomoc.

Iga - 2011-08-09, 19:48

Iza, babek chyba tak na poważnie to się nie pytaj. Idź do lekarza rehabilitacji i weź zaświadczenie o problemach w poruszaniu się. Teraz panuje taka metoda, aby jak najmniej dać i upchać wszystkie dzieci w szkołach masowych.
Co do wady wzroku, musisz znaleźć lekarza, który wypisze zaświadczenie, że po korekcie wada pozostaje na poziomie ileś tam (jest to na drukach z PPP napisane)
Chyba, że przy wyższych stopniach edukacji panują inne prawa co do wypisywania orzeczeń niż przy edukacji przedszkolnej.
Jeżeli Ci nie dadzą możesz się odwołać.
Napisz jak to się ma do dzieci z zD i o czym się pani dowiedziała, bo jestem bardzo ciekawa.

affelti - 2011-08-09, 19:50

Ok., jak się odezwie na pewno napiszę.
liontko - 2011-08-09, 20:46

Mój Danielek ma sprzężenie na niedowidzenie (a nie wadę wzroku :-? ) i niedosłuch. Na ruchowe też można uzyskać sprzężenie ale jest zazwyczaj trudniej.
Dzieci ze sprzężeniem mogą się dostać do OREW natomiast reszta musi sobie radzić w masówkach.

boszka59 - 2011-08-09, 20:52

Niekoniecznie w masówkach.Są jeszcze szkoły specjalne.Adaś do takiej chodzi. Natomiast na dziecko ze sprzężeniem idzie ok 44 tys rocznie z budżetu do gmin a na tylko umiarkowane ok 16 tys. Inne też są zalecenia i więcej się takim dzieciom należy. Chociażby wydłużenie dowozu do szkoły. Łatwiej z wydłużeniem nauki.
Malina87 - 2011-08-10, 08:33

Błażeja właśnie z powodu braku zaświadczenia o niepełnosprawności sprzężonej nie przyjeli do przedszkola specjalnego... :nie: Szkoda że nie trafiłam prędzej na taki wątek...ale mimo wszystko nie mieści mi się w głowie żeby samo upośledzenie nie mogło wystarczyć...
Anna 46 - 2011-08-16, 18:15

Alicja pisała ,że jej córka ma terapię Biofeedbackiem. Czy wiecie gdzie w śląskim prowadzą taką terapię.
affelti - 2011-08-30, 14:18

Dzwoniła pani z PP, mówiła że mogę starać się o sprzężenie z powodu niedowidzenia. Jednak musi to być poważna wada wzroku powyżej 70% uszkodzenia wzroku :?: Pani kazała przyjechać mi z całą dokumentacją, której szczerze powiedziawszy nie mam. Po każdej wizycie u okulisty dostaję jedynie receptę na okulary. Wczoraj byłam na kontroli właśnie i poprosiłam o zaświadczenie że Dawid ma niedowidzenie. Pani doktor bez problemu wypisała że ma astygmatyzm, krótkowzroczność i niedowidzenie obu oczu. Jednak boję się że to nie wystarczy :-(
Iga - 2011-08-30, 15:39

Iza, jeżeli przepisy są jednakowe u wszystkich (u mnie i u Ciebie) a myślisz, że panie w PP są służbistkami to takie zaświadczenie nie wystarczy. Lekarz musi napisać, że po korekcie wada wzroku utrzymuje się .... i nie pamiętam tej liczby. W naszej PP są specjalne druki dla okulisty, który powinien je wypełnić. Dowiedz się u siebie.
affelti - 2011-08-30, 16:50

Iga tak, pani z PP mówiła coś o drukach które powinien wypełnić lekarz okulista. Jednak zanim da mi ten druk, pani dyrektor z PP chce zobaczyć właśnie dokumentację Dawida i na jej podstawie stwierdzi czy mu się należy czy nie :-? Dopiero jeśli stwierdzi że może ubiegać się o sprzężenie , wyda mi druk do wypełnienia.
nefre - 2011-08-30, 21:26

Iza, dziwne, bo wychodzi na to, że to pani z PPP chce decydować, czy dziecko ma wadę wzroku, czy nie. Poszukaj w internecie takiego druku, zajdź do okulisty i poproś o wypełnienie, a następnie donieś paniom w PPP.

U nas problemu nie było (widać, zależy jakie panie są w PPP). Dostaliśmy sprzężenie praktycznie bez dokumentacji. Miałam tylko świstek, że Nati leczy się w Centrum Pediatrycznym ze względu na niedosłuch obustronny. Bez konkretnej dokumentacji. Wyjaśniłam, że od stycznia 2009 nie udaje się zrobić badania słuchu z powodu ciągłego kataru. Miałam wcześniejsze wyniki ABR (ze stycznia 2009) oraz ostatnią otoemisję i tylko to. Wystarczyło.

Trzymam kciuki i życzę powodzenia :spoko:

Iga - 2011-08-30, 21:32

Iza, pani o niczym nie będzie decydować na podstawie Twojej dokumentacji bo nie jest lekarzem okulistą. Idz i poproś o druk do wypełnienia i przynieś gotowy.
groszek - 2011-08-30, 21:35

U nas też były schody z niepełnosprawnością sprzężoną.
Przed wakacjami mi odmówiono, ale natarcie było skomasowane , po wakacjach pani przestała być przwodnicząca zespołu orzekającego, A nowa, bardziej życzliwa po przyniesieniu opini od ortopedy Maks dostał.Ale to prawda, że to zależy od widzimisie przewodniczącej zespołu orzekającego.

anna30 - 2011-08-30, 21:46

Dobra, bo się pogubiłam trochę :cry:
Paulina jest na razie w OWI, ma zajęcia w ramach wczesnego wspomagania, ale skończyła już 3 lata i od stycznia ma iść do przedszkola integracyjnego. Teraz Ośrodek chce zwiększyć Pauli liczbę godzin rehabilitacji (dodatkowe zajęcia z logopedą i SI). Powiedziano mi, żebym już składała wniosek w PPP o potrzebie kształcenia specjalnego dla Pauli. Ja jednak przeczytałam ten cały wątek i wychodzi mi, że orzeczenie o sprzężeniu będzie korzystniejsze?
No i tu się zagubiłam, bo sprzężenie, nie ma nic do kształcenia specjalnego, prawda? Tzn, to są dwie odrębne sprawy? Niech mi ktoś to łopatologicznie wytłumaczy, proszę? O co w końcu powinnam wnioskować w PPP?

vagabunda8 - 2011-08-30, 21:50

Zawsze można się odwołać od orzeczenia PPP. Oni boją się kuratorium jak diabeł święconej wody.
Iga - 2011-08-31, 07:49

Anna nie wiem czy dobrze myślę.

Na samo zD jest prawdopodobieństwo, że nie dostaniesz orzeczenia o potrz. kształcenia spec. ale jeżeli do upośledzenia dołożysz niedowidzenie lub niedosłuch lub niep. ruchową to takie orzeczennie dostaniesz.

anna30 - 2011-08-31, 12:45

Dzięki Iga :prosze:
Paula ma niedosłuch, znaczną wadę wzroku, w sumie kilka wad wzroku. Ruchowo - też mogę papiery od rehabilitantki i ortopedy dostać, że wiotkość stawów jest i mięśni. Panie w PPP jak pamiętam były ok, więc może nie będzie problemów. Jutro tam zadzwonię, umówię się na rozmowę z Pania dyrektor i może coś wskóram :okular:

affelti - 2011-08-31, 17:17

Dziewczyny jak byście gdzieś znalazły taki gotowy druk byłabym wdzięczna :prosze:
grażyna - 2011-08-31, 17:29

Tylko, czy każda poradnia ma takie same :-?
Zobacz

affelti - 2011-08-31, 17:43

Dzięki Grażynko, właśnie nie wiadomo czy każda ppp ma takie same druki? Nadawał by się ten wniosek na badanie okulistyczne ale jak pójdę do okulisty poproszę o wypełnienie, a w pp powiedzą że to nie ten :-x :cry: Najlepiej chyba jak się do nich udam osobiście i poproszę o wniosek, a jak nie będą chcieli mi wydać to postraszę ich kuratorium :evil:
anna30 - 2011-09-01, 13:58

Dzwoniłam dziś do PPP, powiedziałam wszystko jak na świętej spowiedzi :roll: Jutro jadę porozmawiać z Panią Dyrektor oko w oko, no i mają już mi dać wszystkie druki. Będę wnioskować o kształcenie specjalne, ale i o sprzężenie. Na przyszły czwartek Paulinka ma "widzenie" z psycholog i logopedą. Oprócz tego wszelką dokumentację medyczną mam pozbierać (do sprzężenia), wypełnić druki i czekamy na opinię. Mam nadzieję, że to wyjdzie. Pocieszający jest fakt, ze lekarzem orzekającym jest pediatra prowadząca Paulę, która Ją doskonale zna, zna Jej dolegliwości, braki, schorzenia :spoko: Zobaczymy...
Iga - 2011-09-01, 14:29

Ja miałam inny druk. Tam tylko pisało na jakim poziomie utrzymuje się wada po korekcji. Zobacz co pisze w rozpożądzeniu i niech Ci to lekarz napisze na papierze. Ona zoabczy i Ci da potem druk.
Zresztą to nie jest tajemnica, więc niech Ci laskawie udzieli informacji co i jak ma być.

mammamika - 2011-09-10, 11:38

Ania, w naszym systemie jest tak, że na zD kształcenie specjalne nie obowiązuje (wyjątkiem jest chyba znaczne upośledzenie) - stąd wybiegi pt. niepełnosprawność sprzężona, która oprócz przedszkola integracyjnego (czyli kształcenie specjalne) gwarantuje Wam WWR (wczesne wspomaganie rozwoju, w ramach którego macie zajęcia z logopedą, psychologiem i terapię pedagogiczną).

Każdy świstek jest przydatny - pamiętam, że dostarczałam do poradni oświadczenie lekarza rodzinnego o stanie fizycznym Kajtka (że tak sobie), papier od okulisty, skserowaną dokumentację logopedyczną z wynikami słuchu i to wystarczyło.
Z gotowych druków był tylko wniosek i pismo od pediatry, widocznie to zależy od Poradni :-?
Coś czuję, że chodzi o pieniądze, bo o ile każde dziecko dostaje ok 500 zł rządowego dofinansowania do przedszkola, to subwencja przy kształceniu specjalnym to już np. 3000 zł.

Trzymam za Was kciuki dziewczyny!

Mewa - 2011-09-10, 21:21

A Marceli ma WWR bez niepełnosprawności sprzężonej. Czy to znaczy, że u nas PPP jest bardziej liberalna? Czy może jednak WWR można dostać z powodu samego zD?
eelusiaa - 2011-09-10, 21:35

My też WWR tzn. opinie o potrzebie WWR mieliśmy już wcześniej. Teraz - jak Adam uczęszcza do przedszkola i ma skończone 3 lata to dostaliśmy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność sprzężoną.
Nasza PPP raczej do liberalnych nie należy.

ewelkaa - 2011-09-10, 21:39

My też WWR mamy bez niepełnosprawności sprzężonej.

A 7 października mamy badanie w PPP. I jedyne na czym się możemy opierać to niepełnosprawność ruchowa, bo wzrok dobry, słuch też. Nie wiem czy to wystarczy żeby otrzymać orzeczenie o kształceniu specjalnym.

eelusiaa - 2011-09-10, 21:47

My mamy ze względu na niepełnosprawność ruchowa i upośledzenie umiarkowane.
poprosiłam rehabilitantów o zaświadczenia o zaburzeniach posturalnych, niskim napięciu itp. i przeszło.

ewelkaa - 2011-09-10, 21:48

O to dajesz nadzieję Ela. Bo my mamy mniej więcej coś takiego napisane na zaświadczeniu też.
magda - 2011-09-11, 09:56

Ja nie miała zupełnie żadnych zaświadczeń i też ze wzg. na upośledzenie umysłowe i ruchowe dostaliśmy sprzężenie.
mammamika - 2011-09-11, 23:00

A nasze OWI jak tylko słyszy WWR to od razu pyta o orzeczenie :]
Czyli: co kraj to obyczaj, ciekawe, jak to od strony prawnej wygląda....

beticz - 2011-09-12, 09:33

My mamy orzeczenie o kształceniu specjalnym (nie sprzężone) z uwagi na niepełnosprawność ruchową (zaświadczenie od neurologa było) .
dorota3 - 2011-09-12, 09:46

My mamy dwa jedno o kształceniu specjalnym ,drugie o wczesnym wspomaganiu.Też bez sprzężeń .
anna30 - 2011-09-12, 14:04

Dzięki Karolina :prosze: Właśnie ja za bardzo nie rozumiałam, jaka jest zależność między sprzężeniem, a kształceniem specjalnym ;/
Nie wiem, co nam wystawią, byłam z drukiem u pediatry, napisała istny elaborat. Z resztą jest w komisji, to powiedziała, że dopilnuje, żeby było dobrze, bo Paulę zna, wie, że nie ściemniamy. Z Dyrektor porozmawiam dopiero jutro, bo Jej nie było. Na jutro też przenieśli Pauli "wywiad" z logopedą i z psychologiem z PPP. Ostatnio "badali" Ją pół roku temu, jak potrzebowałam opinię o WWR, dostałam bez mrugnięcia okiem. Może i teraz będzie ok.
Nam bardzo zależy, bo Paulikna ma na serio sporo do nadrobienia i to nie tylko ze względu na zD, ale przede wszystkim na zaniedbania, a OWI nam szlenie na rękę poszło. Już teraz mamy zwiększoną liczbę zajęć, bo terapeuci chą wykorzystać Pauli obecny boom rozwojowy, żeby od stycznia spokojnie w przedszkole Ją wmanewrować. Jeździmy teraz 3 razy w tygodniu, sporo, ale chyba warto, bo i terapeuci "sprawdzeni" i "polubieni" i efekty są. Dostaliśmy teraz 2x logopedę, 2x SI (diagnoza była przed wakacjami), 1xpsychologa, 2h zajeć grupowych - na tydzień. To i tak o niebo więcej niż się w ramach WWR należy. Ale u nas w OWI jak widzą, że praca przynosi efekty, że dziecko współpracuje i robi postępy, a Paulina robi, a przede wszystkim, jeśli rodzice aktywnie współpracują - "odrabiają" prace domowe, pracują z dzieckiem, nie opuszczają zajęć, po prostu im zależy - to też jakby pozytywniej do Nich podchodzą. U nas jest tak, że mamy cały system w jednym miejscu, od lekarzy, przez WWR, przedszkola, szkołe specjalną, po mieszkania chronione i WTZy. Wszystko pod jednym stowarzyszeniem. Więc dlaczego z tego nie skorzystać, skoro Oni wykazują wolę i chęć współpracy, pomagają? Dlatego chcę, żeby za Paulą poszła jednak większa subwencja :okular: , czyli kształcenie specjane musimy wywalczyć. Tylko ciekawe co na to PPP ;/ No nic, jam upierdliwa do bólu, łatwo mnie nie spławią :spoko:

mammamika - 2011-09-15, 23:28

Ja raczej też z tych :roll:
Więc teraz walczę o przeniesienie subwencji z jednej do gminy do drugiej, żeby te 12 tys., które są do stycznia wykorzystać na n-la wspomagającego w przedszkolu.
Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

anuszkaa - 2011-09-16, 07:18

Ja mam podobne pytanie:
Chciałabym, żeby Ala w przyszłym roku poszła do gimnazjum rejonowego, zwykłego. Integracyjne jest bardzo daleko, nie dam rady wozić. Może ktoś podpowie, jak zadziałać, zeby subwencja poszła na nauczyciela wspomagającego?

boszka59 - 2011-09-16, 11:49

Na co pójdzie subwencja wpływu nie mamy .Natomiast pójdzie ona do gminy do której należy szkoła dziecka. I to jest bez żadnego załatwiania.
anuszkaa - 2011-09-16, 11:51

boszka59 napisał/a:
Na co pójdzie subwencja wpływu nie mamy .Natomiast pójdzie ona do gminy do której należy szkoła dziecka. I to jest bez żadnego załatwiania.

Boszko, a czy orientujesz się, czy te pieniadze trafią do szkoły?
Boję się, ze jeśli szkoła nie dostanie tych pieniędzy, to nie będzie miała interesu przyjąć Alę.
Przecież wymaga pomocy.

boszka59 - 2011-09-16, 12:21

Szkoła coś tam dostanie ale ile to nikt nie wie. Jest to subwencja oświatowa któr trafia do gminnego wora i dalej niby do szkół. Ale niekoniecznie do naszych dzieci. Na stronie "wszystkojasne" jest to opisane jakim schematem to działa.
eelusiaa - 2011-09-16, 12:26

Ja zamierzam się dowiedzieć. Wysłałam już pismo do burmistrza o metryczke subwencyji i o wydanie planu rozchodów przedszkola. I zamierzam mu udowodnić, że to niesprawiediwe, żeby gmina pobierała ok 4000 zł na dziecko z orzeczeniem o potrzebie wwr i niepełnosprawności sprzężonej, a oferowała tylko pół godz. w tyg logopedy i pół godz. pedagoga.

Napisałam pismo opierając sie na wzorze z linku podanego w poście Alicji. A o poradniku wspmniała chyba stokrota.

anuszkaa - 2011-09-16, 12:27

Dzięki.
To raczej trudno będzie mi to załatwić.

eelusiaa - 2011-09-16, 12:27

Nie poddawaj się. Spróbuj.
W ostateczności media Ci pomogą ;-)

anuszkaa - 2011-09-16, 12:28

Spróbuję. :-)
anna30 - 2011-09-16, 12:48

Ja siedzę ostatnio w tym temacie "od kuchni" i niestety czarno to widzę :-( Rozmawiałam z naszą skarbnik w Gminie i jest tak, jak pisze boszka, że subwencja idzie z Gminy za dzieckiem w wysokości takiej jak powinno być, a potem trafia do wspólnego wora w Gminie, gdzie dziecko do szkoły chodzi i to od "widzimisię" samorządu zależy ile fizycznie pieniędzy szkoła na dziecko dostanie :cry:
W miasteczku obok dyrektorka przedszkola co roku wykłóca się o większe pieniądze na dzieci niepełnosprawne, mimo, że orzeczenie o kształceniu specjalnym mają. Zostaje chyba tylko walczyć pisemnie jak Ela, ale nie wiem, czy to nie jest walka z wiatrakami :cry:
Dla mnie to wygląda jak najzwyklejsze w świecie oszustwo! Gminy sobie kosztem dzieci dziury budżetowe łatają, drogi naprawiają i pracowników szkolą... Coś mi tu nie halo!

eelusiaa - 2011-09-16, 12:52

Jak nie pomoże grzecznie to będę nagłaśniać sprawę. Już raz pani redaktor od spraw społecznych z naszej regionalnej gazety do mnie dzwoniła, wie o mojej historii, nie skorzystałm z jej propozycji, ale teraz nie będe miała skrupółów. Nauczycielce mającej niedosłyszacego syna udało się wywalczyć w ogóle integrację (przedszkole, szkołę podstawową) w naszej gminie to ja będę walczyć o lepszą rehabilitację.

Na razie czekam na odpowiedź od burmistrza i wtedy umowię się na spotkanie.

anna30 - 2011-09-16, 13:17

Ela, to daj znać, co Ci odpisali :spoko:
Acha i jeszcze mała sugestia - zainteresuj swoją sprawą także radnych, najlepiej przewodniczącą/ego Rady Miejskiej. Znam z autopsji :spoko: U nas matki wywalczyć nie mogły czegoś z Gminą (odnośnie przedszkola), aż w końcu nam na Komisję wpadły (chyba ze 20 Ich było), wtedy dopiero się o problemie dowiedzieliśmy. I jak się okazało, że cała Rada matki poparła to i rozwiązanie od strony Burmistrza się piorunem znalazło :okular:

vagabunda8 - 2011-09-16, 13:34

Myślę sobie że gdyby było więcej takich mam jak Ela to więcej byłoby dla naszych dzieci. Uważam że w każdym przypadku budzącym wątpliwości, rodzic/opiekun powinien mieć możliwość i wglądu do rozliczeń na co idą pieniądze przeznaczone na jego dziecko. Często wychodzi że w przedszkolach integracyjnych z tej kasy na dziecko niepełnosprawne korzysta całe przedszkole, a sam zainteresowany zepchnięty jest do kąta.
eelusiaa - 2011-09-16, 13:38

Dzięki za radę. :-) Jak tylko dostanę metryczkę to napisze to Burmistrza mój wniosek i od razu do wiadomości rady i dyrekcji przedszkola.
aga.d - 2011-09-16, 21:31

My mamy opinie WWR,przyznaną przez PPP.Teraz składałam w poradni wniosek o potrzebie kszałcenia specjalnego,gdyż chciałam posłać Maje do przedszkola.Złożyłam papiery i czekałam aż przyjdzie mi data komisji.A tu :wow: przyszło mi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Jest tam napisane Zespól orzekający PPP na wnioek pani Agnieszki..... w składzie ble ble ble..... Orzeka o potrzebie kształcenia specjalnego Maja...... na czas edukacji przedszkolnej z uwagi na upośledzenie umysłowe w stopniu nieokreślonym.
No i jeszcze napisali tak -Zaleca sie kształcenie specjalne na czas edukacji przedszkolnej.Jednocześnie traci moc opinia dotycząca wczesnego wspomagania rozwoju.Czy mam rozumieć że zabrali mi WWR :?: Czy to możliwe bez żadnej komisji :-x wywiadu ,bez widzenia dziecka.A ja już zbierałam świstki żeby starać się o sprzężenie.Czy ktoś miał taką sytuacje,czy tylko u nas to możliwe :evil: My zajęcia z WWR mamy w domu przychodzą panie ze szkoły,nie chce ich stracić,widzę u Maji krok naprzód,zresztą więcej czasu pewnie spędzi chorując w domu niż w przedszkolu,jak narazie na to się zanosi.Co wy na to.......

plaza - 2011-09-17, 19:37

Chyba nie możliwe my mamy jedno i drugie i nie ma to związku :nie: mimo że wydawane przez ten sam organ tzn. PPP
aga.d - 2011-09-18, 19:14

A jednak,dziś rozmawiałam z osobą która troszkę się oriętuje w temacie,jutro tam jade porozmawiać :-x jak nic nieda piszę odwołanie do Kuratora oświaty w Warszawie.
mammamika - 2011-09-19, 09:10

W sprawie subwencji można iść do mediów, a można też wysłać dziecko do placówki niepublicznej, która ma obowiązek całość subwencji wydać na dziecko i każdą złotówkę musi rozliczyć udowadniając, że tak właśnie wydała.
eelusiaa - 2011-09-19, 09:13

Ooo to też jest myśl. Tylko musiałbym najpierw popytać o to nasze prywatne przedszkole, które działa dopiero od września.
boszka59 - 2011-09-19, 09:29

Placówki prywatne faktycznie dostają całość subwencji i muszą to rozliczyć na konkretne dziecko. Natomiast subwencja oświatowa dla dzieci w szkołach publicznych na drogi nie pójdzie ale na płace pracowników w szkole już tak i to niekoniecznie tych od naszych dzieci.Rząd dał podwyżki a skądś pieniądze trza brać tu są jak na tacy beż konieczność rozliczania na osobę.
mammamika - 2011-09-19, 09:37

Boszka - jak na płace pracowników to jeszcze nie tak źle, mi powiedziano w ministerstwie, że na naprawę dachu na przykład... :evil:

Dla placówki prywatnej to też może być "interes", bo uważam, że subwencja jest na tyle wysoka, że jak przedszkole kupi pomoce dydaktyczne, które latami będą służyć wszystkim dzieciom to i tak dobrze. Taniej jest też zwiększyć etat aktualnemu pracownikowi, żeby wspomagał dziecko, niż zatrudnić nowego (grupy też są mniej liczne niż w państwowych przedszkolach) itd.

Chciałam założyć grupę integracyjną w byłym przedszkolu Mikołaja, więc zbadałam temat starannie:)

anna30 - 2011-09-20, 12:38

Dziś byłam z Paulą w PPP. Zapytałam co z decyzją o WWR, jeśli dostanę opinię o kształceniu specjalnym ze sprzężeniem. Powiedzieli, że w praktyce WWR powinno zostać cofnięte, bo jedno wyklucza drugie :wow: . WWR jest dla dzieci do 3 roku życia, KS powyżej 3-go. Ale moja Paula dopiero od stycznia idzie do przedszkola i dopiero wtedy będzie Jej KS potrzebne, więc powiedzieli, że mi opinii o WWR nie cofną, żeby nie była do stycznia w zawieszeniu. Będzie więc miała dwie opinie - o WWR i o KS ze sprzężeniem... Jak widzę to dużo tu zależy od dobrej woli ośrodka.
Co do samego badania Pauli...
Najpierw była logopeda, która traktowała mnie jakbym wraz z ośrodkiem rehabilitacyjnym, dzięki sprzężeniu, kasę jakomś wyłudzić chciała. Ciągle mi tłumaczyła, że chyba się nie da sprzężenia u Pauli, że to Jej nie jest potrzebne, ble, ble, ble. To ja krótko, że Ona ma mi dziecko zdiagnozować pod względem logopedycznym, ma tylko opinię wystawić, a o tym czy sprzężenie będzie czy nie, to już komisja zadecyduje, a z tego co się orientuję, to Jej w zespole orzekającym nie ma :okular: . Obraziła sie i zaczęła badanie ;-) Badanie trwało z 5 mimut, cały czas próbowała na siłę Paulę utrzymać na kolanach, a Ta wyrywała się tylko, gryzła, szczypała. Ku mojej ogromnej uciesze i zadowoleniu :okular: W ciągu całego badania Paula nie wydała z siebie żadnego dźwięku, nie współpracowała wogóle. I ciekawe co też Pani sznowna w opinii napisze.
U psychologa o niebo lepiej. Pani dała Pauli czas na aklimatyzację i poznanie otoczenia, nawiązała z Nią kontakt. Palcia wyluzowana, zadowolona przez godzinę pięknie z psycholog współpracowała. Gadała, układała klocki, oglądała książeczki, śpiewała, wykonywała wszystkie polecenia. Dała się w pełni zdiagnozować :spoko: Psycholog zadowolona, Na koniec powiedziała mi, że Paula ewidentnie, z uwagi na opóźniony rozwój ruchowy i liczne wady towarzyszące, podchodzi pod sprzężenie. Więc mam w komisji 2 osoby "za" sprzężeniem - lekarza i psycholog :spoko: Chyba wystarczy. Mam się nie martwić o nic, tylko zadzwonić 5 października czy decyzja jest już do odbioru :tak:

ewelkaa - 2011-09-20, 12:47

Dziwne, że jedno wyklucza drugie :cry: my jeszcze nie mamy KS , badanie wyznaczone na 7 października. Ale nikt nie wspominał o takiej regule. Tym bardziej, że w decyzji o WWR mam wyraźnie napisane, że do rozpoczęcia nauki w szkole. Chyba, że mi się tylko zdaje. A nie mam teraz czasu szukać pisma.
My do poradni donosimy opinie od logopedy , pedagoga, lekarza rehabilitacji do których chodzimy na WWR co by mniej badań trzeba było w poradni robić, bo to oni lepiej znają Cypriana :-) W poradni tylko psycholog.

beticz - 2011-09-20, 12:55

Ja też się pogubiłam.

Mamy WWR (zobaczę w domu czy jest coś napisane do kiedy) i mamy orzeczenie o kształceniu specjalnym (bez sprzężenia).

nefre - 2011-09-20, 13:14

Coś ta pancia chyba poknociła... u nas też jedno nie wyklucza drugiego.
Mamy i kształcenie specjalne (ze sprzężeniem), i WWR.

Nie przejmuj się Ania, można się odwołać, w razie gdyby była nie taka..

anna30 - 2011-09-20, 13:17

Tak mi tłumaczyli, ale czy tak jest to nie wiem. Na opinii o WWR nic nie ma na ten temat, bo WWr mamy wydane na czas określony, czyli do ukończenia przez Paulę 5-go roku życia. I to tez przeczy temu, co mi mówili (że do 3-go roku jest WWR). Zobaczymy co będzie naopinii o KS napisane. Zostawiają nam WWR, więc już zupełna kołomyja.
Ja, oprócz zaświadczenia od lekarza prowadzącego (pediatry) i wniosku, nic więcej nie składałam. Żadnych opinii od rehabilitantów, nic. Tylko nam tą "diagnozę" z logopedą i psychologiem na dziś wyznaczyli. Potem będzie komisja i decyzja (już bez nas oczywiście). Co kraj to obyczaj, tak to wygląda.
A swoją drogą to bez sensu, że w jednym mieście tak, a w drugim siak. Jak widać nie ma jednolitej interpretacji przepisów. Jak sobie urzędnik uwidzi tak jest...
Ja nie narzekam jak na razie bo i WWR bede mieć i kształcenie ze sprzężeniem (mam nadzieję).

ewelkaa - 2011-09-20, 13:27

Mnie to tak zaintrygowało, że jednak sprawdziłam co na naszej decyzji jest napisane. No i WWR mamy do rozpoczęcia nauki szkolnej. Tak jak pisałam wyżej.

Jak staraliśmy się o WWR to też donosiłam opinie od logopedy i pedagoga z OWI, do którego wcześniej jeździliśmy. Może w naszym PPP są po prostu wygodni ;-) dzięki temu mniej pracy mają :lol:

aga.d - 2011-09-20, 13:45

Wystarczyło tylko postraszyć :evil: dziś dzwoniła pani dyrektor PPP i prostowała przepraszała (nie ma takiego rozporządzenia żeby przyznając kształcenie specjalne ,zabierać WWR)Niech was nikt nie robi w bambuko !!Ale jestem z siebie dumna,dopiełam swego :lol:
affelti - 2011-10-04, 19:00

Mnie niestety babka z PPP spławiła :-( Starałam się o sprzężenie jednak pani z PPP obejrzała zaśw. od okulisty i stwierdziła że Dawid ma zbyt słabą wadę wzroku i nie kwalifikuje się. Próbowałam z innej beczki: pokazałam wypisy od ortopedy i chciałam uczepić się za Dawid ma też problemy ruchowe, tj. nawykowe zwichnięcie rzepek kolanowych. Babka pytała coś o orzeczenie o niepełnospr. czy tam jest zaznaczony symbol R- my tego nie mamy :-( To powiedziała niestety ale nie ma podstaw aby orzeczenie zmienić. Sama nie wiem co zrobić? Czy uprzeć się i dążyć do swego, co wiąże się jednak z wizytami u okulisty lub ortopedy i poproszenie o wystawienie stosownego zaświadczenia? Nie wiem, nie mam siły, z tą szkołą Dawida jestem w ciągłym biegu, do tego rehabilitacja nie mam czasu na jedzenie ;-) Chyba sobie odpuszczę :?:
Iga - 2011-10-04, 19:25

I one znowu postawią na swoim...
Mewa - 2011-10-04, 19:46

affelti, a to orzeczenie zmieni coś na lepsze w edukacji Twojego dziecka? To może nie odpuszczaj. W końcu trzy wizyty: u ortopedy, okulisty i w PPP to jeszcze nie tak dużo. Zwłaszcza jeżeli potem Dawid będzie miał lepszą opiekę w szkole.
anna30 - 2011-10-04, 19:48

Iza, nie odpuszczaj! Mnie powiedzieli w PPP, że chociażby z uwagi na opóźnienie w rozwoju ruchowym, nie wspomnieć o wadzie serca, wzroku... będzie sprzężenie. Czekam cierpliwie na decyzję, jutro dzwonię, bo już miała być gotowa. Jeśli jednak nie będzie sprzężenia to odwołam się na bank. Iza nie daj sie spławić. Masz dziecko niepełnosprawne i nie jest to tylko niepełnosprawność intelektualna, więc trzeba walczyć o swoje :spoko:
anna30 - 2011-10-11, 13:58

Dziś do mnie dzwonili z PPP, mamy do odbioru decyzję o KS, jest sprzężenie z uwagi na wadę wzroku. Ale nie obyło się bez walki. Pani Dyrektor miała obiekcje do sprzężenia. Jednak w dokumentacji okulistycznej (baaardzo obszernej i szczegółowej na szczęście) mam podane wszystkie parametry wad wzroku Pauliny, do tego napisana jest takim językiem, że wogóle tego nie kumam (znaczy medycznym), więc stwierdzili, że to na razie wystarczy, bo mi coś bąkali o konsultacjach w poradni specjalistycznej na Krakowskiej we Wrocławiu :-x Im chodziło o to, by mieć np. na zaświadczeniu od okulisty napisane, że Paula jest dzieckiem "słabowidzącym", albo od audiologa, że "słabosłyszącym", albo od ortopedy i rehabilitanta, że jest niepełnosprawna ruchowo, co wynika nie z opóźnienia w rozwoju, ale z innych rzeczy (jak koślawość, wiotkość czy inne "dolegliwości"). Co kraj to obyczaj jak widać. Ale najważniejsze, że mamy orzeczenie :spoko: .
affelti - 2011-10-12, 18:40

Fajnie że Ci się udało :spoko:
eelusiaa - 2011-10-20, 21:03

Udało się :-) . Warto było pisać. Byłam dziś na rozmowie z Burmistrzem. Adaś z 1 godziny zajęć na starcie ma zwiększone do 2,5 godz. w tygodniu. Rozdzielone na 2 x 0,5 godz. logopedy w tygodniu, 2 x 0,5 godz. zajęć indywidualnych z nauczycielem i 1 x 0,5 godz zajęć psychologicznych traktowanych jako grupowe z innym dzieckiem z deficytami.
Rehabilitacja ruchowa będzie od listopada - przynajmniej tak mam obiecane.
Grupy integracyjnej dla dzieci młodszych nie utworzą, ale jest już dodatkowa pomoc na 5 godzin. Będą rozważać czy "dadzą radę" wydłużyć jej pracę, aby Adam miał jedną panią przez cały dzień.
I co ważniejsze jeśli Adaś będzie przeziębiony - zakatarzony (tak jak teraz już 3 tydz. idzie) to zajęcia będą w domu. Przynajmniej indywidualne z nauczycielem.

beticz - 2011-10-20, 21:05

Elcia jestem w szoku, :brawo: :brawo: dla Ciebie. A te indywidualne w domu to na jakiej podstawie?
eelusiaa - 2011-10-20, 21:11

Zapytałam dzisiaj dyrektorkę (była na spotkaniu razem z dyrektorem ZOKiSU) czy jest taka szansa, z uwagi na niska odporność Adasia, a co za tym idzie niską frekwencję w przedszkolu. Powiedziała, że nie powinno być problemu, bo ta pani jest dojeżdżająca, a Adaś zajęcia ma jako pierwszy o godz. 7.30. To tylko jej (ich) dobra wola.
beticz - 2011-10-20, 21:21

No tak, ja jutro mam urlop i idę pogadać z dyrektorką jak to u nas w przedszkolu jest z tą kasą.
mammamika - 2011-10-21, 13:05

Brawo eelusia! :brawo:
Dobry pomysł z terapią domową, bo nawet mega-zdrowy Mikołaj w pierwszym roku przedszkola naprawdę dużo chorował.

anna30 - 2011-10-22, 22:04

Brawo Ela! Jak widać, warto zawalczyć :spoko:
mafra - 2011-10-25, 18:13

Ela, jesteś wielka :prosze: I masz wielki dar przekonywania :-D
ewelkaa - 2011-10-25, 19:05

A ja chciałam wrócić do tego co kiedyś było tu poruszane, a mianowicie odebranie WWR po przyznaniu kształcenia specjalnego..

Na Cypkowym orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego w punktach ma wypisane zalecenia:
- kontynuacja zajęć w ramach WWR
- kształcenie specjalne dostosowane do potrzeb dziecka
- ....
- ....

Edith - 2012-01-18, 22:30

Mam pytanie, bo w temacie papierologii przedszkolnej jest zieloniutka...

Czy jak dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność sprzężoną to w ramach np. przedszkola dostaje więcej zajęć? Ile tego jest więcej , bo zastanawiam się czy jest o co walczyć?
Jasiek oprócz zooperowanej wady serca nie ma większych dolegliwości - słuch, oczy w porządku. Chodzi od lata, nóżki ma prościuteńkie. Ma 'tyły' w typowych dla ZD obszarach.
Jest rehabilitowany, ale za te terapie płacimy z własnej kasy.

bebe - 2012-01-18, 22:47

Forum: Stowarzyszenie "Zakątek 21" Wysłany: 2012-01-16, 18:18 Temat: Wasze pomysły na portal

http://www.wszystkojasne....watelskich.html

eelusiaa - 2012-01-19, 07:44

To już zależy od przedszkola, dobrej woli organu prowadzącego i czasem upartości rodziców.
Czasem bez takiego orzeczenia dzieci mają dużo zajęć, a czasem posiadając orzeczenie ilość zajęć jest minimalna. Teoretycznie środki finansowe na to są, ale praktycznie gmina wcale tych zwiększonych odpisów subwencji oświatowej nie musi przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem posiadającym orzeczeniem, ba - nawet na przedszkole nie musi. To tylko dobra wola gminy. No chyba, że jest to przedszkole prywatne to wtedy jest inaczej. Tylko, że tego jeszcze nie przerabiałam ;-)

zula - 2012-04-30, 14:07

boszka59 napisał/a:
Jeśli Dawid nie mówi to to może być zaliczane do sprzężenia. My na tym chcemy się oprzeć.

I udało wam się to załatwić
Ja dziś byłam u laryngologa i wysłała mnie na badania.Mam się zapisać do klinki,ki jednego dnia bo lekarka musi mieć nowe wyniki by mi to wypisać. ;/ mam do 10 oddać zaświadczenie.Wiec nie realne by tak szybko był dla nas termin.
Jak myślicie może to napisać np.prywatny ortopeda po oględzinach i oprzeć się ze jest wiotkość mięśni itd

Mewa - 2012-04-30, 20:49

zula, mi w PPP panie powiedziały, że może być od lekarza rehabilitacji, neurologa albo ortopedy, także prywatnych. Chodziło o przedszkole.
zula - 2012-05-01, 06:48

Mewa Dziękuję za odpowiedz! :*
sobalinka - 2013-05-20, 14:59

Michał za zwykłe orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ( żeby było śmiesznie z powodu niepełnosprawności ruchowej), czy jeśli teraz wyszły problemy z oczami (ma juz zaplanowana operację korekty zeza i dodatkowo niedawno wykryty oczopląs, który być może też trzeba będzie operować) możemy starać sie o niepełnosprawność sprzężoną?
mija - 2013-05-20, 17:13

Możecie a nawet powinniście.
anna30 - 2013-05-20, 22:53

sobalinka napisał/a:
Michał za zwykłe orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ( żeby było śmiesznie z powodu niepełnosprawności ruchowej), czy jeśli teraz wyszły problemy z oczami (ma juz zaplanowana operację korekty zeza i dodatkowo niedawno wykryty oczopląs, który być może też trzeba będzie operować) możemy starać sie o niepełnosprawność sprzężoną?

Pyśka ma sprzężoną ze względu na wzrok właśnie. Ale były problemy i to duże. Służbistka mi się w komisji trafiła i drążyła, czy Paula jest dzieckiem krótkowidzącym, czy niedowidzącym, bo sprzężenie to tylko dla niedowidzących (jeśli chodzi o wzrok). I dali na rok, kazali na jakieś badania do poradni specjalistycznych ganiać. Ja wtedy z refluksem i Hirschprungiem walczyłam, nie miałam ani czasu ani siły już tego biednego dziecka po kolejnych badaniach ganiać. Złożyłam wniosek o aktualizacje orzeczenia o niepełnosprawności ze względu na złożoną i głęboką wadę wzroku. Dostałam bez problemu i do poradni psych.-pedag. zamiast wymaganych konsultacji specjalistycznych to zaktualizowane ON podrzuciłam. I mam kształcenie specjalne ze sprzężeniem nadal :spoko:
Sobalinko, to wszystko zależy na kogo w poradni trafisz. Pysi nie chcieli dać sprzeżenia ze względu na niepełnosprawnosć ruchową, bo przecież chodzi, ze względu na wadę serca też nie, bo przecież zoperowane itp. No i do wzroku też obiekcje mieli, choć Pyśka oprócz zeza ma jeszcze oczopląs, astygmatyzm i tą nieszczesną krótkowzrocznosć (-6 i -8).

mamusiaPiotrusia - 2013-05-23, 19:46

Ja mam pytanko, Piotruś ma niepełnosprawność sprzężoną i orzeczenie o kształcenie specjalne. Chodzi do przedszkola od roku integracyjnego, razem z dwójką dzieci niepełnosprawnych, z Autyzmem i niedowidzącą dziewczynką , jest jedna pani i jedna wspomagająca od września ma być 5 z niepełnosprawnością, z Autyzmem , niewidome , niedowidzące na wózku i Piotruś czy jest jakaś szansa by dyrektorka zatrudniła jeszcze jedną panią czy jest to nie możliwe ?